emerald (5)

Rockefellerov smaragd lámal rekordy

Jeden karát na 305 000 dolárov. To je výsledok dražby tzv. Rockefellerovho smaragdu, ktorý dražila v New Yorku aukčná sieň Christie´s. Prsteň s 18-karátovžm smaragdom predali za 5,5 milióna eur, čím prepísali historický rekord najvyššie vydraženej ceny za jeden karát.

Doterajší rekord bol 280 000 dolárov za karát, ktorý koncom roka 2011 ustanovila smaragdová brošňa Elizabeth Taylor. Jej šperk s 23-karátovým smaragdom sa vydražil za 6,6 milióna dolárov. V prípade Rockefellerovho smaragdu je cena na karát o 25 000 dolárov vyššia. Vzácny smaragd kúpil v roku 1930 John D. Rockefeller Junior ako súčasť brošne pre svoju manželku. Po jej smrti boli kamene z klenotu rozdelené medzi ich deti a smaragd získal ich syn David. Ten ho nechal osadiť do platinového prsteňa, ktorý sa teraz dostal do dražby Christie´s. Podľa odborníkov ide o výnimočný kameň vďaka kombinácii veľkosti, dokonalého výbrusu, sýto zelenej farby aj čistoty. Našli ho v nálezisku v Kolumbii, odkiaľ pochádza väčšina vzácnych smaragdov a ktorá dodáva na svetové trhy tie najvzácnejšie kamene.

Tak ako v prípade smaragdov aj v prípade diamantov klesá objem vyťažených vzácnych kameňov, ale zásadným spôsobom rastie po nich dopyt. V roku 2006 sa celosvetovo vyťažilo 176 miliónov karátov (35,2 tony), v roku 2015 to bolo len 127 miliónov karátov (25 ton) diamantov. Väčšina z nich končí v tzv. investičných šperkoch, teda takých, od ktorých ich majiteľ očakáva v nasledujúcich rokoch zhodnotenie svojej investície. Podľa odborníkov sa investičné šperky v posledných piatich rokov zhodnotili o 160 percent. Najväčší dopyt po diamantoch a vzácnych kameňoch je v mamutej Číne a v USA. Odborníci na klenoty odhadzujú, že do roku 2020 by sa mal dopyt po vzácnych kameňoch ešte zvýšiť. V Číne by to malo byť takmer o 40 percent, v USA asi o 25 percent.
Najdrahším šperkom na svete vydraženým v aukcii je investičný prsteň Pink Star so 60-karátovým ružovým diamantom, ktorý v apríli tohto roku predali za 71 miliónov dolárov.

Comments are closed.