Martin Benka

Najväčšie mená slovenského umenia

Martin Benka a Ľudovít Fulla patria jednoznačne medzi najpredávanejších slovenských umelcov. Ich diela lámu v aukčných sienach rekordy. Aj keď sa zrejme neplánovali stať slovenskými bohmi výtvarného umenia, dnes platí, že nielen horliví zberatelia, ale aj investori sú ochotní za ich diela zaplatiť horibilné čiastky.

Martin Benka

„Nenadrapovať sa, neliezť privysoko, nehľadať krásu v prázdnote, ale zveľaďovať ju a tešiť sa z nej tam, kde je – medzi ľuďmi, v živote.“ Takto skromne znie krédo Martina Benku, ktorý keby ešte žil, tak by skromným byť nemusel. Obrazy, ktorým dal svoj rukopis, patria k tým najžiadanejším. Pokiaľ by ste poškuľovali po jeho „lacnejších“ výtvoroch, mali by ste počítať s 30 000 eurami. Napríklad Benkov obraz s názvom „Pri drevároch“ (olejomaľba na plátne z roku 1943), sa vydražila ešte na sklonku roku 2007 v prepočte za vyše 27 000 eur. Dnes by už bolo zrejme drahšie.

Pripravte si aspoň sto tisíc eur

Pri významnejších, a teda aj drahších Benkových dielach, je potrebné počítať s podstatne vyššou sumou. Čísla hovoria za všetko – v rokoch 2011 až 2014 sa vydražilo šesť jeho olejomalieb v celkovej hodnote presahujúcej 750-tisíc eur. Najdrahšie dielo „Po žatve“ sa predalo 13. novembra 2012 počas 107. večernej aukcie v bratislavskej galérii Soga a budúci majiteľ si ho odniesol za úctyhodných 180 000 eur. Iba o čosi menej stál Benkov obraz rok predtým, konkrétne na jubilejnej 100. večernej aukcii v tej istej aukčnej sieni. Olej na plátne „Slovenská rodina“ (vznikol v rokoch 1938 až 1940), sa vydražil 15. novembra 2011 za vskutku zaujímavú sumu 176 000 eur.
Následne, v rokoch 2013 a 2014 sa cez aukcie dostali do rúk obdivovateľov, zberateľov či investorov, ďalšie Benkove vysoko hodnotné diela. Obraz s názvom „V jeseni – Turiec“ z roku 1947 sa podarilo vydražiť v apríli 2013 za 120 000 eur, v rovnakom termíne vydražili aj „Z Tisovského kraja“ za 87 000 eur. O niekoľko mesiacov neskôr, 12. novembra 2013, zaplatil nový majiteľ za Benkov obraz „Z bošáckeho kraja“ slušných 98 000 eur. Dielo „Na pole (Liptov)“ sa predalo 11. novembra 2014 za 90-tisíc eur.

Začínal ako natierač

Prakticky každé dielo Martina Benku je skvelou investíciou, aj jeho menej známe počiny sú prísľubom toho, že na nich určite neprerobíte a vaše peniaze budú vždy zaujímavo zhodnotené. Umelecká cesta tohto autora bola však spletitá a nič nenasvedčovalo tomu, že jeho obrazy budú natoľko žiadané. Benka bol totiž v samých začiatkoch remeselníkom – natieračom a až následne sa mu podarilo presedlať na skutočné umenie. Svoj talent rozvíjal vo vlastnom pražskom ateliéri a onedlho zorganizoval svoju prvú výstavu v Čechách a následne aj na Slovensku. Neskôr sa ako prvý Slovák predstavil na Bienále v talianskych Benátkach, cestoval naprieč Európou a ako umelec zavítal aj do Maroka. Svoju tvorbu vystavil na Svetovej výstave v Paríži, kde ho vyznamenali striebornou medailou za obraz „Krajina z Terchovej“.
Benka následne odišiel z Prahy a usadil sa v Martine. Stal sa predsedom Spolku slovenských výtvarných umelcov a sťahoval sa do štátom vybudovaného ateliéru s obrazárňou v Martine. Ako protihodnotu daroval štátu neuveriteľný počet vlastných diel (bolo ich až 5000!), ktoré sa stali v roku 1973, teda už po jeho smrti, základom zbierkových fondov Múzea Martina Benku.

Ľudovít Fulla

Maliar, grafik, ilustrátor, scénograf a výtvarný pedagóg je považovaný za jedného zo zakladateľov modernej maľby a grafiky na Slovensku. Fulla je takpovediac drahou značkou slovenského folklóru, pretože práve ním sa majster inšpiroval. Navyše, ako ilustrátor sa zapísal do povedomia výtvarným spracovaním ľudových rozprávok Pavla Dobšinského. Fullove tapisérie sú považované za základné diela tohto umenia na Slovensku. Tento fakt podčiarkujú aj sumy, za ktoré sa jeho tvorba predáva. Napríklad „Blumentál v zime“ (olej na dreve z roku 1944) sa zobchodoval v mimo-aukčnom predaji za 160 000 eur.

Štvornásobný rekordér

Podľa medializovaného rebríčka najdrahších obrazov slovenských maliarov z roku 2015 sa medzi dvanástkou diel objavili umelecké počiny majstra Fullu až štyrikrát. Okrem už spomínaného diela „Blumentál v zime“, sú vysoko cenené aj jeho ďalšie obrazy, ako „Ukrižovanie“ predané za 106 500 eur. Podobne aj známa „Matka s dieťaťom“, ktorú majiteľ získal za rovných 106 000 eur a obraz „V poli na jeseň“ s hodnotou 99 582 eur. Určite však za zmienku stojí aj Fullovo dielo „Májové ráno“ z roku 1950. Jeho vyvolávacia cena sa v aukčnej sieni vyšplhala nahor o zaujímavých 22 000 eur, a obraz sa napokon predal za 80 000 eur.

Ľudovít Fulla študoval na súkromnej škole G. Mallého v Bratislave. Neskôr pôsobil ako učiteľ a profesor vo viacerých vzdelávacích inštitúciách (meštianska škola v Senici, gymnázium v Malackách, Škola umeleckých remesiel v Bratislave, Slovenská pedagogická škola v Bratislave). Neskôr sa Fulla presťahoval do Martina, no o niekoľko rokov sa vrátil do Bratislavy a stal sa vedúcim oddelenia monumentálno-dekoratívneho maliarstva na Vysokej škole výtvarných umení. Následne v metropole Slovenska pôsobil ako výtvarník v slobodnom povolaní, istý čas pôsobil aj v Žiline a žil a tvoril aj v rodnom Ružomberku. V roku 1936 bol odmenený bronzovou medailou za scénografické návrhy na Trienále užitých umení v Miláne, o rok neskôr získal ocenenie na Grand Prix za obraz „Pieseň a práca“ na svetovej výstave v Paríži. V rokoch 1966 a 1977 daroval štátu rozsiahle konvolúty svojich diel ako protihodnotu za postavenie a prevádzkovanie Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku, ktorá bola verejnosti sprístupnená v roku 1969.

Resumé:

Prakticky každé dielo Martina Benku (1888 – 1971) je skvelou investíciou, aj jeho menej známe počiny sú prísľubom toho, že na nich určite neprerobíte a vaše peniaze budú vždy zaujímavo zhodnotené.

Ľudovít Fulla (1902 – 1980) je takpovediac drahou značkou slovenského folklóru, pretože práve ním sa majster inšpiroval. Tento fakt podčiarkujú aj sumy, za ktoré sa jeho diela predávajú. Napríklad „Blumentál v zime“ (olej na dreve z roku 1944) sa zobchodoval v mimo-aukčnom predaji za 160 000 eur.

Comments are closed.