Šport džentlmenov

Na ihrisku to vyzerá na poriadnu bitku. Podstatou je pritom fair-play. Ragby sa začína udomácňovať aj na Slovensku. Mnoho ľudí si ho však stále pletie s americkým futbalom. V Season Report sa to teraz pokúsime zmeniť a trochu vám tento šport priblížiť.

Ragby je plne kontaktný kolektívny loptový šport, ktorý má pôvod v Anglicku. Hrá sa s loptou oválneho tvaru s maximálnou šírkou 30 centimetrov a výškou 62 centimetrov. Ihrisko je dlhé 100 metrov a široké 70 metrov. Na oboch bránkových čiarach sú umiestnené bránkové tyče v tvare písmená H – takzvané „háčko“. Mužstvo tvorí 15 hráčov rozdelených na rojníkov a útočníkov. Cieľom hry je dostať loptu v tvare šišky do súperovho bránkoviska. Hráči môžu šišku prihrávať len dozadu, prihrávka dopredu je prípustná iba kopom. Body možno získať aj prekopnutím šišky cez bránku.

Ragby je športom džentlmenov. Znie to neuveriteľne, ale pravdepodobne v žiadnom inom športe nie je taký priestor pre morálne zásady. Panuje v ňom rešpekt k súperom, aj rozhodcom. Pokusy o podvádzanie sú, ale sú okamžite odsúdené. Simulovanie sa objavuje zriedkakedy. Napríklad oceniť protivníka a vzdať mu hold za predvedený výkon po stretnutí, to na najvyššej úrovni už takmer nevidieť. Až na ragby.

V porovnaní s inými športami je pri ragby neprehliadnuteľná súdržnosť medzi hráčmi iných mužstiev. Hráči majú tiež posunutý prah bolesti. Neopustiť predčasne ihrisko a dať do toho všetko napriek bolesti – asi tak by mohlo znieť ďalšie morálne pravidlo z ragby. Zatiaľ čo v iných športoch, ako napríklad vo futbale, vidíme neustále diskutovať hráčov s rozhodcami – napriek tomu, že v 99 % prípadov to k ničomu nevedie – v ragby to je iné. Arbiter je považovaný medzi ragbistami takmer za boha a má vždy pravdu.

Aj keď na Slovensku nie je tento šport príliš známy a väčšina ľudí si často vybaví skôr americký futbal, akonáhle sa o ragby dozviete viac, takmer isto sa o túto hru „džentlmenov“ začnete zaujímať. Ide o fyzicky náročný kontaktný šport, ktorý doslova aj bolí. Hráči ragby rozhodne nie sú žiadne krehké atletické typy. Už na pohľad drsní chlapi s horou svalovej hmoty však disponujú nielen rýchlosťou, ale väčšinou aj minimálne hernou inteligenciou. Hra bola založená na morálnych hodnotách a fair-play, ktorých dodržiavanie dodnes dôrazne vyžaduje. Nie náhodou je tento džentlmenský šport v jeho zasľúbených krajinách, ako napríklad v Anglicku či na Novom Zélande, aj univerzitným športom.

Do strednej Európy začalo ragby prenikať koncom 19. stor. O popularizáciu ragby v Československu sa pred vyše deväťdesiatimi rokmi postaral známy český spisovateľ Ondřej Sekora, autor príbehov Ferda Mravca či Chrobáka Truhlíka. Preložil pravidlá hry z francúzštiny, pomenoval pozície hráčov a pojmy ako: mlyn, roj, mlynár, viazač, bitkár, pilier, zadák. V Bratislave bol v roku 1925 založený prvý ragbyový klub na území celého Československa – ŠK Slávia Bratislava. V roku 1926 bolo v Bratislave krátko aj sídlo Československej federácie ragby.

Ragby na Slovensku prechodne zaniklo, keď ŠK Slávia Bratislava v roku 1930 prestal vyvíjať činnosť. K obnove ragby došlo v rokoch 1948 – 1952 vo vojenských sokolských jednotách a v roku 1957 v Dukle Bratislava. Tieto oddiely však po krátkej existencii zanikli. Odvtedy opäť nebol na Slovensku žiaden ragbyový klub (hoci ragbyové kluby existovali naďalej v susednom Česku, kde bolo v 80. rokoch asi 2000 aktívnych hráčov). K obnoveniu ragby na Slovensku došlo až v roku 2003 (založenie ragbyového klubu v Slovane Bratislava). V roku 2004 je založená Slovenská ragbyová únia. Je pridruženým členom Európskej ragbyovej asociácie (FIRA-AER). Slovenská ragbyová únia združuje na Slovensku asi 400 hráčov a hráčok ragby.

„Futbal je hra džentlmenov, hraná barbarmi. Ragby je hra barbarov, hraná džentlmenmi.“ – Oscar Wilde

Čo o ragby zrejme neviete:

– klasické ragby hrá 15 hráčov, zápasy trvajú 2 × 40 minút. V roku 2016 sa ragby vrátilo po 92 rokoch do programu Olympijských hier, avšak vo svojej sedmičkovej podobe, ktorá je vhodnejšia pre krátkodobé turnaje. Sedem hráčov hrá 2 × 7 minút na rovnakom ihrisku ako pri klasickom ragby.

– ragby je jediný šport, ktorý má tri polčasy. Tretí je neoficiálny – odohráva sa po zápase napríklad v šatniach či v klubovni, kde tímy (údajne vždy) v priateľskej atmosfére rozoberú odohrané stretnutie.

– veľkým fanúšikom ragby bol aj zakladateľ moderného olympizmu Pierre De Coubertin, ktorý pôsobil aj ako ragbyový rozhodca;

– medzi špičky európskeho ragby okrem Anglicka, Francúzska a Walesu patria aj tímy Rumunska a Gruzínska;

– ragbyový novozélandský reprezentačný tím All Blacks sa považuje za jeden z najúspešnejších a najsilnejších národných športových tímov na svete. Počas svojej dlhoročnej existencie vyhral 75 % zo všetkých odohraných zápasov. Ich súboje patria medzi najsledovanejšie a najpopulárnejšie i vďaka tradičnému bojovému tancu „Haka“, ktorý reprezentačný tím predvádza pred každým zápasom.

– najlepšie tímy sú známe aj podľa svojich prezývok: All Blacks (Nový Zéland), Wallabies (Austrália), Springboks (Južná Afrika), Les Blues (Francúzsko) či Pumas (Argentína);

– takmer na každom reprezentačnom zápase, ktorý sa odohráva v európskej kolíske tohto športu – v Anglicku a vo Walese – možno v hľadisku vidieť aj členov britskej kráľovskej rodiny;

Comments are closed.