2

Najbizarnejšie športy dokážu aj zabíjať

Keď sa povie šport, na Slovensku si mnohí spomenú na hokej, futbal, cyklistiku či tenis. Zaujímavých športových disciplín je však rozhodne oveľa viac. A nemálo je aj takých, ktoré na prvý pohľad majú so športom len málo spoločné. Nejde o olympijské športy, ani o masové športy, ale o športy poriadne bizarné. Season Report vám teraz predstaví svet šialenstva, intenzívneho adrenalínu, hrozivých štatistík, ale aj situácií, kedy človek plače cez slzy.

Podhladinový hokej s olovom

Napriek tomu, že ľadový hokej je na Slovensku považovaný za tvrdý kontaktný šport, podhladinový hokej (underwater hockey) je úplne o inom. Je to kolektívny bezkontaktný šport, ktorý sa hrá v bazéne a ani v náznakoch nie je taký rýchly, ako hokej na ľade. Ide o kombináciu hokeja a potápania, ktorý sa hrá s oloveným pukom. Ten je potrebné dopraviť pomocou malej hokejky do bránky. Počas významných podujatí sú v bazénoch kamery, cez ktoré sa vysielajú prenosy divákom. Ide o šport, ktorý vznikol ešte v roku 1954 vo Veľkej Británii. Aj keď to znie možno neuveriteľne, tento netradičný kolektívny šport sa uchytil a našiel si svojich fanúšikov aj mimo Britských ostrovov. Dnes si ho užívajú vo Francúzsku, Holandsku aj na Balkáne, kde si podmanil Slovincov a Srbov. Podhladinovému hokeju prišli na chuť aj v hokejovo vyspelom zámorí (USA, Kanada) v Oceánii (Austrália, Nový Zéland) a dokonca aj v Južnej Afrike. Ak by ste si mysleli, že táto naháňačka v bazéne o olovený puk s váhou až 1,5 kila je len hlúpy výstrelok britských potápačov, ste na omyle. Šport je registrovaný vo Svetovej konfederácii činností pod vodou (CMAS), ktorá pravidelne organizuje majstrovstvá sveta (od roku 1980) či majstrovstvá Európy v tomto športe.


Chyť syr, vyhraj syr

Opäť sme v Anglicku, tentoraz na strmom kopci Cooper’s Hill, blízko anglickej dedinky Cheltenham a mesta Gloucester. Práve tu sa každoročne v máji koná nanajvýš bizarná športová súťaž – preteky v naháňaní syra. Pravidlá nemôžu byť jednoduchšie: upaľujete dole kopcom a naháňate kotúľajúci sa dvojitý gloucesterský syr, ktorý má pred účastníkmi náskok jednej sekundy. To, že sa syr miestami rúti dole aj 120-kilometrovou rýchlosťou, je pre súťažiacich obrovskou výzvou. Podstata je tá, že syr treba dobehnúť, pevne uchopiť a prejsť cieľom. Ten, kto to dokáže ako prvý sa stáva víťazom. Ako odmenu získava, nuž čo iné, ako syr. Pri tejto športovej disciplíne sú pomliaždeniny a zlomené rebrá zraneniami, nad ktorými neradno príliš meditovať. Veď pri tej rýchlosti rútiaceho sa syra by to mohlo dopadnúť aj oveľa horšie. Stále je však dosť šialencov, ktorí sa tejto bizarnej disciplíny zúčastňujú so železnou pravidelnosťou.

Fínska špecialita – hod mobilom

Absolútne bizarná, ale zároveň aj neuveriteľne zábavná. Taká je športová disciplína, ktorej vdýchli život vo Fínsku v roku 2000, konkrétne v meste Savolinn, kde sa súťaž prvýkrát konala. Vznik tejto bizarnej disciplíny bol vskutku ušľachtilý. Usporiadala sa za účelom recyklovania starých mobilov a udržiavania čistejšieho životného prostredia. Hod do diaľky, voľná disciplína, kde bol najdôležitejší umelecký dojem, a tiež kategória detí do 12 rokov – to sú 3 súťažné kategórie. Podľa dostupných údajov držiteľom svetového rekordu je Nemec Tom Philipp Reinhardt, ktorý svoj mobil odhodil na vzdialenosť 136,75 metra. Ešte jedno dôležité pravidlo, na ktoré si táto súťaž potrpí je, že telefón musí byť ťažší ako 220g, pričom obľúbené sú telefóny značky Nokia. Možno aj preto, že sú prakticky nezničiteľné.

Ak máte manželku, odneste ju do cieľa prvý

Ostávame vo Fínsku, pretože tam má svoj pôvod ďalšia bizarná športová disciplína. Už z jej názvu „Nosenie manželiek“ je jasné, že toto je niečo pre zosobášených. Pravidlá pochopí každý – v ľubovoľnej polohe sa manželka musí uchytiť na manželovi a spolu musia prejsť 253-metrovú dráhu, na ktorej nechýbajú rôzne prekážky. Zaujímavá je aj cena pre víťaza, ktorý získava toľko litrov piva, koľko kilogramov váži jeho manželka. Azda ostáva len dodať, že táto nezvyčajná športová disciplína sa už rozšírila aj do USA.

Ťažká atletika zo Škótska: Hod 80-kilovým kmeňom

Keď sa Škóti rozhodnú pre ťažkú atletiku, tak to skutočne stojí za to. Veď robiť súťaž v hode 80-kilovým kmeňom je skutočne len pre vyvolených. Už len taký kus dreva zodvihnúť, to chce fakt urasteného chlapa. A následne ho ešte aj hodiť? Tak to naozaj nie je disciplína pre každého. Caber Toss sa praktizuje pravidelne vždy v lete v rámci tradičných škótskych hier Cowal Games. Ide o atletické súperenie, ktoré otestuje vaše schopnosti hodiť 80 kilogramov ťažký kmeň do šesťmetrovej diaľky. Dôležité je však vedieť, že body v tejto disciplíne nezískavate podľa toho, do akej vzdialenosti drevo hodíte, ale za presnosť. Nuž, čo k tomu dodať.

Močiar ako športovisko

Wales, krčma a super nápad. Asi takto nejako mohli vzniknúť preteky v močarisku so šnorchlom. V roku 1976 sa však skutočne začala tradícia oficiálnych pretekov v špine a smrade, ktoré sú pre miesto tohto športu viac než typické. Pokiaľ vám teda nie je zle z nevábnych podmienok, každoročne vás v jednom z waleských močarísk čaká k zdolaniu azda tá najodpornejšia trať dlhá 55 metrov. Pravidlá zakazujú použiť klasické plavecké štýly a naopak, oceňujú sa inovácie v súťažných odevoch. Jediným pozitívom tejto bizarnosti je fakt, že výťažok z pretekov putuje na konto niektorej z miestnych dobročinných organizácií.

Buzkaši – samovražda na afganský spôsob

Nevšedná disciplína, ktorú si len tak neosvojíte, teda jedine, žeby ste pochádzali z Afganistanu. Práve tam patrí k obľúbenej voľnočasovej aktivite šport, ktorý sa nazýva Buzkaši. Ide o afganský národný kolektívny šport, v ktorom medzi sebou súperia dva tímy v zložení 10 až 12 hráčov. Bojujú o naozaj čosi bizarné – o bezhlavú mŕtvu kozu. Cieľom hry je vhodiť ju do vyznačených kruhov. Hráči sú vyzbrojení bičmi a preháňajú sa na špeciálne vycvičených koňoch. S vypätím všetkých síl sa pritom usilujú získať bezhlavú kozu do svojho tímu. Tragédia tejto bizarnej disciplíny spočíva v tom, že buzkaši nie je žiadna recesia, paródia či exhibícia. Účastníci súboj o mŕtvu a bezhlavú kozu berú smrteľne vážne a z toho vyplývajúce nasadenie sa neraz končí tragicky. Tento šport je nemilo preslávený štatistikou úmrtnosti, pretože jeho aktéri riskujú nielen zasiahnutie bičom, ale aj ušliapanie koňmi.

Comments are closed.