Filmový festival ASVOFF má víťaza

Koncom apríla sa v Bratislave uskutočnil dlho očakávaný FASHION FILM FESTIVAL ASVOFF BRATISLAVA. Vďaka nášmu mediálnemu partnerstvu na projekte vám z prvej ruky prinášame informácie zo zákulisia, zhodnotenie prvého ročníka, či ilustračné zábery jedinečnej festivalovej atmosféry.

Producenti zo spoločností MILOSH Ltd. a PAVLEYE Production za podpory generálneho partnera J&T Banky a nákupného centra Aupark priniesli festival svetového mena, ktorého hlavnou tvárou bola ikonická Diane Pernet, zakladateľka a riaditeľka festivalu ASVOFF konajúceho sa aj v Paríži. Práve francúzska metropola je miesto, kde už o pár mesiacov na jeseň poputuje snímka Bratislavčana Jakuba Gulyása, víťaza súťažnej sekcie slovenských a českých filmových tvorcov tohto festivalu.

Jakub  je módny fotograf, no vyniká tiež ako kameraman so zameraním na fashion video a videoklipy. Niekoľko rokov spolupracuje s množstvom slovenských a českých módnych dizajnérov, pre ktorých sa stal dvorným fotografom a kameramanom. K svojej víťaznej snímke uviedol: „Snímka vznikla ako sprievodné video k foteniu módneho editoriálu pre český magazín Dolce Vita a zachytáva rozpohybované obrazy nostalgického sveta módy podfarbené tajuplnou hudbou praskajúcej platne. Je výsledkom spolupráce šikovných a talentovaných ľudí z prostredia českej a slovenskej módnej sféry, a preto moja veľká vďaka patrí celému realizačnému teamu. Paríž je z mnohých dôvodov moja srdcovka. Prezentovať sa v ňom ako profesionál je splnený sen azda každého umelca, veľmi sa už na túto cestu teším.“

Otváracieho ceremoniálu festivalu sa zúčastnili mnohé známe tváre, medzi nimi aj módni dizajnéri, modelky, fashion blogeri, či známe osobnosti slovenského showbiznisu. Pozvanie prijali napríklad stálice domácej módnej scény ako Fero Mikloško, Marcel Holubec, Boris Hanečka, či Michaela Ľuptáková. Medzi tie najzaujímavejšie outfity sa zaradili módne kreácie Lindy Nývltovej, Barbory Bruškovej, či až hollywoodsky pôsobiaca róba speváčky Márie Čírovej.

Fashion film ASVOFF založila Diane Pernet ešte v roku 2008 v Paríži a od vtedy sa stal kultovým a prestížnym podujatím, ktoré predstavuje prehliadku toho najlepšieho v rámci umeleckého žánru FASHION FILM. Na Slovensku okrem Diane Pernet súťažné snímky hodnotili pod vedením predsedkyne odbornej poroty Anny Macalákovej, riaditeľky J&T Banky Slovensko, aj ďalší porotcovia:

  • MILOSH HARAJDA, Founder of MILOSH Ltd., Kreatívny riaditeľ festivalu ASVOFF Bratislava
  • JOZEF PAVLEYE, Founder of Pavleye Production and Artist Management, Pavleye Art and Culture, Koproducent festivalu ASVOFF Bratislava
  • PETRA MAJCHER, Marketingová manažérka nákupného centra Aupark (Unibail-Rodamco-Westfield)
  • ZUZANA KANISOVÁ, Stylistka
  • EVA BLAHÚTOVÁ, Šéfredaktorka mesačníkov EMMA, Eva a Madam Eva
  • MICHAL BOREC, Riaditeľ PR a marketingu skupiny Markíza

Vyvrcholením festivalu bolo vyhlásenie víťaza festivalu ASVOFF Bratislava, tomu však predchádzal intenzívny program počas dvoch dní festivalu, stretnutia s tvorcami, porotcami, médiami, no aj bežnými návštevníkmi festivalu. „Mám veľkú radosť, že výber toho najlepšieho z 10. edície festivalu ASVOFF sme sprostredkovali aj slovenským divákom a fanúšikom módy v Bratislave,“ povedala o lokálnej edícii fashion festivalu módna kritička. Celkovo sa počas dvoch dní festivalu uviedlo 31 filmov, ktoré ešte obohatila selekcia 11 súťažných snímok od lokálnych tvorcov. “Kvalitou a kreativitou vaša domáca produkcia rozhodne nezaostáva za tou svetovou, dôkazom je aj víťazná snímka,“ doplnila svoje hodnotenie prvého ročníka festivalu Diane Pernet.

Člen poroty a zároveň kreatívny riaditeľ festivalu ASVOFF Bratislava, Milosh Harajda taktiež zhodnotil prvý ročník pozitívne a nezabudol poďakovať komerčným a mediálnym partnerom: „Usporiadanie filmového festivalu svetových rozmerov by bez podpory silných partnerov nebolo možné. Konfrontácia domácej scény so svetovou produkciou je však veľkou inšpiráciou a motiváciou pre našich tvorcov a to je dôvod, prečo sa oplatí investovať energiu do realizácie podobných podujatí na Slovensku.“

Anna Macaláková v mene generálneho partnera festivalu J&T Banka uviedla dôvody, prečo projekt podporili: „Našou víziou je bohaté Slovensko. A to nielen ekonomicky, ale aj kultúrne. Preto naša banka dlhodobo podporuje rôzne druhy umenia. Bankovníctvo je s ním totiž späté už od čias bankárskej rodiny Mediciovcov z Florencie. Tým, že pomáhame dostať na Slovensko svetové osobnosti kultúry a umenia, zvyšujeme medzinárodný kredit našej krajiny,“ vysvetlila.

Na domácej pôde doplnila zhodnotenie prvého ročníka festivalu aj Petra Majcher, marketingová manažérka Auparku: „V našom nákupnom centre je zastúpených hneď niekoľko svetových módnych značiek, preto nie je prekvapením, že návštevníkom festivalu by sme radi opäť priniesli aj nový pohľad na módu. Divák sa prostredníctvom filmov dostáva hlbšie do problematiky tohto segmentu, a to v širšom kontexte prostredníctvom umenia, či pridanej hodnoty alternatívneho autorského spracovania snímok. Možnosť vidieť to najlepšie z aktuálnej medzinárodnej i lokálnej tvorby v rámci žánru fashion film je aj pre nás obrovskou inšpiráciou a dôkazom, že móda nie je len povrchná záležitosť. Preto v  podobných aktivitách plánujeme pokračovať.“

Medzi domácich filmových tvorcov, ktorí sa uchádzali o účasť účasť na festivale ASVOFF v Paríži na jeseň 2019, patrili:

Pure Spirit — Roland Wranik, SK

Ad Libidum for Pigmentarium Pragensis — Anežka Horová, CZ

Dolls — Jakub Gulyás, SK

Artra — Anna Smoroňová, SK

Nehera AW 2017 — Kristina Holla, SK

How to get to mars — Jarek Plouhar, CZ

Kids for CHATTY — Marek Partyš, CZ

Dedina — Vladimíra Hradecká, SK

II for SWARM MAG — Markéta Kosinová, CZ

Pieta for ODIVI — Jakub Jahn, CZ

The Gift for Mikloško Fashion Design — Roman Valent, SK

Prvý ročník festivalu ASVOFF BRATISLAVA je za nami a my sa už teraz tešíme na ten ďalší. Práve takéto udalosti vytvárajú na Slovensku ideálne umelecké prostredie a približujú kvalitnú tvorbu veľkému počtu divákov.

Comments are closed.