Klenot na talianskom pobreží

Benátky sú zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO od roku 1987. Benátsko-talianska architektúra a pestrofarebné historické budovy spoločne s miestnymi kanálmi vytvárajú neopísateľnú atmosféru. Mesto doslova dýcha kultúrou, históriou, tradíciami a vznešenosťou.

Prvé, čo si všimnete po príchode do Benátok, je svetoznámy Canal Grande, cez ktorý sa tiahnu štyri významné mosty. Najstarším z nich je Ponte di Rialto z roku 1591, na ktorom v čase Benátskeho karnevalu visí obrovský transparent hovoriaci o tom, že ste správne prišli na miestny karneval toho-ktorého roku.

Benátky sa považujú za jedno z najromantickejších miest na svete. Je to samozrejme vďaka ich dychberúcej atmosfére, ktorú však takisto dotvárajú miestni gondolieri. Gondola je neodmysliteľný symbol Benátok. Tieto dlhé benátske lode úzkeho tvaru čakajú na každom rohu so svojimi gondoliermi, aby vás previedli Canalom Grande na vašej romantickej plavbe snov.

Okrem nich tam funguje aj klasicko-neklasická mestská hromadná doprava zvaná vaporetto, čo je väčšia loď plaviaca sa po kanáloch. V historickom centre Benátok autá, autobusy a podobné stroje nečakajte. Ľudia chodia len pešo alebo použijú gondolu, resp. vaporetto.

Top atrakciou Benátok je Námestie sv. Marka s majestátnou Bazilikou sv. Marka, ktorá má naozaj ohromnú architektúru a trvalo až neuveriteľných 800 rokov, kým ju dokončili. Dominantou hlavného námestia je Zvonica sv. Marka zvaná Kampanila, s výškou až 98,6 metra. Práve toto je miesto, z ktorého zhora uvidíte kompletne celé Benátky priamo pod vašimi očami. Symbolom mesta je okrídlený lev a práve ten sa nachádza aj hore na Benátskom orloji hneď vedľa Baziliky sv. Marka.

Na jej druhom boku je Dóžov palác obložený ružovým mramorom. V jeho útrobách sa kedysi nachádzalo aj väzenie, v ktorom držali slávneho Casanovu. Po oboch preboch Canala Grande nájdeme desiatky palácov, kostolov a významných budov, ktorých dominantou je Basilica di Santa Maria della Salute so svojou impozantnou kupolou.

Comments are closed.