iguana (3)

E-Iguana 29 – francúzsky chameleón

Na prevoz svojho obľúbeného člnu na pláž už nebudete potrebovať príves s autom. Dokáže to sám. E-Iguana 29 je totiž obojživelník, ktorý to zvládne aj po súši. Medzi milovníkmi jachtingu dostal meno chameleón.

E-Iguana 29 je dielom spoločnosti Iguana Yachts z francúzskeho Caen, ktorá je povestná svojimi najpokročilejšími loďami. Ich najnovší počin však tento level posúva ešte ďalej, keďže myslí aj na planétu Zem. Loď je totiž vybavená elektrickým pohonom. Znamená to, že vyrába nulové emisie a hluk ako by ste šepotali. Na plné baterky, ktoré sa dobyjú za 6 hodín, si na mori užijete zábavu až 110 hodín, resp. 10 dní. Technicky je táto obojživelná loď založená na vysoko výkonných elektromotoroch, ktoré využívajú výkonné trojfázové pohony s výkonom 22 kW. Tieto mimoriadne odolné agregáty sú vhodné najmä pre najnáročnejšie prostredia.
E-Iguana 29 prechádzala intenzívnymi internými a zákazníckymi skúškami už od roku 2015. Je vybavená s unikátnym systémom Active Thermal Management (ATM), ktorý umožňuje batériovým článkom patentovaný kryt, ktorý je neustále prepláchnutý kvapalinou. „Pri tepelnom čerpadle môže byť batéria efektívne ohrievaná alebo chladená. To zvyšuje ich rozsah a životnosť. Predtým bolo použitie elektrických pohonných systémov pri lodiach nepredstaviteľné, pretože to bolo nebezpečné,“ hovorí hlavný vývojár Iguany Florent de Labarre.
Vďaka palube z uhlíkových vlákien a váhe len niečo vyše štyri tony sa E-Iguana 29 stáva úsporným plavidlom. Po vode sa dokáže chameleón preháňať rýchlosťou až 40 uzlov, po súši rýchlosťou takmer 8 km/h. Krivky lode sú precízne navrhnuté tak, aby bez problémov zvládla aj nepohodlné podmienky. Na palube sa môže zviesť až osem pasažierov. Zákazníci si môžu vybrať z niekoľkých farieb sedadiel vyrobených zo špeciálnych tkanín odolných voči slnku aj vode. K dispozícii je ak niekoľko farebných variácií trupu. Kapitán všetko podstatné ovláda cez dotykovú obrazovku, kde nájde informácie o GPS, hĺbke či spotrebe a dokonca cez ňu ovláda aj zvukový systém lode.
E-Iguana 29 je ukážkou, ako by mohli vyzerať člny budúcnosti s dôrazom na lepšiu kvalitu vzduchu a vody a nižšie hladiny hluku. S jej vlastnosťou obojživelnosti by v najbližších rokoch mohli byť minulosťou aj pontóny. Cena za chameleóna je 290 000 eur.
IW
www.iguana-yachts.com

Comments are closed.