02 copy

Hotel Ballyfin, výnimočné miesto v Írsku

Vybrať si ako miesto dovolenky malú dedinku uprostred Írska? Nezvyklé. A tak sa vás množstvo známych začne okamžite pýtať prečo? Čo tam môže byť také zaujímavé? Kto však navštívi hotel Ballyfin, ihneď pochopí, že to bola správna voľba.

Návšteva Ballyfinu je ako návrat v čase, a to konkrétne do devätnásteho storočia. Pochopiteľne, pri zachovaní súčasných výdobytkov a patričného luxusu. Okamžite po príchode do grófstva Laois pocítite, ako si niekedy nažívali tamojší baroneti. Personál hotela totiž dodržiava staré zvyklosti a vskutku dôkladne sa o vás postará. Až sa budete cítiť z celého toho rozmaznávania trochu nesvoj.
Ballyfin je jednou z najpôsobivejších neoklasicistických stavieb Írsku. Nadväzuje na architektúru antického Grécka, a to najmä typickými iónskymi stĺpmi na priečelí budovy. Hotel stojí na obrovskom 600 akrovom pozemku s typickým francúzskym parkom plným altánkov, vodných kaskád a jazierok. Ak niekto potrebuje absolútne vypnúť od všetkých starostí, našiel na to ideálne miesto.
Interiér hotela je zariadený v empírovom slohu, pričom jednotlivé izby majú svoj špecifický nádych. Najviac ospevovaná zo všetkých je Lady Caroline Coote, ktorej hlavnou črtou je elegantne zdobený strop. Celkovo hotel Ballyfin ponúka dvadsať izieb, pričom ceny za prenocovanie sa začínajú na 800 eurách.
Budova dnešného hotela bola postavená začiatkom devätnásteho storočia ako hlavné sídlo šľachtického rodu Cooteovcov. Jeho zakladateľom bol Sir Charles Coote, ktorému bol udelený dedičný titul baronet. Budovu postavili podľa návrhov architekta Richarda Morrisona a jeho syna Williama Vitruviusa. Pôvodne bol pritom projekt zverený inému architektovi Dominickovi Maddenovi, ktorého však Cooteovci po chvíli prepustili a nahradenili novým architektom. Ten rodinu presvedčil, aby rozostavenú budovu zbúrala a mohla tak byť postavená úplne nová v neoklasicistickom štýle.
Rod Cooteovcov využíval Ballyfin nasledujúcich sto rokov, po írskej vojne za nezávislosť a zmene pomerov slúžila usadlosť ako škola. Ballyfin bol po rozsiahlej rekonštrukcii znovu otvorený v roku 2011 a stal sa päťhviezdičkovým hotelom známym prakticky po celom svete. Noví majitelia zachránili usadlosť pred jej pomalým zánikom, keď sa už jedna časť stropu budovy dokonca prepadla. Rekonštrukcia trvala dlhých deväť rokov, čo je viac, ako čas, ktorý bol potrebný na samotnú výstavbu budovy. Doba rekonštrukcie sa predĺžila aj kvôli tomu, že bol kladený obrovský dôraz na prinavrátenie pôvodnej atmosféry.
Keďže hotel teraz v sebe spája históriu s nádychom romantiky je ideálny najmä ako miesto na svadbu alebo medové týždne. Ballyfin sa umiestňuje na popredných priečkach mnohých rebríčkov, a to nielen tých, ktoré hodnotia kvalitu služieb, ale aj nádych a atmosféru samotného hotela. Vysoký štandard začínajúci sa pri zariadení izieb, pokračujúci službami personálu až po samotné jedlo, je samozrejmosťou. Treba zdôrazniť, že zážitok z jedla umocňujú samotné priestory State Dining Room a Van Der Hagen Room.
Na pozemku hotela je situovaná aj rozhľadňa so stredovekým nádychom vybudovaná v roku 1860. Čo sa týka voľnočasových aktivít, tie tiež v sebe nesú pocit návratu do histórie. Či už ide o člnkovanie na jazere, rybolov, jazdu na koňoch alebo streľbu na hlinené holuby. Pre hostí je však k dispozícii aj niečo „moderné“ ako krytý bazén a wellness zóna. V blízkosti sa nachádza golfové ihrisko. Hotel sa tiež môže pochváliť rozsiahlou zbierkou vzácnych kníh a originálnych obrazov od významných írskych autorov dvadsiateho storočia.
Ballyfin je pokojným miestom v srdci Írska poskytujúcim súkromie, nie však izoláciu. Letisko v Dubline je vzdialené približne sto kilometrov a dostupnosť z rôznych častí Európy tak veľmi dobrá.

Comments are closed.