Cullinan: Diamant medzi SUV

Do tohto segmentu zabrúsili nedávno značky ako Jaguar, Maserati či Lamborghini a SUV chystá aj Aston Martin. Rolls-Royce teda nemohol chýbať. Výsledkom je Cullinan – najluxusnejšie vozidlo tejto kategórie na trhu. Až na to, že samotná automobilka ho odmieta nazývať SUV. Volá ho „auto s vysokou karosériou, ktoré je schopné jazdiť aj v náročnom teréne“.

Rolls-Royce Cullinan dostal meno podľa najväčšieho diamantu, ktorý našli v roku 1905 v Južnej Afrike. Vážil 3106 karátov a rozdelili ho na 9 častí. Niektoré z nich zdobia britské korunovačné klenoty. Nové auto je podľa výrobcu tiež nebrúseným klenotom. Testovali ho v tých najťažších podmienkach v horách, púšťach aj v Arktíde a na trh išlo až po päťročnom vývoji.

Pre Rolls-Royce prináša toto auto viacero premiér. Je to prvé auto s terénnym pohonom 4×4, prvýkrát na ňom automobilka použila piate dvere a je to tiež prvý Rolls-Royce, ktorý má sklopné zadné sedadlá.

K dispozícii je v päťmiestnej alebo luxusnejšej štvormiestnej verzii. Tá prvá je praktickejšia pre početnejšie (a bohaté) rodiny. Práve pri nej možno sedadlá sklopiť a zväčšiť tak objem batožinového priestoru zo 600 l na 1950 l. Štvormiestna verzia má medzi zadnými sedadlami konzolu s pohármi a chladničkou na šampanské či whisky. Sedadlá sa v nej natáčajú mierne k sebe, aby sa cestujúcim pohodlnejšie konverzovalo. Za príplatok sú ďalšie dve sedadlá – ale tie slúžia na oddych pri zastavení a otvorení piatych dverí. Po stlačení gombíka sa vysunú spod podlahy kufra spolu so stolíkom. Môžete si tak urobiť piknik priamo pri aute.

Konštruktéri pri tomto aute skĺbili náročné jazdné vlastnosti s maximálnym pohodlím. Podvozok sa automaticky vyrovnáva a zaručuje tak pohodlnú jazdu. Cullinan dokonca kamerami sleduje cestu pred sebou a vie tak automaticky reagovať na jamy a výtlky tak, aby ich pasažieri pocítili čo najmenej. Osemstupňová automatická prevodovka je spojená so satelitnou navigáciou a vďaka tomu sa vopred pripravuje na hladký prejazd zákrutami či stúpaniami.

Rolls-Royce myslel aj na tie najmenšie detaily. Nastupovanie neuľahčujú len dvere, ktoré sa otvárajú naširoko od seba a rovná podlaha, ale aj to, že Cullinan pri tom automaticky poklesne o 4 cm a po zavretí dverí sa vráti na pôvodnú výšku. Cestujúci sa nemusia báť, že si ušpinia nohavice o spodnú hranu vozidla. Dvere sa totiž dole zaobľujú okolo nej a končia až pod vozidlom. Aj v blatistom teréne sa tak zašpinia iba dvere a nie spodná hrana auta.

Najmodernejšia komunikačná a navigačná výbava, veľké displeje, bezpečnostné a zábavné systémy, sú samozrejmosťou. Pod kapotou je 12-valcový motor s objemom 6,75 l a výkonom 563 koní. Všetok luxus znamená aj luxusnú cenu. Tá sa začína od 250 000 libier a so všetkou dodatočnou výbavou stúpne až na dvojnásobok.

Comments are closed.