masters (5)

Keď umenie diktuje krásu

Rubensov obraz Lov na tigra, leva a leoparda. Da Vinciho Mona Lisa. Van Goghovo plátno Pšeničné polia s cyprusmi. Tizianov obraz Mars, Venuša a Amor. Alebo plátno Dievča so psom od Jeana-Honoré Fragonarda. To všetko módny dom Louis Vuitton použil pri svojej kolekcii, ktorú pre nich nadizajnoval Jeff Koons.

Louis Vuitton má na konte už niekoľko umeleckých spoluprác. Tohtoročnú kolekciu Masters pre francúzsky módny dom navrhol umelec Jeff Koons. Predlohou mu bol aj obraz rockového maliara Jeana-Honoré Fragonarda, ktorý si Koons chodí pozrieť minimálne raz ročne. Maľby z plátna Dievča so psom teraz nájdeme na 51 doplnkoch značky Louis Vuitton. Okrem neho sa inšpiroval aj velikánmi umenia Leonardom da Vincim, Tizianom, Peter Paul Rubensom či Vincentom van Goghom. Fragmenty ich obrazov nebudú chýbať na kľúčenkách, peňaženkách, ani ikonických kabelkách z dielne LV Speedy a Neverfull a objavíme ich aj na cestovnej batožine Keepall.
Pri slávnom momograme LV nájdeme ani podpis Jeffa Koonsa. Nejde pri tom o prvú kolekciu tohto návrhára a umelca s prestížnym francúzskym módnym domom. Pred dvoma rokmi prišiel Louis Vuitton s kolekciou Gazing Ball. V nej do modrej guly odrážajúcej svetlo umiestnil fragmenty známych obrazov ako da Vinciho Monu Lisu, či Modré lekná od Claude Moneta. Dokopy vtedy stavil až na 40 obrazov slávnych maestrov. Louis Vuitton spolupracoval v minulosti aj s inými umelcami. Koonsa si vybrala dcéra majiteľa skupiny LVMH Delphine Arnault. Kým niektorí odborníci na módu Koonsa kritizujú pre gýčovosť, iní ho oslavujú ako génia, ktorý umenie prenáša na ulicu. „Je to skvelá možnosť ako komunikovať s ľuďmi. Konečne môžem ukázať svoju prácu na ulici,“ povedal Koons. Ten bol v minulosti ovplyvnení Andyho Warholom, predstaviteľom pop-artu, ktorý sa preslávil portrétmi Marilyn Monroe, či plechovkami polievky Campbell´s či Coca-Coly. Pri svojom umení však využíval aj diela z renesancie. Výkonný riaditeľ Louis Vuitton Michal Burke tvrdí, že ľudia budú možno nahnevaní, ale v módnom dome radi robia veci, ktoré sú politicky nekorektné. „Myslím si, že je to umenie,“ reagoval na neprajníkov Jeff Koons. Doplnky z dielne LV s obrazmi slávnych maestrov začínajú na sume 400 dolárov.
IW
www.lv.com

Comments are closed.