c_2_fotogallery_3005404_5_image-1

UKRADNUTÉ DIELA VAN GOGHA OBJAVILI PO 14 ROKOCH

Keď sa v roku 2002 odohrala v múzeu v Amsterdame krádež storočia, nikto nečakal, že sa vzácne diela Vincenta van Gogha ešte niekedy objavia. Po 14 rokoch ich však našli v malom mestečku Castellammare di Stabia, neďaleko Pompejí v Taliansku, zabalené len do látky. Teraz ich po 14 rokoch čaká veľký návrat do Holandska.

Vicent van Gogh je jedným z najvýznamnejších predstaviteľov postimpresionizmu, ktorý počas svojho života stvoril viac ako dve tisícky diel. Patria medzi nich napríklad známe Slnečnice či Hviezdna noc. V roku 2002 sa v holandskom Amsterdame odohrala krádež storočia, keď sa neznámi lupiči dostali do múzea cez strechu a nepozorovane zobrali dva obrazy –  Pohľad na more pri Scheveningene (1882) a Farníci opúšťajú kostol v Nuenene (1884-1885). Ich cena sa pritom odhaduje na rádovo milióny eur. Po dielach sa na niekoľko rokov zľahla zem, a to napriek tomu, že už dva roky po krádeži odsúdili v Holandsku dvoch údajných páchateľov – Octave Durhama prezývaného Monkey a Henka Bieslijna, ktorí si odsedeli 4 roky. Obrazy sa však nikdy nenašli.

Až do tejto jesene, keď sa diela maestra van Gogha podarilo objaviť v mestečku Castellammare di Stabia, neďaleko Pompejí. Boli zabalené do látky a nachádzali sa v dome zatknutého mafiána Raffaeleho Imperialeho pri rozsiahlej akcii talianskej polície proti organizovanému zločinu. Polícia pritom pracovala na základe informácií, ktoré jej poskytol člen skupiny Camorra, ktorá je spájaná aj s obchodom s drogami. Diela sú ľahko poškodené, podľa odborníkov sú však v relatívne dobrom stave.

Oba obrazy z konca 19. storočia prevzali  experti, ktorí podľa riaditeľa Múzea Vincenta van Gogha v Amsterdame Axela Rügera už potvrdili ich pravosť. „Nečakali sme, že sa ešte niekedy k nám vrátia. Na tento moment sme čakali 14 rokov,“ dodal.

Krádež obrazov z holandského múzea v roku 2002 zaradila FBI medzi Top 10 krádeží umenia na svete.

IW

VYDANIE SR ZIMA 2016

Comments are closed.