atlas (1)

Atlas Maior má cenovkou 850 000 eur

Ak ste milovníkom máp a starých kníh, táto by určite nemala ujsť vašej pozornosti. Ide o atlas z roku 1662, ktorý vytvoril jeden z najlepších kartografov všetkých čias Joan Blaeu. Jeho originálne dielo je teraz na predaj s cenovkou 850 000 eur.

Atlas si záujemcovia môžu pozrieť v londýnskom kníhkupectve Peter Harrington. Doteraz ho vlastnil súkromný zberateľ z Francúzska, ktorý sa ho rozhodol predať. Za knihu plnú máp z polovice 17. storočia by rád získal 850 000 eur.
Cena však podľa odborníkov na umenie a kníhtlač je na mieste. Autorom atlasu je jeden z najžiadanejších umelcov sveta a najlepších kartografov všetkých čias Joan Blaeu. Atlas Maior vytvoril na zákazku, pričom sa v ňom sústredil na Európu. Holandský kartograf z Alkmaaru bol synom kartografa Willema Blaeua a pracoval pre holandskú Východoindickú spoločnosť. V roku 1635 vydal spolu s otcom Atlas Novus. Po jeho smrti prebral jeho kartografickú dielňu s bratom Corneliom. V roku 1662 vydal opäť Atlas Novus, ktorý obsahoval 594 máp. Práve ten je známy aj ako Atlas Maior. Vyšiel v niekoľkých edíciách vrátane latinskej, pričom je považovaný za najväčšiu a najrozsiahlejšiu knihu vydanú v 17. storočí.
Obaja bratia chceli vydať aj kosmologický atlas, ale ich plány zhatil požiar, ktorý ich dielňu a aj väčšinu ich diela úplne zničil. Krátko na to Joan Blaeu umrel, a tak svoje dielo nestihol dokončiť.

Comments are closed.