Šperky sú staršie ako ľudstvo

Ak by sme napísali, že zdobenie sa šperkami je staré, ako ľudstvo samo, nebola by to pravda. Snaha skrášliť sa je totiž ešte staršia. Už pred 115 000 rokmi si neandertálci na juhovýchodnom pobreží Španielska vyrábali korálky z malých morských mušlí. Našli sa v jaskyni Cueva de los Aviones. Prvé šperky patriace ľudskému druhu sa našli na území Kene. Majú 40 000 rokov a naši predkovia ich vyrábali zo škrupín pštrosích vajec.

Mušle, kamene, kosti, zuby šeliem, ale aj lesné plodiny – z toho všetkého sa vyrábali šperky v prehistorických časoch. Občas sa objavujú aj perly. Zlom nastal približne pred 7000 rokmi. Vtedy sa ľudia naučili pracovať s kovmi a tieto nové vedomosti hneď využili aj pri výrobe šperkov. Najprv z mede, no pred 5000 rokmi sa začalo v Egypte používať aj zlato, ktoré je obľúbené dodnes.


Návrat ikony

Síce to nie je až taká dlhá história ako z čias starého Egypta, ale 50 rokov od svojho založenia si poctivou zlatníckou prácou pripomenula aj milánska firma Pomellato. Táto talianska značka ako prvá na svete zaviedla vo svete šperkov konfekčný princíp Prêt-à-porter známy z oblasti módy. Kvalitné klenoty tak už neboli iba doménou šľachty a boháčov, ale sprístupnili ich širokej verejnosti. Nejde pritom o nejakú automatizovanú strojovú výrobu. Šperky Pomelatto navrhuje a predlohy ručne pripravuje viac ako 100 nadaných umelcov.

Krátko po svojom vzniku sa Pomelatto začiatkom 70. rokov minulého storočia preslávila širokými zlatými prsteňmi. Tie teraz oživila v kolekcii s príznačným názvom Iconica.
Prstene sú z bieleho alebo ružového zlata, ktoré splýva okolo prsta bez akýchkoľvek hrán. Niektoré z nich dopĺňajú diamanty rôznych tvarov vsadené do výrezov v tvare hviezdy, slzy, trojuholníka či štvorca. Vďaka novým technológiám sú prstene odľahčené, čo umožňuje nosiť bez nejakých obmedzení aj viac kúskov a vhodne ich kombinovať podľa osobného vkusu.

Kolekciu Iconica však netvoria iba prstene. Pomelatto má bohaté tradície aj na poli náhrdelníkov. Preto zaradila do rovnakej série aj náhrdelníky, náramky a prívesky. Dizajnéri sa pri nich opäť pohrali s oválnymi tvarmi bez hrán. Náramky tvoria nepravidelné články a spona je zamaskovaná tak, aby ju nebolo vidno. Prívesky napodobňujú zmenšený dizajn prsteňov. Všetko je tak perfektne zladené.


Ritratto sa hrá s farbami

Na svoje 50. výročie pripravila spoločnosť Pomelatto aj úplne novú kolekciu Ritratto. Tá oproti sérii Iconica viac hýri farbami, neznamená to však, že by nerešpektovala tradície. Práve naopak! Ritratto je poctou tzv. portrétovému rezu. Ten sa hojne používal v indickom šperkárstve a používal veľké ploché kamene, ktoré boli stupňovito brúsené. Tieto drahokamy zvyčajne prekrývali miniatúrne maľby – odtiaľ pochádza názov portrétový rez.
V príkrom protiklade s hranato pôsobiacim kameňom je samotný prsteň, ktorý má pre Pomelatto tak typické oblé tvary bez hrán. Ružové zlato dopĺňa pravé s bielymi alebo hnedými diamantami. Hlavný kameň je ametyst alebo topás v ružovej, modrej alebo mliečnej farbe. Ten je vybrúsený do 101 plôšok. Kameň je na prsteni umiestnený v uhlopriečke, takže nie je symetrický s prstom a pohyby ruky zdôrazňuje spontánnymi odleskami.


Šťastné srdcia

S kombináciou klasiky a moderných hravých vzorov prišla aj švajčiarska firma Chopard. Tú založil v 19. storočí farmársky syn Louis-Ulysse Chopard. Práca jeho predkov mu veľmi nevoňala, stal sa z neho šikovný hodinár. So svojimi inovatívnymi výrobkami si už ako 24-ročný podmanil Švajčiarsko i svet. Vyvážal na také miesta, ako bol cársky dvor Mikuláša II. v Rusku. Okrem hodiniek dnes firma vyrába aj šperky. Jej kolekcia Happy Diamonds už má ikonický status. A práve na ňu nadviazala nová s názvom Happy Hearts.
Srdce je dávny symbol a jeho využitie v šperkárstve sa priamo ponúka. V prípade série od ženevskej spoločnosti to bude láska na prvý pohľad. Tvoria ju prstene, prívesky, náramky i náušnice. Všetky tieto motívy sa objavili už predtým, ale len nedávno nabrala kolekcia Happy Hearts nový život vďaka farbám. Biele a ružové zlato doplnili perly, onyxy či tyrkysové kamene. Veľké motívy sŕdc dopĺňajú rafinované malé srdiečka s kamienkami. Celok pôsobí veľmi ľahko, uvoľnene a bezstarostne.

Comments are closed.