16C979_09_D330823

KTO OBOPLÁVA ZEM AKO PRVÝ?

Vendée Globe, jediné sólo preteky okolo celého sveta bez asistencie. Ich ďalší ročník odštartoval 6. novembra. Osemnásť dní po štarte ako prvý pokoril Mys Dobrej nádeje Brit Alex Thompson, ktorý na pretekoch v roku 2013 získal tretie miesto.

Cesta je daná. Vedie cez tri mysy. Každá loď štartuje z prístavu Les Sables d´Olonne, do ktorého sa na konci svojej púte musí aj vrátiť. Námorník sa vydáva na cestu cez Atlantik k Mysu Dobrej nádeje v Afrike, prejde spodnou časťou Indického oceánu k Mysu Leeuwin v Austrálii, krížom cez Tichý oceán k Mysu Horn v Čile, ktorý je všeobecne považovaný za najnižší mys Južnej Ameriky – súostrovia Ohňová zem. Cesta späť vedie Atlantikom až do miesta vyplávania.

DNA závodu je plavba sólo, bez asistencie a bez zastavenia. Ak to všetko účastník zvládne a dostane sa do cieľa ako prvý, čaká ho výnimočná postriebrená trofej z dielne Phillipe Machereta. Tá má tvar zemegule, je v nej loď a stojí na podstavci v tvare navijaka. Trofej je putovná a v rukách víťaza zostáva len niekoľko mesiacov.

V aktuálnom ročníku Vendée Globe súťaží 27 jednotlivcov, na prvej priečke priebežného hodnotenia v čase našej uzávierky stál Brit Alex Thompson, mladý talentovaný námorník, ktorý sa postavil na štart týchto pretekov už v roku 2013 a stal sa vtedy najrýchlejším Britom, ktorý oboplával Zem sám. V roku 2013 skončil závod s časom 80 dní, 19 hodín a 23 minút. Mys Dobrej nádeje v tohtoročných pretekoch pokoril za rekordných 18 dní, pričom ešte pred štartom sa predpokladalo, že táto trasa bude súťažiacim trvať približne 23 dní, čo je čas Francúza Armela Le Cléac´h v pretekoch na prelome rokov 2012 a 2013, a predstavoval doterajší rekord pretekov. 

Podujatie nadviazalo na tradíciu Golden Globe, ktoré bolo v roku 1968 prvou nonstop sólo súťažou okolo sveta cez tri mysy – Mys Dobrej nádeje, Leeuwin a Horn. Na trať sa vtedy vydalo deväť statočných námorníkov, no len jeden z nich sa vrátil. Brit Robin Knox-Johnston dorazil do Falmouth šiesteho apríla nasledujúceho roku po 313 dňoch na mori bez prestávky a stal sa tak prvým mužom, ktorý oboplával svet sám bez akejkoľvek pomoci.

Dvadsať rokov po úspechu britského moreplavca prišiel Francúz Phillipe Jeantot, víťaz dvoch závodov BOC Challenge (sólo plavba okolo sveta s prestávkami) s myšlienkou obnoviť dobrodružný závod. A pokoriť oboplávanie Zeme bez prestávky. Zrodila sa tak súťaž Globe Challenge, ktorá pár rokov potom dostala svoje nové meno Vendée Globe. Počas prvého obnoveného závodu v roku 1989 stálo na štartovacej čiare trinásť ambicióznych námorníkov, no len sedem z nich sa vrátilo späť do les Sables d´Olonne. Počas prvých siedmich edícií závodu sa o oboplávanie Zeme bez prestávky a bez akejkoľvek asistencie pokúsilo 138 dobrodruhov, len 71 z účastníkov prekročilo cieľovú líniu. Štatistiky sú dôkazom toho, aká náročná je cesta, na ktorej sa musia námorníci biť s prírodnými živlami, vlastnou húževnatosťou, motiváciou a vôľou. Len jediný moreplavec vyhral tento závod dvakrát. Stal sa ním Michel Desjoyeaux, ktorý vyhral preteky v rokoch 2001 a 2009. Rekord v oboplávaní drží v štatistikách podujatia François Gabart s časom 78 dní.

SR

www.vendeeglobe.org

Comments are closed.