Popoludnie s pólom – zážitok na celý rok

Napínavé, ale aj krásne aristokratické. Aj také je konské pólo – šport, ktorý ako keby náhodou zavítal na piknik vystrihnutý z historického filmu. Nenechajte sa ale zmýliť. Keď sa postavíte k plotu ihriska medzi dámy v klobúkoch a pánov vo vychádzkovom obleku pohltí váš šport, ktorý je nabitý energiou a vášňou. A vášnivý bol aj najprestížnejší slovenský turnaj – Polo & Charity Slovakia Open 2019.

Začiatok júna patrí slovenskému konskému pólu. Riaditeľ nášho najvýznamnejšieho turnaja Polo & Charity Slovakia Open 2019 už tradične pozýval milovníkov koní a skvelých jazdcov na zámok Ebreichsdorf neďaleko Viedne. Jeho park je totiž dejiskom turnaja a ponúka hosťom krásne prostredie na rozhovory, piknik, ale aj príjemný relax s deťmi.

Ak nepoznáte konské pólo, tak vás možno zaskočí, že pri opise športového podujatia sme sa ku športu ešte ani nedostali. Nie je to náhoda. Pólo je totiž fascinujúci šport, ktorý je zároveň definíciou úžasného víkendu. Patrí k nemu totiž aj pohoda, vyberané maškrty a chutné víno. Aj na tomto ročníku si hostia mohli dopriať príjemné popoludnie kombinované s napínavou hrou.

Ku konskému pólu patrí istá miera etikety. Dámy by nemali zabudnúť na klobúky a pozor, platí, že čím zaujímavejší, tým lepšie. Na každom turnaji totiž zvykne byť príjemným zvykom zvoliť najkrajší klobúk podujatia. Pre pánov sa vyžaduje aspoň mierne formálny odev. Vychádzkový oblek, tradičné polo tričko, elegantné topánky, to sú všetko vhodné odevy na pólo. Nenechajte sa však zmiasť. Turnaj konského póla je všetko, len nie škrobená formalita. Výkon hráčov a ich koní vás totiž tak vtiahne, že nezabudnete povzbudzovať, pískať, či kričať.

Pólo hrajú dve družstvá, každé zložené zo štyroch hráčov, ktorí môžu byť muži, ženy, či družstvá môžu byť aj zmiešané. Kôň sa pri póle ovláda ľavou rukou, pálku drží každý hráč na pravej strane. Základným pravidlom póla je „right of way“, ktoré hovorí, že odpálená lopta udáva smer. Líniu vytvorenú loptou „vlastní“ ten hráč, ktorý sa smerom svojej jazdy čo najviac približuje k smeru odpálenej lopty a pálkou sa potom snaží loptu prihrať alebo odpáliť ďalej.

Hranice dlhých strán ihriska sú ohraničené mantinelmi, ktoré sa končia na bránkových čiarach. Tyče bránky, vyrobené tradične z vŕbového pletiva, sú od seba vzdialené 8 yardov (približne 7,5 metra) a z bezpečnostných dôvodov nie sú ukotvené v zemi. Keď lopta prekročí imaginárnu čiaru medzi dvoma tyčami bránky v akejkoľvek výške, je gól. Po každom góle si hráči vymieňajú strany, družstvá si tak vystriedajú často nevýhodné pozície, ktoré vyplývajú z prírodného terénu. Preto je treba pozorne hru sledovať, aby ste sa netešili, keď sa „váš“ tím bráni.

Hra trvá 4 x 7 a pol minúty a jednotlivé časti hry sa volajú čaky. Každý hráč pritom počas zápasu strieda kone, minimálne dvoch, optimálne štyroch. Sú to pritom špeciálne vycvičené ušľachtilé zvieratá, ktoré sú výbušné, ale zároveň veľmi citlivé aj k tomu najjemnejšiemu pokynu jazdca. Kôň v tejto hre nie je „nástroj“, ale skutočným spoluhráčom a preto je im aj prejavovaná patričná úcta a starostlivosť.

Tento rok patril turnaj štvorici vzácne vyvážených tímov, ktoré zviedli súboj o hlavnú cenu turnaja Slovakia Open a o Charity cup, ktorý v sebe zahŕňa aj tradičné prvky filantropie na ktorej sa radi podieľajú VIP hostia podujatia. Vo finále Charity cupu sa stretol „domáci“ tím organizátorov Polo Klub Bratislava 1888 a Allen & Overy Polo Team, ktorý bol nakoniec úspešnejší a získal aj trofej.

Súboj o hlavnú cenu zviedol minuloročný víťaz turnaja J&T Banka Polo Team a bronzový team Chivas. Motivácia oboch tímov bola vysoká a výkony vyrovnané, dokonca boli oba tímy zmiešané a v každom sa spoliehali aj na pomoc šikovnej konskej pólistky. Víťaz však môže byť iba jeden a oslavovalo sa tento rok v tíme Chivas, ktorý prerušil víťaznú sériu J&T. Víťazom patrí zaslúžená gratulácia. Uvidíme sa opäť o rok.

Comments are closed.