DSC_0143

Svoje srdce dala hradu v Liptovskom Hrádku

Z množstva slovenských hradov ostala drvivá väčšina v ruinách. Len máloktoré sa zachovali aspoň sčasti v obývateľnom stave a ešte menej ich ubytovanie aj poskytuje. Takúto výnimočnú možnosť ponúka Chateau Grand Castle. Pod týmto názvom sa skrýva hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku.

Hrad je na Slovensku výnimočný hneď z viacerých dôvodov. Je to vodný hrad, akých sa u nás vyskytuje len zopár. Väčšinou sa stavali výšinné hrady, chránené na vysokých skalách. Tento postavili na malej skale v údolí pri rieke a chránili ho vodnou priekopou.
Vznikol niekedy po roku 1314, prvýkrát sa spomína v roku 1341. Bol to malý hrad s dvomi vežami. Koncom 17. storočia hrad začali vo veľkom štýle prestavovať Valentín a Žigmund Balassovci. Za druhého menovaného sa vydala mladučká Magdaléna Zaiová, dcéra bohatého Františka Zaia z Uhrovca. Práve ona vtisla hradu definitívnu podobu. Žigmund totiž krátko po svadbe zomrel, hoci bol v najlepších rokoch. O dokončenie prestavby a najmä úplne nového renesančného kaštieľa sa postarala práve Magdaléna. Kaštieľ mal dve krídla, ktoré starý hrad sčasti obkolesovali.

Vydávala sa z lásky ku hradu

Magdaléna bola pritom len záložnou vlastníčkou hradu. Znamená to, že si ho prenajímala od panovníka, pretože bol kráľovským hradom. Zrejme nemala dosť peňazí na to, aby vyplatila celú záložnú sumu a aby na hrade mohla zostať. Preto sa vždy pre istotu vydala za nového spoluvlastníka hradu, aby ju z hradu nevyštvali. Jej druhý manžel, bývalý dvorský radca Mikuláš Šándorfi, mal viac ako 60 rokov a na hrad prišiel dožiť. Magdaléna mala vtedy okolo 25-30 rokov.

Mikuláš zomrel, na hrad prišli ďalší záložní vlastníci a Magdaléna sa za každého z nich vydala. Dovedna sa vydala päťkrát, každý z jej manželov zomrel do štyroch rokov. Ľudová tvorivosť potom začala pracovať naplno a Magdalénu začali označovať za čiernu vdovu. Prispela k tomu aj skaza dokumentov, ktoré zhoreli pri požiaroch a tak sa takmer žiadne písomné záznamy nezachovali. Tento prívlastok je však nespravodlivý. Jej manželia boli starší a často cestovali po panstvách a bojovali. Úmrtnosť mužov bola v tej dobe vysoká. Jedno je však vysoko pravdepodobné – Magdaléna sa zakaždým vydávala z rozumu, aby si pobyt na hrade poistila. A hoci o jej láske k manželom možno úspešne pochybovať, o láske k hradu nie. Prežila na ňom štvrťstoročie a postarala sa o jeho zveľadenie. Umrela niekedy v rokoch 1629-1630, posledného manžela prežila o 13 rokov.

Záchrankyňa

Hrad postihla v roku 1803 katastrofa, keď vyhorel do tla. Po ničivom požiari obnovili už len kaštieľ, starý hrad ostal v ruinách. Aj kaštieľu však hrozil neblahý osud, nebyť Dagmar Machovej, ktorá doň zavítala takmer presne 400 rokov po Magdaléne Zaiovej. Malebná stavba s bohatou históriou jej učarovala tak, že sa pustila do jej záchrany. A dnes sa má veru čím pýšiť!

V opravenom kaštieli je luxusný hotel a prebieha aj renovácia zrúcaniny starej časti hradu. Od roku 2012 je verejnosti sprístupnené múzeum a opravené časti si môžu pozrieť aj turisti. Najnovšie k nim pribudla jedna z veží, ktorá je dominantou hradu. V jej útrobách zriadili komnatu hradného kastelána a po novom schodisku sa návštevníci dostanú do veže, ktorá im ponúkne pohľad na Vysoké aj Nízke Tatry.

Má aj vlastnú jaskyňu!

Súčasťou prehliadky je aj nahlaidnutie do jaskyne. Áno, čítate správne. Hradná jaskyňa je ďalším unikátom Liptovského Hrádku. Nachádza sa v skale, na ktorej stojí najstaršia časť hradu. Nie je typická kvapľová, ale vyhĺbila ju rieka Belá. Možno aj ona prispela k povestiam, že do hradu viedli tri tajné chodby. Doterajší výskum odhalil, že jaskyňa má zatiaľ 37 metrov a rozdeľuje sa na štyri chodby. Dobrovoľníci jaskyniari ju pomáhajú čistiť od nánosov a vynášajú z nej balvany. V niektorých miestach má šírku iba 30 centimetrov. Priestory sú pre bežnú verejnosť naozaj stiesnené, ten, kto chce do jaskyne vstúpiť, musí si obliecť kombinézu a na hlavu nasadiť čelovku.

Ideálny darček
Bola by však obrovská škoda, prísť do Liptovského Hrádku len na bežnú prehliadku. Veď príležitosť prespať na hrade, ktorý má stáročnú históriu, sa naozaj veľa nenájde. Autetnické dobové priestory sú ako stvorené aj na firemný teambuilding či netradičný event. Predstavte si napríklad firemnú konferenciu v prostredí, ktoré spája moderné podujatie s príchuťou dlhej histórie. Chcete zapôsobiť na svojich klientov či odmeniť zamestnancov za celoročnú prácu? Dajte im darčekové poukazy na pobyt na tomto výnimočnom mieste.

V Chateau GrandCastle organizujú aj mnoho kultúrnych podujatí. Asi neprekvapí, že práve tam malo nedávno premiéru aj predstavenie skladby pre orchester, miešaný zbor a scénický tanec venované práve Magdaléne Zaiovej.

Comments are closed.