Počítač, povedz mi, kto je najkrajší na svete?

Čo je to krása? Jej ideály sa rokmi zmenili a od čias Věstonickej Venuše prešli poriadnym vývojom. A hoci má každý iný vkus, krása sa dá presne vypočítať. Slúžia na to vedecké princípy, ktoré objavili už starí Gréci.


George Clooney stále privádza fanúšičky do varu, hoci je už štyri roky šťastne ženatý a nedávno oslávil už 57. narodeniny. Najžiadanejším starým mládencom nebol dlhé roky len pre svoju charizmu, uhrančivý pohľad a široký úsmev. Veda dokázala, že jeho tvár sa blíži k ideálu dokonalosti.

Tvrdí to plastický chirurg Julian De Silva. Tento Brazílčan pôsobiaci v Anglicku prišiel s metódou vychádzajúcou z iracionálneho čísla fí, ktoré sa rovná približne 1,618. Označuje sa tiež ako zlatý rez či božský rez a v umení či fotografii sa pokladá za ideálny pomer medzi rôznymi dĺžkami. Dr. De Silva začal používať zlatý rez aj na vyrátanie ideálnych proporcií jednotlivých čŕt tváre. Zameral sa na oči, nos a pery a vzdialenosti medzi nimi. Pri nose napríklad zmeria vzdialenosť od koreňa po najširší bod na nozdre. Potom zmeria šírku nosa od jednej nozdry po druhú. Odmeranú dĺžku nosa vydelí šírkou a v ideálnom prípade by malo vyjsť číslo 1,618. Ak je výsledok vyšší alebo nižší, tak ho vyráta ako percento oproti ideálu.

Podobne postupuje pri očiach. Zmeria šírku jedného oblúka od koreňa nosa po okraj oka a potom zmeria šírku celého očnicového oblúka od jedného obočia po druhé. Keď vydelí celú šírku šírkou jedného oblúka, malo by mu tiež v ideálnom prípade vyjsť číslo 1,618, inak vyráta percentuálny podiel z ideálu krásy.

Pri ústach porovnáva dĺžku pier od jedného kútika k druhému so šírkou nosa. Pri celkových črtách tváre je tiež dôležitá vzdialenosť od opačného kútika úst (napríklad pravého) k opačnej nozdre (v tomto prípade ľavej). Jej pomer ku šírke nosa by sa tiež mal rovnať 1,618. Podobne meria aj vzdialenosti medzi nosom a bradou a rozmery čela.

Najkrajšie hivezdy

Keďže 100-percentný ideál krásy zrejme nedosiahne nikto, je dôležité percentuálne skóre a jeho priemer zo všetkých týchto meraní. Čím vyššie číslo, tým lepšie. A z hollywoodskych hviezd dosiahol najvyššie skóre práve George Clooney. Dr. De Silva mu nameral 91,86 percent. „George má takmer dokonalý pomer medzi nosom a perami, kde mu vyšlo 99,6 percent. Jeho brada a vzdialenosť medzi očami má tiež blízko k dokonalosti. Zo všetkých 12 znakov, ktoré meriam, mal najvyššie kombinované skóre,“ povedal Dr. De Silva pre britské médiá. Herec za ním, samozrejme, neprišiel osobne. Plastický chirurg používa počítačové technológie na zmapovanie a odmeranie tvárí. Tak môže ohodnotiť prakticky každého na svete, stačí mu vhodný portrét. Zo svetových celebrít za Clooneym tesne nasledoval Bradley Cooper so skóre 91,80 percent a tretí skončil Brad Pitt.

Podobne nechal brazílsky lekár so svojím tímom počítačovým algoritmom ohodnotiť tváre ženských celebrít. A ako najkrajšia vyšla bývalá manželka Johnnyho Deppa Amber Heard so skóre 91,85 percent. Bolo to však tesné, v prvej trojke má napríklad Kim Kardashian 91,39 percent a Kate Moss 91,06 percent. Rozdiely sú teda minimálne. Čo sa týka jednotlivých kategórií, tak najkrajší nos má práve Amber Heard, najkrajšie oči na svete patria Scarlett Johansson a najkrajšími perami sa môže popýšiť modelka Emily Ratajkowski.

Najškaredší Bond

Keď sa svojou metódou pozrel na predstaviteľov Jamesa Bonda, potvrdil len to, čo väčšina fanúšikov vedela už dávno. Najkrajší bol Sean Connery. Naoapk, najmenej príťažlivý je súčasný predstaviteľ agenta 007 Daniel Craig. Toho zradil najmä príliš bacuľatý nos a tenké pery.

Dr. De Silva si dovolil zmapovať aj príslušníkov britskej kráľovskej rodiny. Tam mu ako najkrajší vyšiel princ Harry nasledovaný jeho starším bratom Williamom. Na hollywoodske hviezdy však zďaleka nemajú, Harry mal skôre 81,4 percent a William 80,4 percent. Zaujímavé je, že pri ženských členkách kráľovskej rodiny skončili na prvých dvoch miestach aj ich manželky – Meghan získala 87,4 percent najmä vďaka perfektne tvarovanému nosu a na druhom mieste za ňou skončila Kate so skóre 86,8 percent.

Čo éra, to iná postava

Metóda Dr. De Silvu sa však týka len tvárí. Ako je to s ideálom krásy pri celej postave? Tu sa predstavy počas rôznych historických období výrazne menili, o čom nám svedčia dobové vyobrazenia. Starí Egypťania napríklad preferovali štíhle ženy s úzkymi ramenami, vysokým pásom a dlhými nohami. V antickom Grécku zas kraľovali plnšie ženy s kyprými tvarmi. Zaujímavé je, že grécka spoločnosť kládla omnoho vyššie nároky na mužskú krásu. Dobré fyzické výkony a dokonale vypracovaná svalnatá postava boli nevyhnutnosťou.
V období talianskej renesancie dospel ideál ženy ešte ku kyprejšej postave. Vyžadovali sa široké boky a okrúhle brucho. Za krajšie sa tiež považovali svetlé vlasy a svetlá pokožka. Viktoriánske Anglicko pokračovalo v plných postavách, ale zaviedlo pásy stiahnuté v tesnom korzete.
Potom prišli 20. roky minulého storočia, kedy sa ideál krásy opäť úplne zmenil. Vyžadovala sa chlapčenská postava, plochá hruď, do módy sa dostali krátke vlasy. Ženy nosili šaty, ktoré im vôbec nezdôrazňovali pás a podprsenky, ktoré im potláčali prsia.
Nasledovala zlaté éra Hollywoodu, ktorá trvala približne do 50. rokov. Opäť sa vyžadovali krivky a ideálna postava mala tvar presýpacích hodín – veľké prsia a štíhly pás. V 60. rokoch sa opäť na výslnie vrátili tenké postavy s dlhými nohami a zhruba od 80. rokov trvá éra supermodeliek. Vyžadujú sa atletické štíhle postavy, no s krivkami na pravých miestach a zdravý výzor s vyšportovanými ramenami.

Čím väčšia kríza, tým väčšie prsia

Aj v tom, ako sa pohľady na ženskú krásu zdanlivo iracionálne menili, však možno nájsť isté vedecké zákonitosti. Zaujímavú súvislosť medzi výzorom obnažených modeliek v pánsykch časopisoch a ekonomickou situáciou odhalil americký psychológ Terry F. Pettijohn II. spolu s Brianom Jungebergom.
Tí skúmali štyridsať ročníkov časopisu Playboy z obdobia 1960 až 2000. Fyzické charakteristiky modeliek potom porovnali so sociálnymi a ekonomickými faktormi v USA v rovnakom období. „Vek, miery a rysy tváre Playmate roka sme dali do vzťahu so všeobecnými ukazovateľmi sociálnej a ekonomickej situácie. Vyšlo nám, že v čase, keď boli hospodárske podmienky horšie, boli Playmate o niečo staršie, ťažšie a vyššie. Mali širšie pásy, menšie oči, menší rozdiel medzi obvodom pása a bokov, a naopak väčší rozdiel medzi obvodom pása a hrudníka. To znamená, že ich prsia pôsobili väčšie. Tieto výsledky naznačujú, že to, ako muži vnímajú bezpečnosť prostredia, môže ovplyvniť ich predstavy a preferencie pre ženy určitými telesnými vlastnosťami,“ povedal o výskume Pettijohn.
Z výsledkov vyplýva, že v ťažkých časoch muži hľadali dospelejšie a silnejšie pôsobiace modelky, ktoré vyzerali, že sa dokážu postarať o nich, ale aj samé o seba. A keď boli časy dobré, hľadali muži niekoho, s kým sa mohli jednoducho iba zabaviť.


Pre zaujímavosť uvádzame aj tabuľky hviezd, ako sa umiestnili podľa percenta ideálu krásy:

Najkrajší muži (v zátvorke percento ideálu krásy):

1. George Clooney (91,86%)
2. Bradley Cooper (91,80%)
3. Brad Pitt (90,51%)
4. Harry Styles (89,63%)
5. David Beckham (88,96%)
6. Will Smith (88,88%)
7. Idris Elba (87,93%)
8. Ryan Gosling (87,48%)
9. Zayn Malik (86,5%)
10. Jamie Foxx (85,46%)

Najkrajšie ženy (v zátvorke percento ideálu krásy):

1. Amber Heard (91,85%)
2. Kim Kardashian (91,39%)
3. Kate Moss (91,06%)
4. Emily Ratajkowski (90,8%)
5. Kendall Jenner (90,18%)
6. Helen Mirren (89,93%)
7. Scarlett Johansson (89,82%)
8. Selena Gomez (89,57%)
9. Marilyn Monroe (89,41%)
10. Jennifer Lawrence (89,24%)

Comments are closed.