Nový rozmer luxusu

BMW odhaľuje novú definíciu automobilového luxusu. Najnovší a zároveň najväčší model s označením BMW X využíva výnimočné technológie pohonu a podvozkov. K tomu pridáva veľkorysý priestor v každom z troch radov sedadiel, luxusnú atmosféru a pokročilé prvky výbavy. Vzniká tak bezkonkurenčná radosť z jazdy a z vnútorného priestoru. Nový model BMW X7 spája výrazný vzhľad, exkluzivitu a vnútorný priestor spolu so všestrannosťou a s agilnými jazdnými vlastnosťami, ktoré zákazníci očakávajú od vozidla triedy Sports Activity Vehicle (SAV).

Nové BMW X7 predstavuje ďalší krok v modelovej ofenzíve výrobcu v luxusnom segmente. Vyrába sa v meste Spartanburg v americkom štáte Južná Karolína. Na tom istom mieste, ktoré sa stalo domovom modelových radov BMW X, sa vyrábajú aj modely BMW X3, BMW X4, BMW X5 a BMW X6.

Nový rozmer autority, luxusu a moderny

Veľkolepé vonkajšie rozmery modelu BMW X7 posúvajú luxus na úplne novú úroveň. S dĺžkou 5 151 milimetrov, šírkou 2 000 milimetrov, výškou 1 805 milimetrov a s rázvorom s dĺžkou 3 105 milimetrov sa X sedmička vyznačuje harmonickými proporciami a zároveň sa jasne stavia do pozície nového vodcu modelov rodiny BMW X. Neprehliadnuteľný vzhľad nového modelu  podčiarkuje kolmá predná časť a chrómové prvky, nachádzajúce sa po obvode celého vozidla, umocňujú jeho výnimočný charakter a jedinečnosť.

Prednej časti dominujú najväčšie obličky, aké sa kedy objavili na vozidle značky BMW. Spolu s úzkymi dvojitými svetlometmi umocňujú pocit šírky vozidla a vytvárajú nezameniteľný vzhľad. Auto sa štandardne dodáva s LED svetlometmi, na požiadanie s laserovými svetlometmi s adaptívnymi LED svetlometmi. Tento systém využíva sledovacie svetlo BMW Laserlight, diaľkové svetlomety vylepšuje selektívne vykrývanie objektov, ktoré zabraňuje oslepovaniu protiidúcich vodičov a diaľkové svetlomety vďaka tomu dosvietia až do vzdialenosti 600 metrov.

Pri pohľade zboku padnú do oka veľké okná a dlhá dynamická plynulá línia strechy, čo evokuje priestranný a presvetlený interiér. Zadné dvere sú dlhšie ako predné, čím vyniká vnútorný priestor zadnej časti nového SAV. Vďaka nim sa dozadu ľahko nastupuje aj vystupuje.

Veľké rozmery sa prejavujú aj na zadnej časti, ktorú prerušujú horizontálne línie a ohraničujú vertikálne odtrhové hrany. Zadnú časť jasne rozčleňujú aj úzke zadné LED svetlomety. Tie spája chrómová lišta, ktorá sa predtým objavovala iba na luxusnom sedane BMW radu 7.

Nové BMW X7 sa štandardne dodáva s 20-palcovými diskami kolies z ľahkých zliatin. Na požiadanie sa môžu v blatníkoch otáčať disky kolies z ľahkých zliatin s priemerom 21 alebo 22 palcov.

 

Interiér a výbava 

Dychberúci vnútorný priestor nového modelu prináša do luxusného segmentu nový a svieži pocit voľnosti. Tri rady sedadiel poskytujú vodičovi a pasažierom výnimočný pocit priestoru.

Veľké plochy a čisté štruktúry dodávajú palubnej doske moderný vzhľad a jej línie plynulo prechádzajú do obloženia dverí. Novo tvarované displeje BMW Live Cockpit Professional s digitálnym stredovým displejom Control Display a s plne digitálnou prístrojovou doskou patria do štandardnej výbavy. Oba displeje majú uhlopriečku 12,3 palca a spolu so špičkovo navrhnutým stredovým panelom vytvárajú modernú interpretáciu toho, čím je značka BMW dlhodobo známa. Kokpitom zameraným priamo na vodiča.

Vnútorný priestor a variabilitu interiéru podčiarkuje štandardné vybavenie tromi radmi sedadiel (dovedna miesto pre sedem cestujúcich). Dvaja cestujúci v treťom rade majú taktiež k dispozícii dvojicu plnohodnotných sedadiel. To znamená, že dospelí zvládnu aj dlhšie výlety. Úroveň komfortu zvyšujú aj prvky ako presklenie strechy či držiaky na poháre a lakťové opierky vo vnútornom obložení panelov karosérie. V druhom rade sa štandardne nachádzajú tri sedadlá v klasickej konfigurácii. Na požiadanie sa môže v druhom rade nachádzať aj dvojica mimoriadne komfortných sedadiel. Rozsahom možností nastavenia sa tieto komfortné sedadlá vyrovnajú predným sedadlám vodiča a spolujazdca.

Dve samostatné sedadlá v druhom rade s veľkým priestorom medzi nimi predstavujú premiéru takéhoto riešenia v segmente SAV a vytvárajú v zadnej časti mimoriadne luxusnú atmosféru. Priestor medzi samostatnými sedadlami vytvára aj prístup do tretieho radu sedadiel.

V šesť- alebo sedemmiestnom usporiadaní ponúka nové BMW X7 batožinový priestor s objemom 326 dm3. Po sklopení operadiel sedadiel druhého a tretieho radu narastie tento objem na 2 120 dm3.

Nové BMW X7 zabáva posádku štandardne dodávanou hi-fi audiosústavou s 10 reproduktormi. O intenzívnejší hudobný zážitok sa postará na požiadanie dodávaný audiosystém Harman Kardon so 16 reproduktormi. Milovníkov špičkového zvuku zase poteší na požiadanie dodávaný audiosystém Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System s 20 reproduktormi a s výkonom 1 500 W. K výnimočnému priestorovému zvukovému zážitku pre všetkých pasažierov prispieva aj digitálny 7-kanálový zosilňovač a ďalšie zdroje zvuku v streche. Na požiadanie sa dodáva aj zábavný systém pre zadné sedadlá Professional s dvojicou 10,2-palcových dotykových HD obrazoviek, DVD prehrávačom schopným prehrávať aj Blu-Ray, dvoma USB portami, vstupom HDMI a s dvoma výstupmi na slúchadlá.

 

Pohon a zážitok z jazdy 

Výkonné motory, inteligentný systém pohonu všetkých kolies BMW xDrive a novo vyvinutá technológia podvozka. To všetko znamená, že X7 prináša do luxusného segmentu bezkonkurenčné spojenie dynamiky, vyváženosti a všestrannosti. Najnovší predstaviteľ rodiny BMW X stavil na osvedčený recept terénnych schopností doplnených o excelentný komfort jazdy a obratnosť na cestách.

Ponuka motorov dostupných pre BMW X7 od začiatku predaja obsahuje úplne nový motor V8, ktorý však  nebude dostupný v Európe. U nás je k dispozícii benzínový radový 6-valec a dvojica naftových radových motorov. Systém spracovania emisií benzínových motorov využíva časticový filter, ktorý eliminuje množstvo nespálených sadzí. Naftové motory s technológiou BMW BluePerformance pracujú s filtrom pevných častíc, oxidačným katalyzátorom, absorpčným katalyzátorom NOx a s katalyzátorom SCR so vstrekovaním AdBlue na zníženie emisií oxidov dusíka. Vďaka tomu spĺňajú všetky motory nového modelu BMW X7 požiadavky emisnej normy Euro 6d-TEMP.

Všetky motory sa spájajú s 8-stupňovou prevodovkou Steptronic. Jej najnovšia verzia obsahuje väčšie rozpätie prevodových pomerov a novú ovládaciu elektroniku. To prispieva k zníženiu otáčok motora najmä na vyšších prevodových stupňoch a k vyššej celkovej účinnosti celého pohonného ústrojenstva.

Nová generácia pohonu všetkých kolies BMW xDrive zvláda nároky na maximálnu trakciu, ovládateľnosť a stabilitu. Krútiaci moment sa na kolesá dostáva ešte precíznejšie než kedykoľvek predtým. Elektronicky ovládaný systém pohonu všetkých kolies spolupracuje s dynamickým ovládaním stability Dynamic Stability Control (DSC) a poskytuje tak bez ohľadu na poveternostné podmienky základ pre bezproblémové, isté a stabilné ovládanie. V prípade, že si to aktuálne podmienky nevyžadujú, môže všetok výkon smerovať iba na zadné kolesá, čo zníži spotrebu paliva.

Komfort jazdy vylepšuje štandardne dodávané Adaptívne vzduchové odpruženie na oboch nápravách s automatickým udržiavaním svetlej výšky. Tlak v odpružení kontrolujú elektricky ovládané kompresory so zásobníkmi stlačeného vzduchu pre každé koleso zvlášť, čo umožňuje vyrovnávanie nerovnomerného zaťaženia vozidla. Adaptívne vzduchové odpruženie na oboch nápravách spolupracuje so stabilizačným systémom Dynamic Stability Control (DSC) a môže tak aktívne pomáhať pri zlepšení brzdného výkonu. V režime SPORT sa pri rýchlostiach nad 138 km/h automaticky zníži svetlá výška o 20 milimetrov.

Svetlú výšku si môže vodič individuálne nastaviť, napríklad pri jazde v teréne. Stlačením tlačidla vo vozidle sa svetlá výška zvýši vo dvoch stupňoch až o 40 milimetrov nad štandardné nastavenie. Tlačidlom v batožinovom priestore sa môže nakladacia hrana o 40 milimetrov znížiť. Po naštartovaní motora sa vozidlo vráti na naposledy nastavenú výšku.

Široká škála asistentov

Progresívny luxus podčiarkuje aj komplexná a výnimočná ponuka asistenčných systémov, ktoré zvyšujú komfort aj bezpečnosť. Spracovaním obrazov z kamery a údajov získaných z radarových snímačov dokážu nové systémy poskytnúť vodičovi v rôznych situáciách ešte lepšiu podporu.

Súčasťou štandardnej výbavy sú prvky ako Systém udržiavania rýchlosti s funkciou brzdenia a Kolízne varovanie a Varovanie pred chodcami v meste s funkciou City Braking, ktoré teraz vystríha vodiča aj pred možnou kolíziou s cyklistami. Na požiadanie sa dodáva množstvo ďalších asistenčných systémov.

Auto je štandardne vybavené parkovacími senzormi vpredu aj vzadu. Parkovací asistent (dodávaný štandardne) využíva lineárne navádzanie na plne automatické pozdĺžne zaparkovanie vozidla. Systém premeriava potenciálne parkovacie miesta pri jazde okolo nich. Keď nájde vhodné miesto, vodič iba zapne smerovku, stlačí tlačidlo na stredovej konzole a Parkovací asistent prevezme riadenie, ako aj zaradenie patričného režimu prevodovky, akceleráciu a brzdenie.  

 

Digitálne, inteligentné a dokonale prepojené

Súčasťou štandardnej výbavy je aj Inteligentný osobný asistent, ktorý reaguje na oslovenie „Hej, BMW!”. Zákazníci si ho môžu stiahnuť do vozidla prostredníctvom diaľkovej aktualizácie softvéru Remote Software Upgrade. Inteligentný osobný asistent znamená novú epocha, v ktorej vodič dokáže ovládať viacero funkcií vozidla jednoduchými hlasovými povelmi. Do budúcnosti sa počíta s tým, že osobný asistent bude vodičovi k dispozícii aj prostredníctvom hlasových pokynov vydaných prostredníctvom domácich reproduktorov, prípadne cez mobilný telefón, pričom aktualizácie budú dostupné prostredníctvom diaľkovej aktualizácie softvéru.

Inteligentný osobný asistent sa naučí zvyky a správanie vodiča a následne ich bude používať v správnom kontexte. Pomáha vodičovi, učí sa jeho preferencie a je kompletne schopný prispôsobiť sa jeho potrebám ako sú napríklad vyhrievanie sedadiel či najčastejším navigačným cieľom („Odvez ma domov”). Výnimočnou črtou v porovnaní s ostatnými konkurenčnými digitálnymi asistentmi je možnosť dať digitálnemu spoločníkovi meno (napríklad „Charlie”), čím sa vytvorí bližší a osobnejší vzťah. Pozná aj všetky funkcie vozidla a na požiadanie je schopný ovládať ich. Po vyslovení povelu „Hej, BMW, je mi zima!”, dokáže primerane nastaviť teplotu v interiéri vozidla. Vzhľadom na to, že už aj aktuálna verzia si dokáže zapamätať obľúbené nastavenia, spolu s vývojom technológie sa do budúcna ráta s ďalším rozširovaním schopností a možností nastavení. S každým vysloveným povelom, vykonanou zmenou nastavenia a s každou položenou otázkou bude asistent pracovať čoraz lepšie.

Inteligentný osobný asistent tvorí súčasť štandardnej výbavy X7 a spolu s Live Cockpit Professional a s novým operačným systémom BMW Operating System 7.0 je na tri roky k dispozícii bezplatne. Prostredníctvom balíka Connected Package Professional sa môže rozsah služieb priebežne rozširovať.

Služba Remote Software Upgrade umožňuje neustále aktualizácie softvéru vozidla. Všetky aktualizácie sa dajú stiahnuť vzduchom rovnako akoby boli určené pre mobilné telefóny. Aktualizácia sa dá stiahnuť do mobilného telefónu prostredníctvom aplikácie BMW Connected ak je pripojená do domácej WiFi siete alebo priamo pomocou zabudovanej SIM karty. To sa deje najmä pri dôležitých aktualizáciách vozidla. To šetrí zákazníkom čas a komplikácie spojené s aktualizáciou u BMW Service Partner. Remote Software Upgrade zvyšuje flexibilitu a udržiava vozidlo v neustálom kontakte s aktuálnym technologickým vývojom.

Comments are closed.