Donna NáramokVGB_862#4[51]

Keď vašu osobnosť zvýrazní Van Gogh

Od smrti Vincenta Van Gogha čoskoro uplynie už 130 rokov. Geniálny maliar však neprestáva inšpirovať stále nové a nové generácie nielen výtvarníkov, ale aj umelcov a dizajnérov z takmer všetkých odvetví. Vďaka viedenskej firme FREYWILLE môžete vlastniť šperk s motívmi Van Goghových diel aj vy.

Holandský maliar je jedným z najznámejších (a najdrahších) umelcov všetkých čias. Napriek tomu, že počas života sa mu nedarilo predávať svoje obrazy, dnes dosahujú rekordy na aukciách. Žil a tvoril v 19. storočí vo Francúzsku, kde predčasne zomrel vo veku 37 rokov. Považujú ho za zakladateľa modernej maľby a jeho diela ovplyvnili ďalšie umelecké hnutia. A inšpirovať neprestáva ani dnes – a to dokonca aj iné, ako výtvarné odvetvia. Len pred pár mesiacmi firma Vans uviedla na trh limitovanú kolekciu obuvi a športového oblečenia, ktoré na sebe niesli najznámejšie Van Goghove diela. Celá séria sa v okamihu vypredala.
Na slovenský trh teraz prichádzajú štyri kolekcie šperkov, ktoré sa taktiež inšpirovali geniálnym maliarom. Ponúka ich firma FREYWILLE, ktorú v roku 1951 založili vo Viedni Michaela Frey a Friedrich Wille. Postupne sa vypracovali na vedúcu spoločnosť v oblasti šperkov, ktoré kombinujú emailové ornamenty so zlatom. Majú viac ako 80 obchodov v 30 krajinách na 4 kontinentoch. S prácou s motívmi maliarov z 19. a 20. storočia majú bohaté skúsenosti. Ich dizajnéri už vytvorili šperky inšpirované dielami Alfonsa Muchu, Gustava Klimta či Claudea Moneta.

Žiaden div, že aj Van Gogh bol už roky v myšlienkach dizajnérov FREYWILLE. Po období intenzívneho výskumu a dizajnérskej práce odhalili novú kolekciu Hommage á Vincent Van Gogh. Tvoria ju štyri návrhy, ktoré inšpirovali tri diela – Slnečnice, Hviezdna noc a Mandľový kvet.

Van Goghova obrazová technika je na prvý pohľad jedinečná a rozpoznateľná. Maľoval rýchlo a spontánne, bez väčších následných korekcií. Silné farby a hrubé stopy štetca vyjadrovali to, čo nevedel povedať slovami. Aplikoval farby impasto, čiže neriedené alebo len slabo zriedené. Niekedy ich tlačil priamo z tuby na plátno. Využitím tejto techniky sa jeho výrazné ťahy štetcom stali viditeľne čitateľnými a prispeli k jeho neporovnateľnému štýlu. V zmenšenom prevedení sa jeho typické prvky podarilo preniesť aj na kolekciu šperkov. Nejde pritom len o farby na emailových prvkoch. Tvorcovia použili aj najjemnejší 24-karátový zlatý prášok, ktorý bol roztopený do emailových motívov. Nachádza sa v mandľových kvetoch a vetvách, vrcholoch slnečníc, ako aj v nápadnom víre nočnej oblohy.

L´Amandier
Počas Van Goghovho pobytu na juhu Francúzska vznikla veľká séria obrazov zachytávajúcich rozkvitnuté mandľové kvety, ale aj ďalšie stromy v jarných sadoch. Kolekcia šperkov s týmito motívmi odráža nový jarný deň očakávajúci plný výkvet. Je dostupná v dvoch farebných prevedeniach. Tyrkysový dizajn s jemným gradientovým pozadím vyžaruje moderný a svieži vkus. Druhé prevedenie rouge éclat je variáciou teplého a ohnivého espritu.

Éternité

Po tom, čo si poranil ucho, prihlásil sa dobrovoľne do psychiatrickej liečebne sv. Pavla v Saint-Rémy-de-Provence na juhu Francúzska. Umožnili mu tam zriadiť si ateliér a ďalej maľovať. Vytvoril tam viaceré zo svojich najznámejších diel – a Hviezdna noc je jedným z nich. Zachytáva pohľad z okna jeho izby tesne pred východom slnka. Na plátne dominujú veľké žiariace hviezdy a svetelné víry. V súčasnosti je vystavené v Múzeu moderného umenia v New Yorku. A keďže Van Gogh tvoril mnohé obrazy v sériách, k nočným motívom sa ešte niekoľkokrát vrátil. Známy je napríklad obraz Hviezdna noc nad Rhonou. FREYWILLE teraz s veľkou starostlivosťou a pokorou interpretovalo motívy víriacich žiariacich hviezd na nočnej oblohe aj do šperkov.
Prívesok Luna Piccola z tejto série pripomína spln mesiaca. Kompozíciu šperku kompletizuje ozdobný retiazkový klip, ktorý obsahuje tri alebo až desať diamantov. Každý diamant reprezentuje kvality mesiaca v splne počas jasnej noci. Echom tohto pocitu sú aj náušnice a prsteň Luna Piccolissima. Nekonečný kruh dopĺňa použitie drahých diamantov s vysoko jagavým orámovaním z 18-karátového bieleho alebo žltého zlata.

Fleur d´Or Jour

Slnečníc vznikli dokonca dve série. Jedna z roku 1887 z Paríža zachytáva kvety voľne na zemi. Druhá vznikla o rok neskôr v Arles na juhu Francúzska a na obrazoch sú kvety vo váze. Kolekcia šperkov je symbiózou týchto obrazov, no najdôležitejšou inšpiráciou bolo vari najznámejšie Van Goghovo dielo – Dvanásť slnečníc vo váze.

Comments are closed.