shutterstock_658235146

Dostihy – vášeň či hazard?

Konské dostihy majú bohatú históriu, známe sú už z obdobia antiky. Mnohých ľudí dodnes priťahujú ako magnet – a to naprieč celým svetom. Ich neodmysliteľným korením je uzatváranie stávok, takže hazard k nim nesporne patrí. Sugestívne motto známeho pardubického dostihového spolku to iba potvrdzuje: „Ten, kto nie je ochotný podporiť svoj názor stávkou, ten nemá žiadny názor.“ Sú však dostihy skutočne iba o megalomanskom hazarde? Alebo je to skôr vášeň a úprimné nadšenie pre súťažiace kone, pričom možnosť výhry je iba pridanou hodnotou?

Prototyp skalného turfmana nemusí byť bezhlavý hazardér

Pre každého oddaného fanúšika konských dostihov, alebo ak chcete turfmana, je osobná účasť na danom dostihu priam záväzná. Ak sa takýto nadšenec z rôznych dôvodov nedokáže obľúbených dostihov zúčastniť, chce byť medzi prvými, kto pozná výsledky pretekov, najlepšie už priebežné. A ak je to len trocha možné, pozrie si dostihy naživo v televízii či prostredníctvom živého streamu cez internet. A aby sme nezabudli, tento typ fanúšika nebude premýšľať ani chvíľu nad tým, či si na dostihy vsadí. Už vopred v tom má jasno. Či už sa dostihov osobne zúčastní alebo nie, stávku na svojho favorita, pokiaľ je to fyzicky možné, určite uzavrie. A to buď osobne, alebo na diaľku, trebárs cez internet.
Turfman je z dostihov maximálne nadšený a chce si ich vychutnať naplno spolu so stávkou. Bez ohľadu na to, či vyhrá alebo prehrá. Vždy však riskuje len toľko, aby si podobný pocit mohol zopakovať aj nabudúce. Nie je teda hazardér v pravom slova zmysle, skôr vášnivý fanúšik konských pretekov, ktorý má svoje financie vždy pod kontrolou. Potrebuje však zažívať pravidelne ten adrenalín, ktorý z toho vyplýva. Mnohým turfmanom nejde primárne o zárobky, ale o dostihy s ich celkovou atmosférou. Aj preto zrejme platí, že dostihy síce môžu byť pre mnohých závislosťou (a zrejme aj sú), nie však hneď aj hazardom.

Stávkovanie na koňa vás môže „zožrať“ zaživa

Tak znejú slová spisovateľa Charlesa Bukowského, ktorý tvrdil, že stávkovanie na kone vás môže zožrať zaživa. Iste, môže. To však len v prípade, ak to sami dovolíte a vidina tučnej výhry vás celkom pohltí. Nezvládnuté emócie môžu byť príčinou uzavretých stávok nad svoje možnosti. Stáli návštevníci dostihov majú na stávkovanie jasný názor. Je síce ťažké vsadiť na koňa, ktorý vyhrá, ale oveľa ťažšie je nevsadiť vôbec. Jednoducho platí, že keď stávkujú, znásobuje sa im zážitok z pretekov a zároveň ich to udržiava v napätí.

Čísla neklamú, kone zarábajú miliardy

Rečou čísel sú dostihy vo svete veľmi zaujímavým biznisom. Napokon platí aj to, že športové stávkovanie má svoje korene práve na dostihoch. Pred piatimi rokmi činil celkový celosvetový obrat 100 miliárd amerických dolárov. Medzinárodná federácia dostihových autorít (IFHA) hovorila o tom, že najväčšie medziročné nárasty stávok zaznamenali juhoamerické destinácie, konkrétne Brazília, Argentína a Venezuela. Japonských stávok je najviac – až neuveriteľných 28 % z celkovej spomínanej sumy. Tradičné stávkové bašty, ako Veľká Británia, USA, Austrália, Francúzsko a Hongkong tvoria až polovicu celkového obratu z dostihového stávkovania na svete. Zaujímavosťou je, že priemerná odmena, ktorá je vyplatená majiteľom víťazných koní, činí len 7,5 percenta z tejto megasumy.
Príjmy z dostihových stávok v Česku (ktoré má bohatú tradíciu dostihov Veľkej pardubickej), sa ani len nepribližujú tým, ktoré dosahujú dostihové veľmoci. Kým počas tradičných dostihov v Pardubiciach s priemernou návštevnosťou 35-tisíc ľudí, vychádza priemerná vsadená suma na návštevníka zhruba na 7 eur, v USA v Kentucky je to vyše 900 amerických dolárov. Podobná štatistika je aj na Melbourne Cup v Austrálii. O niečo vyššiu sumu investujú návštevníci do dostihov v anglickom Liverpoole, čo je spôsobené aj mimoriadne silnou tradíciou tohto športu vo Veľkej Británii. Zaujímavosťou je, že každý tretí tiket na Ostrovoch podá žena.

Každý vklad považujte za stratený, výhra bude o to sladšia

Dostihy sú jednoducho fenoménom vzrušenia, radosti a sklamania. Už to dávno nie je len huncútstvo vyvolených – ponúkajú poriadnu dávku adrenalínu každému, kto si k dostihom pričuchne. Skrz dostihy dostávate plnohodnotné športové vyžitie, nadlimitnú dávku vzrušenia a bezpochyby aj hazard, ktorý však nemusí byť pre vás fatálnou ranou. Stačí mať svoje straty pod kontrolou, nevsádzať na každý dostih a keď už, tak vsadiť s rozumom a nie s horúcou hlavou. Možno stačí myslieť na jedno – každé vsadené euro považujte za stratené skôr, ako to potvrdia výsledky vášho favorizovaného koňa. A potom bude každá prípadná výhra skutočnou pridanou hodnotou s nefalšovaným nadšením, ktoré vám zaručene zlepší náladu.

Comments are closed.