Najbizarnejšie reštaurácie na svete

Klasické stolovanie v tradičnej reštaurácii dnešného konzumom rozmaznaného človeka už nemusí dostatočne uspokojiť. Trh preto generuje účelovú nadstavbu. Dobré jedlo môže byť spojené aj s bizarným zážitkom, ktoré znásobí potešenie z konzumácie. Vo svete tak už fungujú podniky, v ktorých napríklad obsluhujú roboti. Nájdu sa však aj také, kde môžete sedieť v úplnej tme či pod vodou. Zaujímavých, dokonca bizarných reštaurácií je po svete vcelku dosť. Ponúkame pohľad do niektorých z nich.

Hajime Restaurant, Bangkok, Thajsko

V tejto reštaurácii neobsluhujú zákazníkov obyčajní čašníci a servírky, ale štyria roboti. Majiteľku reštaurácie údajne stáli až milión dolárov. Hosťom servírujú, samozrejme, ázijské špeciality.

Ithaa Undersea Restaurant, Ostrov Ranglai, Maledivy

Už ste niekedy večerali chobotnice a ustrice obklopení chobotnicami a ustricami? V luxusnej Ithaa reštaurácii pod hladinou Indického oceánu, ktorá sa pýši „Fish-eye“ výhľadom to možné je. Ithaa, v preklade  „perla“, sa nachádza približne dva metre pod morskou hladinou. Menu ponúka nielen ryby, kôrovce a iné morské plody, ale napríklad aj divinu.

Modern Toilet Restaurant, Taipei, Taiwan

Ak ste fanúšikmi ohavného ‚poop‘ humoru, bude vám táto toaletná reštaurácia pripadať obzvlášť zábavne. Servírované pokrmy imitujú svojim tvarom …viete čo, hostia srkajú ázijské rezance priamo z mís v tvare WC a zároveň sú na nich aj usadení.

Laino Snow Village Ice Restaurant, Ylläsjärvi, Fínsko

Kde inde, než za polárnym kruhom sú podmienky tak ideálne, aby tu mohla byť reštaurácia celá z ľadu. Hostia sedia na pevných ľadových stoličkách a pri veľkých ľadových stoloch si vychutnávajú miestne jedlá ako krémové zemiakové polievky so studeným údeným lososom, krehkého soba alebo mäsové guľôčky podávané s čím iným, než s vodkou.

Dinner in The Sky, po celom svete

Závesná reštaurácia prináša nový význam stolovania pod šírym nebom. Ak máte nadbytočných asi 40 tisíc dolárov (suma za spolu 22 osôb), môžete sa hompáľať vo výške 45 metrov nad takmer ktorýmkoľvek mestom, konzumovať výborné hovädzie s foie gras mille-feuille a popíjať Dom Pérignon.

Yellow Treehouse Restaurant, Auckland, Nový Zéland

Šikovní architekti z Pacific Environment skonštruovali reštauráciu v tvare šišky, do ktorej sa dostanete 55 metrov vysokou cestičkou medzi stromami. 18 hostí si tu môže vychutnať viacchodové menu, ktoré zahŕňa napríklad jahňací bok s červenou repou alebo šalát z mandaríniek s karamelizovaným cesnakom.

Opaque Restaurant, Los Angeles, San Diego a San Francisco, CA, USA

V tomto prípade sú hostia uvedení do reštaurácie zrakovo postihnutými alebo slepými zamestnancami, aby naplno zažili stolovanie v absolútnej tme. Neprítomnosť svetla umožňuje všetkým zmyslom vystreliť do akcie. Nasávate vône a chute vnímate oveľa výraznejšie. Celkovo si človek jedlo oveľa viac vychutná.

The Airplane Restaurant, Colorado Springs, CO, USA

Na palube tohto pozemného Boeingu KC-97 z roku 1953 si hostia môžu pochutnať napríklad na krehkej chrumkavej hovädzine s kapustou, švajčiarskym syrom a dresingom podávaným na žitnom chlebe. V menu to hýri atypickými letiskovými názvami ako Reuben von Crashed, Mile High a podobne.

No Talking Restaurant, New York, USA

V Brooklyne na Greenpoint nájdete netradičnú reštauráciu, ktorá vyžaduje od svojich návštevníkov, aby jedli v úplnej tichosti. Majiteľ Nicholas Nauman prišiel s týmto nápadom po tom, ako strávil istý čas v budhistickom kláštore v Indii. Tichá večera sa koná raz do mesiaca, no medzi zákazníkmi je veľmi obľúbená. Niekoľko dní vopred je reštaurácia celá rezervovaná.

Alice in Wonderland, Tokio, Japonsko

V Japonsku nájdete sieť reštaurácií, ktoré sú inšpirované slávnym románom Alica v krajine zázrakov od Lewisa Carrolla. Interiéry reštaurácií sú navrhnuté vo fantasy štýle a čašníčky sú oblečené ako hlavná postava z románu. Po vstupe do niektorej z týchto reštaurácií budete mať pocit, akoby ste sa ocitli v niektorom z príbehov, ktoré Alenka zažila v ríši divov. Podávajú sa tam pritom chutné a nápadito aranžované pokrmy.

The New Lucky Restaurant, Ahmedabád, Gudžarát, India

V indickom Ahmedabáde nájdete reštauráciu, ktorá je postavená na mieste starého cintorína. Stolovanie s mŕtvymi má v tomto prípade už vyše 60-ročnú tradíciu. Okolo stolov je niekoľko rakiev a zvyšky moslimského cintorína. Toto miesto si získalo popularitu tak medzi mladými, ako aj staršími ľuďmi. Okolo dvanásť rakiev nájdete v reštaurácii, ktoré sú obkolesené železným oplotením. Každé ráno čašníci strávia nejaký čas staraním sa o hroby a zdobia ich čerstvými kvetmi.

Bel Canto Restaurant, Londýn, Paríž, Spojené kráľovstvo, Francúzsko

Spievajúca reštaurácia mieša divadelné predstavenie s gastronómiou. Jedinečná kombinácia talentovaného klaviristu a odborne vyškolených operných spevákov robí večer v Bel Canto úžasným zážitkom. V pravidelných intervaloch počas večera spievajú štyria umelci medzi stolmi operné árie. Túto reštauráciu nájdete v Paríži, ale aj v Londýne, keďže v týchto metropolách má svoje pobočky. 

Reštaurácia Fangweng, provincia Chu-pej, Čína

Stravovanie doslova na útese. Reštaurácia sa nachádza v blízkosti jaskyne Sanyo, ktorá je vychytenou turistickou atrakciou. V útulne pôsobiacej „útesovej“ reštaurácii ide o vychutnávanie jedla spojené s dávkou adrenalínu. Niekoľko stolov je vysunutých z útesu do vzduchu, odkiaľ majú zákazníci krásny výhľad. Zvyšok reštaurácie je vo vnútri jaskyne, kde sa určite oplatí najesť sa.

Eenmaal Restaurant, Amsterdam, Holandsko

Netradičnú reštauráciu pre osamelých ľudí nájdete v holandskom Amsterdame. Jej vznik iniciovala dizajnérka Marina van Goor, ktorá chce prelomiť predsudok, že človek nemôže ísť na večeru sám. V reštaurácii nájdete stoly určené výhradne len pre jedného hosťa.

Damon Baehrel Restaurant, Earlton, New York, USA

V reštaurácii Chef Damon Baehrel sa svojho miesta len tak nedočkáte. Poradovník na večeru v tejto newyorskej reštaurácii je plný na neuveriteľných niekoľko rokov dopredu. Všetky zložky v menu sú ručne dopestované na farme, vrátane múky či oleja. Zmestí sa tam okolo 20 ľudí a musia prísť v presne stanovenú hodinu. Následne si päť hodín môžu vychutnávať jedinečné kulinárske pokrmy. 

Comments are closed.