Ford Mustang Bullitt 2018 (5)

Ford Mustang Bullitt – znovuzrodenie hviezdy

Keď sa staré stretne s novým, retro s future. Presne to sa podarilo značke Ford, ktorá na autosalóne v Detroite 2018 predstavila novinku Ford Mustang Bullitt. Ide o spomienku na legendárnu filmovú naháňačku z filmu Bullittov prípad, v ktorej hviezdil Steve McQueen. A práve jeho Mustang sa objavil aj na trhu z oldtimermi.

Lepšiu reklamu si Ford ani nemohol priať. Len niekoľko dní pred odhalením znovuzrodenej hviezdy Ford Mustang Bullitt, sa objavil aj pôvodný model z legendárneho filmu, v ktorom sa odohrala jedna z najpamätnejších filmových naháňačiek na striebornom plátne. Ide o jedno z dvoch vozidiel, za volantom ktorého sedel Steve McQueen vo filme Bullittov prípad z roku 1968. V ňom nakoniec vytlačil zločincov na Dodge Charger z cesty. Auto sa potom na roky stratilo a mnohí si mysleli, že bolo zničené. Faktom je, že ho v roku 1974 kúpil za 6000 dolárov cez inzerát šéf poisťovne Robert Kiernan. Takmer 10 rokov s ním každý deň jazdil, kým ho nezavrel v garáži. Takto zakonzervovaný kúsok s logom cválajúceho žrebca tam zostal až do roku 2014, keď Robert zomrel a auto v dedičskom konaní získal jeho syn Sean. Na 50. výročie legendárneho filmu ho nechal zrenovovať a predstavil ho na autosalóne v Detroite. Vďaka svojej filmovej histórii má podľa odborníkov vysokú hodnotu a to až na úrovni 4 milióny dolárov, Sean Kiernan sa ho ale zatiaľ predať nechystá.

Na tohtoročnom autosalóne v Detroite Ford predstavil aj poctu tomuto oldtimerovi a to limitovanou edíciou Ford Mustang Bullitt. Dostal rovnakú tmavozelenú farbu Dark Highland. Postavili ho na 19-palcové kolesá s piatimi lúčmi, pod ktorými sa ukrývajú červené strmene bŕzd Brembo. Čierne koncovky výfukov odkazujú na srdce Mustangu, ktoré tvorí päťlitrový osemvalec s výkonom 475 koní, ktoré sa cez šesťstupňový manuál prenášajú na zadné kolesá. Vďaka prepracovaniu prívodu vzduchu využívajúcim komponenty z modelu Shelby GT350 a upravenou jednotkou a výfukovým systémom, má auto vydávať rev ako originál spred polstoročia.

V interiéri nájdeme športové sedadlá Recaro a riadiacu páku s bielou guľou ako z biliardu, ktorá odkazuje na svojho predchodcu. V reinkarnovanom modeli nájdeme však viac elektroniky a všetko podstatné vodič ovláda cez digitálny prístrojový panel, v rukách drží kožený volant a čalúnenie interiéru je prešívané zelenou niťou.

Detroitskú premiéru reinkarnovanej hviezdy Ford Mustang Bullitt a päťdesiatročného veterána Ford Mustang GT 2+2 Fastback 1968 mala na starosti vnučka legendárneho herca Molly McQueen.
„Ahojte, volám sa Molly McQueen a som vnučkou Stevea McQueena. Keď som bola malá, tak si pamätám na škatuľu so scenárom k filmu Bullitt case v našom dome,“ povedala Molly pri premiére auta a znovuzrodení legendárneho veterána. Ako prezradila, McQueen si toto auto vybral pre rolu poručíka Franka Bullitta sám. „Chcel mať auto, ktoré si mohol dovoliť priemerný Američan. Také, ktoré bolo primerané platu detektívovi,“ prezradila Molly. Spolu s majiteľom auta Seanom Kiernanom si pozreli aj dizajnérske štúdio, kde vznikol jeho mladší brat. Molly si vyskúšala aj sadnúť za volant veterána. „Ste asi ôsmy človek, ktorý sedí za volantom tohto auta po vašom dedkovi,“ povedal Sean.

Film Bullittov prípad je americký thiller z prostredia americkej mafie z roku 1968. Scéna naháňačky áut v uliciach San Francisca je považovaná za jednu z najlepších vo filmovej histórii. Film s rozpočtom 5,5 milióna dolárov zarobil 42,3 milióna dolárov, čím sa stal podľa Akadémie piatym najlepšie zarábajúcim filmom v roku 1968.

Ford Mustang GT 2+2 Fastback 1968
Motor: Ford FE V8
Objem: 6,4 L
Výkon: 320 koní
Maximálka: 170 km/h
Cena: 4 000 000 USD

Ford Mustang Bullitt 2018
Motor: V8
Objem: 5,0 L
Výkon: 475 koní
Maximálka: 262 km/h
Cena: 55 000 USD

Comments are closed.