Ekvádor plný farieb

Dávno preč sú tie časy, keď človek za exotiku považoval zimnú dovolenku v Alpách a letnú na Jadrane. Slováci sa pomaly učia cestovať po celom svete. Počet skutočne exotických destinácií sa tak znižuje. Jednou z nich zostáva Ekvádor, ktorý nájdete na rovníku v Južnej Amerike. Krajinu, ktorá hýri všetkými farbami, vám predstaví cestovateľ a fotograf Michal Hertlik.

ESMERALDAS

Esmeraldas je najfarebnejšia provincia Ekvádoru. Nielen doslovne samotnými farbami, ale aj farbou pleti miestneho obyvateľstva. Práve táto provincia je domovom afro-ekvádorského obyvateľstva. Väčšina krajín Latinskej Ameriky má svoju afro-komunitu, ktorá sa zdržiava zvyčajne v jednej provincii, či na jednom území krajiny. V Ekvádore je to práve najsevernejšia provincia ležiaca na severozápade krajiny, obmývaná Tichým oceánom zo západu a susediaca s Kolumbiou zo severu. Hlavným mestom provincie Esmeraldas je mesto s rovnomenným názvom Esmeraldas.

Mesto Esmeraldas leží na pobreží Tichého oceánu a takisto aj pri ústí rieky Esmeraldas, čo z neho robí hlavný prístav severozápadného Ekvádoru. Mesto je hlavným obchodným uzlom pre poľnohospodárske a rezbárske zdroje regiónu, je koncovým bodom trans-ekvádorského plynovodu a taktiež sa môže pochváliť menším letiskom. Nové nábrežie zvané Malecón de Las Palmas bolo postavené v roku 2016 a je príjemným miestom, kde môžete zobrať svoju rodinku a pri pár koktejloch alebo obede z morských plodov si spoločne vychutnáte skvelú plážovú atmosféru s množstvom ďalších miestnych ľudí.

Esmeraldas je hot spot: doslova, kultúrne a obrazne. Je to mestské epicentrum populácie afro-ekvádorského národa a s trochou šťastia nájdete očarujúce marimby a tanečné predstavenia. Marimba je totižto symbol miestnej afro-komunity. Je to perkusívny hudobný nástroj pozostávajúci zo súboru drevených tyčí, ktoré sa udierajú gumenými paličkami a vznikajú z toho nádherné tóny. Slovom marimba sa označuje aj tradičný esmeraldský ženský kroj hrajúci všetkými farbami, ktorý si obliekajú miestne ženy na tradičné slávnosti. Kultúrne centrum mesta vyzdvihuje rôzne pôvodné indiánske kultúry, ktoré predchádzali španielskej koloniálnej ére, ako aj príležitostné koncerty s afro-ekvádorskými rytmami.

Mesto Esmeraldas je pre mňa stelesnením dúhových farieb a nekonečnej farebnosti. Ekvádor je síce celý farebný, ale Esmeraldas výrazne dominuje na zozname najfarebnejších miest. My Slováci si len ťažko dokážeme predstaviť, že na všetkých uliciach je každý jeden domček inej farby dúhy, či už matnej alebo krikľavej. Esmeraldas je naozaj také. Je jedno, či sa zdržiavate okolo samotného centra mesta, alebo sa vyberiete trochu ďalej od centra do štvrtí, ktoré turisti vôbec nenavštevujú. Všade budete mať dočinenia s farbami. Osobne môžem vyzdvihnúť mestskú štvrť La Tolita 1, ktorá sa nachádza na samom južnom konci mesta, ako jedna z posledných obytných štvrtí patriacich k Esmeraldas. Ja som tu totižto celý čas býval u jednej afro-ekvádorskej rodiny a práve v uliciach tejto štvrte som nafotil tie najlepšie farebné fotografie, ktoré v článku máte možnosť vidieť.

Treba sa však mať na pozore, pretože aj samotné Ministerstvo zahraničných vecí USA vydalo k tejto provincii v apríli 2018 cestovné varovanie v dôsledku únosu a vraždy troch kolumbijských novinárov. Blízkosť hraníc s Kolumbiou znamená, že drogy a násilie sú problémom, hoci často až na severe okolo mesta San Lorenzo. Odhliadnuc od daného faktu, opatrný vstup do tohto bohatého kultúrneho prameňa môže priniesť nezabudnuteľné zážitky.

ZAUJÍMAVOSŤ: Meno podľa smaragdov a liaheň futbalistov

Pôvod slova Esmeraldas sa nachádza v slove “emerald”, čo v preklade znamená smaragd. Meno smaragd zase pochádza z gréckeho slova “smaragdos” a znamená zelený drahokam. Smaragd je najcennejším kameňom z odrody berylu. Jeho nádherná zelená farba nemá v klenotníckom svete obdoby. Nie je divu, že smaragd je klasifikovaný ako jeden z tradičnej štvorice drahých kameňov, spolu s diamantom, rubínom a zafírom. Esmeraldas preto dostalo tento názov, pretože sa na území tejto provincie vyskytovali veľké ložiská tohto drahokamu.

Keďže väčšina obyvateľstva je čiernej farby pleti a majú afrických predkov, aj futbal vedia hrať lepšie ako zvyšok krajiny. No a keď sa povie slovo futbal, žiadna krajiny Latinskej Ameriky nezostane chladná. Futbal je v Ekvádore národným športom číslo jedna a zohráva v srdciach ľudí nenahraditeľné miesto. Provincia Esmeraldas zohráva v tomto aspekte veľmi významnú úlohu, a síce Esmeraldas je známe v celej Latinskej Amerike vzhľadom na veľký počet miestnych obyvateľov, ktorí historicky hrávali v národnom futbalovom mužstve Ekvádoru. Je to prakticky liaheň najlepších futbalových hráčov tejto krajiny. Ekvádor má aj v súčasnosti viac hráčov z afro-komunity ako ktorákoľvek iná krajiny na kontinente. 

QUITO

Quito (oficiálny celý názov San Francisco de Quito) je hlavné mesto Ekvádoru. Rozprestiera sa v strede severnej časti krajiny v ekvádorských Andách. Je síce hlavným mestom, ale v počte obyvateľov na prvom mieste figuruje mesto Guayaquil.

Každé hlavné mesto na svete má svoj symbol. Bratislava má svoj hrad, Quito má El Panecillo.

El Panecillo (zo španielskeho jazyka malý kúsok chleba) je 200 metrov vysoký vrchol sopečného pôvodu, ktorý sa nachádza medzi južným a centrálnym Quitom. Jeho vrchol je vo výške 3 016 m.n.m. Pôvodný názov, ktorý používali domorodí obyvatelia mesta Quito, bol Yavirac. Vo vtedajších časoch bol na vrchole chrám, kde Indiáni uctievali slnko, až kým nebol zničený španielskymi dobyvateľmi. V roku 1976 postavili na samotnom vrchole El Panecillo 45 metrov vysokú kamennú sochu Madony. Miestni obyvatelia tvrdia, že je jedinou pannou na svete s krídlami ako anjel. Vrch El Panecillo, pochopiteľne s týmto gigantickým monumentom, patria k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v hlavnom meste.

Zo samotného vrchu sa vám naskytne najlepší výhľad na celé Quito, počas ktorého uvidíte farebnosť tohto mesta. Na severozápad od sochy sa nachádza štvrť San Roque, ktorá je doslova obsypaná malými domčekmi všetkých dúhových farieb. Okrem San Roque sú aj iné štvrte na podobný štýl, a preto je Quito na zozname najfarebnejších miest v Ekvádore.

ZAUJÍMAVOSŤ: Najvyššie hlavné mesto?

Na rozdiel od pobrežného Esmeraldas je Quito vysoko položené s nadmorskou výškou okolo 3 000 m.n.m., čo z neho robí druhé najvyššie položené hlavné mesto na celom svete, po bolívijskom La Paz. Tu však môžu vzniknúť isté pochybnosti, pretože La Paz je sídlom bolívijskej vlády a je správnym hlavný mestom krajiny, kdežto oficiálnym hlavným mestom Bolívie je Sucre s menšou nadmorskou výškou ako má Quito. Keby sme teda nepovažovali La Paz za hlavné mesto, Quito je najvyššie položeným hlavným mestom na svete.

LOJA

V južnej časti Ekvádoru sa nachádzajú tri veľké mestá – Cuenca, Loja a Machala. No a práve Loja je najjužnejšie položeným väčším mestom v krajine, z ktorého sa južnejšie putuje už iba do Peru. Loja (oficiálnym celým názvom Ciudad de la Inmaculada Concepción de Loja) je hlavným mestom rovnomennej provincie Loja. Mesto má 180 000 obyvateľov a leží vo výške asi 2 000 m.n.m. Loja má bohatú tradíciu v oblasti umenia a z tohto dôvodu je známa ako hudobné a kultúrne hlavné mesto Ekvádoru.

Loja je považovaná za mesto hudby a umenia. Všetky pôvodné rodiny sa venovali niečomu z tejto oblasti a ich rodinní potomkovia sa dodnes venujú hudobnému či umeleckému remeslu. Miestne príslovie hovorí: “Ten, kto nehrá na gitare, vie zaspievať pieseň; ten, kto nespieva piesne, vie napísať verš; ten, kto nepíše verše, číta knihu.” Mesto je plné verejných umeleckých diel vrátane masívnych maľovaných dlaždíc, fresiek a sôch.

Dôvod, prečo je Loja na mojom zozname najfarebnejších miest Ekvádoru, je hlavne vďaka historicko-koloniálnej ulici s názvom Nuestra Señora de Lourdes, ktorá je najznámejšou, najkrajšou a najfarebnejšou ulicou nielen v samotnom meste, ale aj v celej krajine. Ulica je súčasťou historickej časti starého mesta a predstavuje historickú ikonu, ktorá ju akoby imaginárne premieňa do dávnych čias.

Ulica Lourdes bola prvou ulicou postavenou v Loje v polovici 16. storočia pri vzniku mesta. Je to celý blok plný domov, ktorý aj napriek toľkým rokom nestráca svoj koloniálny charakter a zachováva si nádych starých čias. Ulica je miestom neustáleho pohybu obyvateľstva, či už domáceho alebo zahraničného, pretože tam sú kaviarničky, reštaurácie, obchodíky s tradičnými a ručne vyrábanými suvenírmi a remeslami.

Odhliadnuc od tohto všetkého, ulica by bola aj tak najatraktívnejším miestom vďaka svojej nekonečnej farebnosti. Na rôznych úsekoch ulice dokonca mesto zakomponovalo aj sväté obrazy Panny Márie, upravili ulicu ďalšími farebnými dizajnmi a domy aj naďalej zachovávajú drevené dvere, okná aj balkóny. Po prejdení sa po ulici budete mať pocit, akoby ste okolo farebných perníkových chalúpiek. Všetky farebné domčeky sú okrem sídel miestnych podnikov normálnymi obytnými domami domácich ľudí, ktorí v nich bývajú.

Aj keď sa ulica nachádza v historickom centre, je veľmi frekventovaným uzlom, po ktorom denne prechádza veľmi veľa dopravných prostriedkov a niekedy je ťažké vystihnúť dobrý moment na pokojné fotografovanie. Mne sa to však podarilo a výsledok vidíte na fotografiách v tomto článku. Kým Esmeraldas je celkovo farebné ako mesto a Quito je farebné niektorými časťami, tak v Loje je najfarebnejšia práve táto ulička Nuestra Señora de Lourdes, ktorú ja osobne hodnotím ako najfarebnejšiu ulicu celého Ekvádoru.

ZAUJÍMAVOSŤ: Jedno z najstarších

Loja je jedno z najstarších miest Ekvádoru vôbec. Mesto založil dňa 8. decembra 1548 španielsky poľný maršál Alonso de Mercadillo pochádzajúci zo španielskeho mesta Loja, preto takisto aj toto ekvádorské mesto dostalo od neho taký istý názov. Všeobecným faktom je, že veľa miest po krajinách Latinskej Ameriky nesie názvy miest v Španielsku, ktoré im boli dané vďaka španielskym kolonizátorom okupujúcich dané územia.

Comments are closed.