10 najlepších miest na surfing

Voda je živel, ktorého sila je obrovská. Vodné športy sú preto jednoznačne skvelým spôsobom, ako neuveriteľnú silu vody precítiť naplno. Nie náhodou sú mnohé vodné športy označované ako adrenalínové, v mnohých prípadoch by sa dal adrenalín aj krájať. Existuje veľa druhov vodných športov, no pri surfingu pôsobia rovno dva živly naraz – voda aj vzduch. Vybrali sme 10 najlepších svetových destinácií, ktoré sú rajom pre milovníkov windsurfingu a surfingu. Väčšinou totiž platí, že kde to ide so surfovacou doskou s plachtou, tam to dáte aj bez plachty.   

10. Boracay, Filipíny – jedno z najvýznamnejších miest windsurfingu v Ázii   

Najlepší čas na surfovanie: november až apríl

Malý ostrov Boracay na Filipínach je známy svojimi tyrkysovými vodami, svetovými plážami s dlhými palmami a pokojnou atmosférou. Ale vedeli ste, že ponúka aj svetový windsurfing?  V období od decembra do apríla tam dosahuje rýchlosť vetra až 50 km/h a ponúka vynikajúce podmienky pre rýchlostnú slalomovú jazdu. Práve preto sa tu každoročne koná Boracay International Funboard Cup, jedna z najväčších súťaží windsurfingov na svete.

Pláž Bulabog na Boracay je jednou z najvyhľadávanejších – a to nielen pre windsurfistov. Bulabog je doslova mekka vodných športov v Ázii a aj za hranicami tohto svetadielu. Súčasťou pláže je pobrežná lagúna chránená útesom, čo z tohto miesta robí ideálny priestor pre začínajúcich surfistov. Tí pokročilejší si zase prídu na svoje za útesom, o ktorý sa trieštia dravé vlny. V rámci tejto úžasnej pláže sa nachádza mnoho kiteboardingových a windsurfingových škôl, takže ak sa rozhodnete týmto vodným športom venovať, môžete prvé lekcie absolvovať práve v tomto ázijskom raji vodných športov.

9. Egypt: Červené more s 300-dňovým vetrom

Najlepší čas na surfovanie: apríl až október

Červené more je doslova vetrom ošľahané, až 300 dní za rok tam parádne pofukuje. Najmä v popoludňajších hodinách je sila tamojšieho vetra skutočne zaujímavá pre všetkých milovníkov vodného surfovania. Jednoducho krištáľovo priezračná voda s príjemnou teplotou a konštantným teplým vetrom. Čím ďalej na sever egyptského pobrežia, tým lepšie pre zanietených surferov.

Zaujímavou destináciou je Hurghada, kde sa nachádza prvý windsurfingový rezort v Egypte. Je priam ideálna na osvojenie si windsurfingu a kiteboardingu. V meste na severnom pobreží Egypta bývajú silnejšie bočné vetry medzi aprílom a októbrom, od novembra do marca je vietor miernejší.

Vďaka svojej plytkej vode je skvelým miestom pre začiatočníkov aj stredne pokročilých windsurfistov tiež známa egyptská turistická destinácia Marsa Alam. Porovnateľne vynikajúce podmienky so spoľahlivým vetrom a nádhernými lagúnami ponúkajú aj obľúbené destinácie Sofaga a Soma Bay. Stačí si len vybrať, najlepšie je však vyskúšať postupne všetky.

8. Portugalsko – Európsky raj všetkých surfistov

Najlepší čas na surfovanie: máj až október

Portugalské pobrežie patrí v Európe k tým najlepším miestam pre vodné športy, milovníci surfovania tam majú ako na ružiach ustlané. Dôvodov je hneď niekoľko – tamojšie pobrežie patrí k najkrajším na svete, pričom veterné podmienky a fantastické vlny sú minimálne na starom kontinente bezkonkurenčné. Slovenskí surfisti si navyše pochvaľujú aj tamojšie priateľské ceny.

Vychytených miest v Portugalsku je tiež niekoľko. Rajom pre windsurfing a surfovanie je pláž s mohutnými vlnami Praia de Guincho. Je na útesoch v blízkosti mestečka Cascais, asi 35 km od Lisabonu. Veľmi vyhľadávaným centrom surfistov sú aj pláže pri malom rybárskom mestečku Peniche, ktoré sú obľúbené pre svoju rozmanitosťou a tiež super vlny. Napríklad Cantinho Da Baia, 6-kilometrový záliv s množstvom úžasných miest vhodných pre začínajúcich surferov, Baleal je surfistickým centrom pri Peniche, pričom severná strana pobrežia má najviac vĺn na miestach ako Lagide, Almagreira, alebo Belgas. A potom je tu aj južná pláž Supertubos, kde vždy nájdete tú najlepšiu a najrýchlejšiu vlnu a práve preto sa tam každoročne schádza svetová surfistická špička. 

Oplatí sa zájsť aj na pláž Ribeira das Ilhas, ktorá sa považuje za jedno z najlepších miest na surfovanie v Portugalsku i vo svete. A ešte je tu aj známa portugalská Algarve s viac ako 300 slnečnými dňami v roku a najteplejšou európskou  klímou – jednoducho dokonalé miesto pre všetkých milovníkov vodných športov.

7. Namíbia – raj pre vysokorýchlostný windsurfing

Najlepší čas na surfovanie: september až marec

Národný park Etosha či úžasná divočina je asi to prvé, čo vám pri Namíbii napadne. Pre surfistov a námorníkov je však najzaujímavejšie Pobrežie kostlivcov. Každoročne na jeseň sa v tamojšom prístavnom mestečku Luderitz schádzajú rýchlostní windsurfisti a kitesurfisti z celého sveta, aby si zmerali sily na Luderitz Speed Challenge.  Tieto preteky sú vďačným vizuálnym zážitkom, keďže sú zasadené do drsného prostredia Pobrežia kostlivcov. A na jeseň, keď fúka západný vietor od Atlantiku a vodná hladina v luderitzkej „priekope“ vsadenej do púšte je rovná, sú ideálne podmienky na extrémne rýchlu jazdu. Francúz Antoine Albeau, oficiálne najrýchlejší surfista na svete práve na týchto namíbijských pretekoch prekonal v roku 2015 svetový rýchlostný rekord na windsurfingu, keď na úseku viac ako 500 metrov dosiahol rýchlosť 98,65 km/h.

Pre windsurfistov a kitesurfistov existuje v Namíbii ešte jedno úžasné miesto, na ktorom môžu bojovať s Atlantickým oceánom a silným vetrom. Konkrétne južne od malebného prístavného mesta Swakopmund, na pláži Walvis Bay. Ide zároveň o jediné miesto v Namíbii, kde existuje infraštruktúra pre surfovanie – so školami a požičovňami pre surfistov. V Namíbii je ale oceán chladný, nemá viac ako 15 stupňov a je nutné na seba hodiť niečo teplejšie.

6. Maroko: Keď milujete vietor, musíte tam byť

Najlepší čas na surfovanie: celoročne

Až približne 3500 km pobrežia s príjemnou teplou vodou a rovnako priateľskou klímou plus stále spoľahlivý vietor – to je Maroko, ktoré ponúka celoročne bezkonkurenčné zážitky pre windsurfistov.

Essaouira je starobylé marocké mesto zaradené na zoznam UNESCO. Portugalci mesto vybudovali ako prímorskú pevnosť, ktorá nebola nikdy dobytá. Arabi nazývajú mesto Sawira. Mesto je už desaťročia vyhľadávaným cieľom pre fanúšikov vodných športov, predovšetkým windsurfingu a kitesurfingu. Bezvetrie tu zažijete skutočne len niekoľko dní v roku. Tamojšia pláž ani nie je vhodnou na pokojné kúpanie a oddychovanie, slúži skôr ako park na prechádzku či na futbal. Dôvodom tejto skutočnosti je práve fakt, že pobrežie tam patrí najmä milovníkom dosiek. Najlepší čas na surfovanie je od apríla do októbra, kedy si stredne pokročilí windsurfisti môžu naplno vychutnať silný vietor nad Atlantikom. Pre začiatočníkov je vhodné vybrať sa do tejto destinácie od mája do septembra, keď je v blízkosti mesta hladina oceánu krásne plochá, rovná a pokojná.

Obľúbeným marockým miestom pre surfistov je aj južné pobrežie Atlantiku, konkrétne pláž Dakhla Bay. V období medzi septembrom a májom sa stáva top miestom pre windsurfingové disciplíny slalom a feestyle predovšetkým vďaka plochej vodnej hladine a vytrvalým vetrom. Vietor tam naberá na sile skôr popoludní a tak tí, ktorí si chcú tento šport osvojiť, by mali lekcie na vodách Atlantiku absolvovať dopoludnia.

5. Fuerteventura, Kanárske ostrovy: centrum pre rýchly windsurfing v Európe

Najlepší čas na surfovanie: jún až september

Vedeli ste, že Fuerteventura doslova znamená „silný vietor“? Zároveň sa to prekladá aj ako „veľké dobrodružstvo“. Ide o druhý najväčší z Kanárskych ostrovov, ktoré si fanúšikovia vodných športov môžu rovno preložiť aj ako miesto neprebádaných surfovacích dobrodružstiev. Fuerteventura je perfektná voľba.

Požehnaná skvelými vetrami, ktoré ponúkajú ideálne podmienky pre slalom na windsurfingu, je najvyhľadávanejšia pláž Playa de Sotavento. Je dlhá takmer 20 km a je aj najkrajšou plážou ostrova. Už fakt, že na Sotavento sa každoročne koná svetový šampionát vo windsurfingu a kiteboardingu hovorí za všetko. Táto pláž počas celého roka víta milovníkov vody, aby sa pokúsili skrotiť tamojší vietor.

Ďalšie excelentné miesto pre surfovanie na ostrove s dvojzmyselným názvom sa nachádza v blízkosti Corralejo, na severe ostrova, kde je pláž Flag Beach s ideálnymi podmienkami pre kitesurfovanie. Ďalej je to pláž El Cotillo so super vlnami, najlepšími na celom ostrove. Ide o miesta, kde nie je problém vybrať si z množstva surfingových a windsurfingových škôl pre začiatočníkov aj pokročilých.

4. Grécke ostrovy: windsurfingová odysea

Najlepší čas na surfovanie: polovica mája až polovica októbra

Naxos, najväčší ostrov gréckeho súostrovia Kyklady je jednou z top európskych destinácií pre windsurfistov. Naxos totiž stojí priamo v smere silných egejských vetrov známych ako Meltemi, ktoré vytvárajú v lete ideálne podmienky na plachtenie. Neďaleký ostrov Paros využíva rovnaké vetry Meltemi a už niekoľko rokov hostí Svetový pohár profesionálnych windsurfingových asociácií.

Ostrov Rodos je dopoludnia ideálny pre začiatočníkov a popoludní, keď sa vietor zdvihne sa mení na ihrisko pre nadšencov freestylu a „vetroholikov“. Severne od Rodosu je ďalšou obľúbenou destináciou pre windsurfing ostrov Kos, kde najlepšie podmienky nájdete v zálive Kefalos. Malebná rybárska dedina Vassiliki na ostrove Lefkada je vďaka miernejšiemu vetru z Jónskeho mora vhodná pre začiatočníkov. 

3. Tarifa, Španielsko: európska metropola vetra

Najlepší čas na surfovanie: marec až november

Windsurfingový šport sa do Španielska dostal v 80. rokoch minulého storočia a okamžite sa stal obrovským hitom. Na južnom cípe Španielska je Tarifa vystavená silným vetrom, ktoré prechádzajú cez Gibraltársky prieliv. Tamojšia búrlivá voda a učesané vlny doslova žobrú o priazeň surferov. Vyše 300 veterných dní za rok, celoročne priateľská klíma, pôsobivý počet surfovacích škôl a požičovní robí Tarifu hlavným miestom windsurfingu v Európe.

V meste Tarifa očakávajú milovníkov vodných športov jemné piesočnaté pláže dlhé 11 km. Teploty vody sú v priemerne medzi 13 °C a 20 °C, čo znamená, že počas jesene a zimy je potrebné teplejšie oblečenie. Pláž Valdevaqueros je ideálna pre stredne pokročilých a pokročilých windsurfistov. Na západe sa nachádza Las Dunas vhodnejšia pre začiatočníkov, najmä ráno, keď sú vetry miernejšie.

2. Jazero Arenal, Kostarika: Svetová metropola surfistov, ktorí čelia extrémnemu vetru

Najlepší čas na surfovanie: december až máj (v období sucha)

Snáď najlepšie miesto na windsurfing v celej strednej Amerike a bezpochyby aj najviac vzrušujúce je jazero Arenal na úpätí rovnomennej sopky, jednej z najaktívnejších na kontinente. Predstavte si, že plachtíte fenomenálnou rýchlosťou a zároveň ste divákom pyrotechnickej šou, keď vulkán občas chrlí popol a oheň. Čo myslíte, aký adrenalínový level zažijete? Počas obdobia sucha v Kostarike priemerné vetry dosahujú rýchlosť približne 40 km/h, ktorú dokážu skrotiť iba skúsení jazdci. Vlny môžu dosiahnuť aj výšku 1,5 metra, čo robí toto umelé jazero vynikajúcim miestom pre vysoko-rýchlostný windsurfing, ale aj surfistov.

Najbezpečnejšie miesto na cvičenie windsurfingu na jazere Arenal je smerom k severnému koncu jazera, ďaleko od vodnej hrádze, ktorá je na juhu vodnej plochy. Avšak západný koniec si vyžaduje plnú pozornosť, pretože ide o jedno z najlepších svetových windsurfingových miest – a to len pre tých najskúsenejších. Kombinácia teplôt – chladnej vody a teplého vetra prináša podmienky pre vysoko náročný windsurfing. Takže, ak sa chystáte na slalom, chcete si zaskákať, tak toto je to miesto!

1. Maui, Havaj – hlavné mesto windsurfingu na svete

Najlepší čas na surfovanie: celoročne (v Maui sú dve sezóny, veterná od mája do októbra a vlnová)

Pre mnohých je Maui mekka windsurfingu, pričom ide o mimoriadne obľúbený cieľ aj pre milovníkov ďalších vodných športov na surfe. Ak však vezmeme do úvahy, že tamojšie celoročné teploty sa pohybujú nad 26 °C, vetry sú silné a spoľahlivé, na brehy narážajú v období medzi májom a októbrom, tak prečo nie?

Na severnom pobreží ostrova je pláž Ho’okipa, ktoré je snáď najviac fotografovanou destináciou pre windsurfing na svete. Vlny v zimných mesiacoch môžu dosahovať až  6 metrov a to je najlepší čas roka pre extrémny windsurfing. Pre začiatočníkov je ideálnou pláž Kanaha Beach zasadená v hlbokej zátoke s piesočnatým dnom.

Malebná príroda, úžasné poveternostné podmienky a parádne vlny nie sú jediným, čo Maui ponúka windsurfistom. Azda najlepším lákadlom je skutočnosť, že sa môžete plaviť spolu s veľrybami! Takáto možnosť sa ponúka medzi 15. decembrom a 15. májom, aj keď každý rok platí, že veľryby môžu niekedy prísť skôr a odísť neskôr. Pamätajte, že by ste sa mali držať minimálne 60 metrov od týchto majestátnych morských cicavcov. Nikdy sa neplavte smerom k veľrybe, lebo môžete čeliť pokute a dokonca aj väzeniu! 

Comments are closed.