Marine_Torpilleur_Military_1183-320_50_case back

More času

More a presný čas sú dve úzko súvisiace veci. Meranie času bolo dôležité pre navigáciu na mori a umožnilo masový rozvoj moreplavby a kolonializmu. A práve námorné chronometre priniesli technológie, ktoré sa využili aj v náramkových hodinkách. Mnohí výrobcovia si tieto tradície dodnes pripomínajú. Niektoré z týchto výnimočných hodiniek si teraz predstavíme.

Švajčiar Ulysse Nardin založil rovnomennú spoločnosť v roku 1846. Učil sa od najlepších majstrov svojej doby a veľmi skoro sa presadil aj sám. Vyrábal námorné chronometre, ktoré si svojou presnosťou získali také meno, že ich v istom okamihu 19. storočia používalo súčasne viac ako 50 námorných síl z celého sveta.
Na tieto tradície nadviazala firma Ulysse Nardin limitovanou sériou hodiniek Marine Torpilleur Military. Ich dizajn každým detailom odkazuje na vojenskú odvahu a jednoznačne hlása, že nositeľ drží kormidlo svojho života pevne vo vlastných rukách. Pevné oceľové telo s rozmermi 44 mm odolá vode do hĺbky 50 metrov. Na zadnom čele je vylisovaný reliéf torpédového člna, ktorý symbolizuje názov hodiniek. Dôležitejšie je však predné čelo, ktoré je k dispozícii v dvoch podobách. Biely ciferník s lemovanými arabskými číslicami a elegantným pieskovo hnedým remienkom je jedna možnosť. Druhá je čierna s oranžovými arabskými číslicami a oranžovými ručičkami. Tú dopĺňa čierny remienok s oranžovým prešívaním. Iniciálky C. W. znamenajú Chronometer Watch a odkazujú na vojenské námorné modely minulosti. Presnosť je garantovaná dvomi certifikátmi. Hodinky poháňa osvedčený strojček Ulysse Nardin UN-118. . V menšom ciferníku majú hodinky červené číslo označujúce poradie v limitovanej edícii a zdôrazňujúce, že nositeľ má na ruke jedinečný kus – ako skutočný kapitán.

Klasické diamanty
Na iné historické tradície odkazovala séria Ulysse Nardin Jade určená pre dámske nositeľky. Objavila sa v roku 2013 a bola poctou jadeitu – drahokamu, ktorý bol veľmi cenený na čínskom cisárskom dvore. Tam ho považovali za kryštalickú mágiu a spojivko medzi nebom a zemou.
Po piatich rokoch sa Ulysse Nardin k tejto téme vrátil novou sériou Classico Jade. Firma na scénu uviedla hneď päť nových kráľovien, ktoré vzdávajú hold ešte cennejšiemu kameňu – diamantu. Päť oceľových hodiniek s rozmermi 37 mm v modrej, červenej či sivej zdobia desiatky drahokamov. Desať je na zvlnenej línii, ktorá pretína ľavú dolnú časť perlového ciferníka a pripomína list zo stromu. Ďalších 76 lemuje ciferník. Telo hodiniek je okrúhle namiesto oválneho pri predchádzajúcej kolekcii Jade. Poháňa ich samonaťahujúci strojček UN-815. Na výber je viacero farebných kombinácií – modrý kožený remienok s modrými číslicami. biely remienok so šedými ciframi alebo červený remienok a červené číslice. Modrá a šedá edícia je na výber aj s diskrétnejším lemovaním bez diamantovej výzdoby. Tie sú potom len vo vlnke cez ciferník.
Hodinky sú vhodné na nosenie v každom období vo dne i v noci a hodia sa k voľnému džínsovému oblečeniu aj ku gala šatám na červenom koberci. Ideálny doplnok pre každú situáciu, v ktorej sa moderná žena ocitne.

Luxusne a športovo
Námornej téme sa venuje aj iná švajčiarska firma – Chopard. Tá k nej pristúpila v hravejšom a športovejšom duchu. Žiaden div, pretože jej kolekcia Happy Ocean patrí do úspešnej série Happy Sport. Tá sa objavila v roku 1993 a s každým novým modelom do nej prináša svieži vietor. V tomto prípade ide o morskú brízu.
Happy Sport už 25 rokov spája eleganciu s aktívnym športovým životným štýlom. A novinka Happy Ocean nie je žiadnou výnimkou. Luxusnejšiu časť tvorí päť diamantov, ktoré však nie sú nikde vsadené. Kamienky sú voľne umiestnené medzi dvomi zafírovými sklami a pri pohybe ruky sa hravo prelievajú a doslova plavia po ciferníku. Športový, v tomto prípade námorný účel pripomínajú zvolené farby. Lem je v kombinácii azúrovo modrej a jasnej tyrkysovej či malinovej. Pôsobí tak ako koraly pod morskou hladinou. Oceánske hlbiny pripomína aj tmavo modrý ciferník. Svetielkujúce prvky sa nehodia len v noci, ale i pri potápaní. Ručičky a číslice svietia modro, údaje potrebné pre potápanie zeleno.
Mimochodom, 40 mm oceľové telo odolá hĺbkam do 300 metrov. Hodinky Happy Ocean sa robia aj v luxusnej klenotníckej verzii, ktorá má telo z 18-karátového bieleho zlata, perlový ciferník a lem s diamantami, zafírmi, rubínmi či topásmi. Aj s touto verziou sa môžete potápať, odolá hĺbke 100 metrov. Remienok je v tomto prípade z kože aligátora, v základnej verzii je z gumy, alebo ho tvorí popruh. V oboch prípadoch však dotvára športový charakter, ktorý sa dokonale prejaví nielen pri objavovaní morského dna, ale aj pri relaxe na jachte či prechádzkach po pláži.

Ako vznikol chronometer
Na to, aby sa dala presne určiť poloha na Zemi, treba poznať zemepisná dĺžku, zemepisnú šírku a nadmorskú výšku. Tá posledná bola na hladine mora jasná. Šírka sa dala určiť zmeraním uhlu Slnka na poludnie (v bode, kedy je najvyššie), prípadne na severnej pologuli zmeraním uhlu Polárky. Na vyrátanie dĺžky však treba mať možnosť presne merať čas. A to na mori dlho nebolo možné.
Holandský fyzik, matematik a astronóm Christiaan Huygens v roku 1675 vynašiel chronometer, ktorý namiesto kyvadla používal zotrvačník zostavený z koliesok a pružín. Položil tak základný kameň na ceste k moderným vreckovým a náramkovým hodinkám. Na mori však bol aj jeho vynález stále nepresný. Výrazne ho totiž ovplyvňovali pohyby lode. Britská vláda v roku 1714 dokonca vypísala cenu pre toho, kto vynájde spôsob merania zemepisnej dĺžky na mori. Suma sa pohybovala od 10 000 do 20 000 libier podľa presnosti merania. Po zarátaní inflácie by to dnes boli 2 až 4 milióny libier. Uspel anglický samouk John Harrison, ktorý po sérii pokusov prišiel v roku 1761 s vyváženým chronometrom, na ktorý pohyby lode nemali vplyv. Otvoril tak cestu ére búrlivého rozvoja námorného obchodu.

Comments are closed.