Moderný cirkus vás rozpáli aj na Slovensku

Pri slove cirkus si väčšina ľudí predstaví šapitó postavené na lúke niekde uprostred sídliska, alebo na kraji dediny, zvieratá zavreté v klietkach či artistov a klaunov, ktorý svoj druhý domov našli v charakteristických maringotkách. V druhej polovici 20. storočia sa však od tejto tradičnej podoby cirkusu oddelil nový prúd, ktorý sa zvykne nazývať súčasný, alebo moderný cirkus. Má aj svojich slovenských zástupcov a jedného z nich vám predstavíme.

Moderný cirkus charakterizuje to, že z jeho predstavení úplne zmizli cvičené zvieratá.  Kruhovú manéž nahradilo divadelné pódium a výrazové prostriedky sa rozšírili od tradičných artistických disciplín k celej škále pohybových umení a žánrov tzv. performing arts. Moderný cirkus, samozrejme, stále ponúka dychberúce akrobatické výkony či neuveriteľné žonglérske kúsky, to všetko sa však prepája s rôznymi formami klasického či moderného tanca, hereckými vstupmi, dejovou líniou, ale aj modernými technológiami a rôznymi vizuálnymi efektami.

Uprostred ohňa

Práve využívanie technológií a vizuálnych efektov charakterizuje aj slovenské zoskupenie, ktoré svojimi predstaveniami získalo svetové renomé. Skupina Anta Agni funguje už 18 rokov a začínala ako voľnočasová aktivita nadšencov, ktorí spočiatku vystupovali predovšetkým na pouličných festivaloch so svojou ohňovou show. Odtiaľ pochádza aj samotný názov skupiny, ktorý  v starobylom indickom jazyku sanskrit znamená „uprostred ohňa.“

Anta Agni sa však postupne pretransformovala zo skupiny pouličných tanečníkov s ohňom na profesionálne zoskupenie, ktorá sa venuje jedinečným pohybovým umeniam patriacim pod širokú strechu moderného cirkusu. Jedná sa napríklad o manipuláciu a točenie s rôznymi druhmi náradia, ktoré vďaka najmodernejším technológiám svieti, vykresľuje grafické obrazce či dokonca vyvoláva optické ilúzie v očiach užasnutého publika.

„Naše predstavenia opisujeme ako hru svetla a tmy, pretože je to práve kontrast medzi tmou a svetlom, ktorý vytvára základ pre väčšinu našich predstavení, či už ide o rôzne druhy svetelnej show, UV show, LED show alebo ohňovej show,“ hovorí Petra Herzfeldová, spoluzakladateľka skupiny Anta Agni, ktorá sa okrem vystupovania venuje aj tvorbe kostýmov, nácviku choreografií a organizovaniu akcií.

Skupina Anta Agni má svoje sídlo v Bratislave, kde sa stretávajú aj jej členovia na spoločných nácvikoch. Tak, ako tomu bolo v tradičných cirkusoch, aj dnes patrí k tomuto žánru cestovanie, akurát staré maringotky nahradili najmodernejšie lietadlá. Členovia Anta Agni so svojimi vystúpeniami precestovali desiatky krajín sveta, medzi inými Čínu, Indiu, Južnú Kóreu, Filipíny, Arabské Emiráty, Nigériu, ale aj mnohé krajiny Západnej Európy.

Svoje predstavenia neustále inovujú a vylepšujú nie len vlastné pohybové umenie, ale aj svoje kostýmy a v neposlednom rade aj technické vybavenie. „Pri vystúpeniach UV show či svetelná LED show používame kostýmy, ktoré odrážajú UV svetlo a najmodernejšie náradie, ktoré je potrebné najprv pripojiť k počítaču a naprogramovať. Následne dokážeme pomocou tohto náradia vytvárať vizuálne efekty synchronizované s hudbou a pohybom vystupujúcich,“ vysvetľuje nám Petra.

Choreografia aj svetelné efekty

Ako takéto predstavenie čo najlepšie opísať? Aj keď v tomto prípade platí okrídlené “lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť”, pokúsime sa predsa len priblížiť čitateľom, ako vyzerajú niektoré prvky vystúpení skupiny Anta Agni.

Predstavte si napríklad veľkú kovovú obruč s priemerom dva metre, uprostred ktorej sa otáča akrobat, mení svoje polohy z vertikálnej na horizontálnu, raz vzpriamene stojí, aby vzápätí udržiaval rovnováhu na rukách obrátený hlavou dole. Aby to nebolo málo, samotná obruč obsahuje v sebe pásy led svetiel, ktoré sú naprogramované presne podľa hudby a zvolenej choreografie tak, aby výkon akrobata dopĺňali svetelnými efektami. Vďaka tomu akrobat popri otáčaní v obruči  vykresľuje rôzne farebné vzory, ornamenty či dokonca nápisy alebo logá.

Podobne vyzerajú aj ďalšie náradia, ktoré členovia Anta Agni majstrovsky ovládajú. Svetelná Pixel kocka s dĺžkou hrany 120 cm, LED Pixel Hula Hoopy, svietiace palice či takzvané poiky, teda náradie zavesené na šnúrach, ktorými tanečníci točia pri svojich vystúpeniach.

Svetové úspechy

O tom, že svoje umenie novodobí cirkusanti zo Slovenska ovládajú naozaj dokonale, svedčia ich úspechy, ktoré získali po celom svete. „Naša skupina sa za roky svojej existencie ocitla na najprestížnejších eventoch v rôznych kútoch planéty. Vystupovali sme v priamych televíznych prenosoch v Taliansku, v Indii či Egypte, podieľali sme sa na realizácii bláznivých show v indickom Bollywoode, na otváracom ceremoniáli Ligy majstrov, festivaloch vo Švajčiarsku či Nemecku, ale aj na vážnejších umeleckých projektoch a celovečerných tanečno-divadelných predstaveniach v Južnej Kórei, Číne, či vo Francúzsku,“ spomína na úspechy svojho zoskupenia Petra.

Medzi klientov skupiny Anta Agni patria predovšetkým eventové agentúry a umelecké produkčné spoločnosti. „Máme bohaté skúsenosti s najrôznejšími typmi vystúpení – či už ide o krátke, 10 minút trvajúce vystúpenie na firemných eventoch, alebo o účasť na celovečerných divadelných predstaveniach, ktoré vyjadrujú hlbšiu myšlienku pomocou uceleného príbehu,“ vysvetľuje Petra.

Rôznorodosť a flexibilita zoskupenia sa odráža aj vo výbere členov a ich príprave. V ich tíme nájdete tanečnicu s klasickým baletným vzdelaním či gymnastickou prípravou, ale aj vystupujúcich, ktorí si prešli rôznymi školami street dance, parkouru alebo bojových umení. „Určité pohybové nadanie a skúsenosti sú pri tom, čo robíme, nevyhnutné, ale rovnako dôležité je mať entuziazmus a chuť prispôsobiť svoj život tomuto špecifickému druhu umenia, ktoré sa pre niektorých z nás stalo živobytím.“

Dajte si dokopy tak rôznorodé činnosti, ako tréningy v telocvični, návrh a šitie kostýmov, programovanie náradia a príprava hudby, cestovanie do rôznych kútov planéty a dostanete predstavu, čo všetko zahŕňa život moderného cirkusanta. „Odmenou za to sú okrem živobytia aj radosť a potlesk ľudí rôznych kultúr, etník či národností, ktoré tvoria publikum našich šou, množstvo zážitkov, precestovaných krajín a privilégium spojiť hobby s prácou na plný úväzok,“ uzatvára Petra.

Comments are closed.