shutterstock_551152942

Dovolenka na južnom póle

Pred viac ako sto rokmi sa ako prvý na toto miesto dostal so svojou výpravou Nór Roald Amundsen (15. 12. 1911), dnes ho môžete navštíviť aj vy a zabezpečiť si zážitky na zvyšok života.

Južný pól je pre turistov „otvorený“ len polovicu roka. A to počas polárneho dňa, keď slnko nezapadá a svieti tak nepretržite. Trvá to celých šesť mesiacov. Aj vtedy sa však teploty priamo na póle pohybujú na úrovni -40 až -30°C. Vzduch je navyše veľmi suchý a často fúka silný vietor. To nie sú ideálne podmienky pre dovolenku. Napriek tomu je južný pól pre zámožných turistov obrovským lákadlom.

A to vďaka svojej jedinečnej pozícii. Veď koľko ľudí na svete sa môže pochváliť tým, že navštívilo toto výnimočné miesto?
Cestovné kancelárie špecializujúce sa na Antarktídu, respektíve len na samotný južný pól, ponúkajú väčšinou týždňové zájazdy začínajúce niekde na úrovni 50 000 amerických dolárov. Štartuje sa väčšinou z čílskeho mesta Punta Arenas, odkiaľ sa turisti letecky prepravia na okraj Antarktídy. Tam ich po prílete čaká aklimatizácia v jedinom súkromnom kempe v Antarktíde a následne presun na južný pól. Opäť sa cestuje lietadlom a to konkrétne na stanicu Amundsen-Scott pomenovanú po prvom človeku na južnom póle a taktiež po jeho súperovi Robertovi Scottovi, ktorý sa takisto pokúšal o dobytie pólu. Na tejto stanici prebiehajú rôzne vedecké experimenty týkajúce sa napríklad detekcie žiarenia z vesmíru, no zároveň sem majú prístup aj turisti. Stanica Amundsen-Scott funguje od roku 1956 a vybudovali ju Spojené štáty. Počas polárneho dňa, ktorý trvá od októbra do marca, sa na stanici nachádza okolo dvesto osôb vrátane vedcov, obslužného personálu stanice a turistov. Počas polárnej noci naopak na základni zostáva už len približne päťdesiat ľudí a teplota vzduchu vtedy môže klesnúť až na -73°C.

Samotný pobyt na južnom póle trvá len necelý jeden deň, priamo na stanici turisti neprespávajú. Iba za nepredvídateľných okolností. Inak väčšinu svojho pobytu trávia pri čakaní na ideálne počasie v spomínanom súkromnom kempe Union Glacier a navštevujú blízke ľadopády a iné zaujímavé miesta.
Cesty na južný pól začali špecializované agentúry ponúkať od roku 2007. Žiadny turista na južnom póle nevynechá možnosť odfotiť sa pri symbolickom stĺpe, ktorý označuje južný pól. Skutočný geografický pól sa neustále posúva a to preto, že základňa Amundsen-Scott je postavené na obrovskom ľadovci, ktorý sa voči pevnine pod ním pohybuje. Symbolický a geografický južný pól sú od seba vzdialené maximálne desať metrov.
Príjemným bonusom vašej návštevy južného pólu môže byť stretnutie známej osobnosti, ktorá sa taktiež rozhodla pre tento jedinečný zážitok. Nedávno bol napríklad jedným z turistov aj bývalý astronaut Buzz Aldrin.

Návšteva južného pólu pritom nie je tým jediným, čo môžete v Antarktíde robiť. Obľúbené sú rôzne poznávacie plavby v blízkosti pobrežia doplnené o krátke zastávky na samotnom kontinente. Samotnú Antarktídu navštívi ročne 40 000 turistov. Najčastejšie volia práve poznávacie plavby, pri ktorých môže sledovať zblízka veľryby či tučniakov. Opäť však musíte počítať s tým, že vás nečakajú žiadne luxusné kajuty s full servisom, ale pomerne sparťanské podmienky. Avšak turisti, ktorí tieto plavby už zažili, napriek tomu hovoria o skvelom zážitku.

Comments are closed.