norway-2484162_960_720

Ak na ryby, tak do Nórska

Rybolov v Nórsku je možnosťou, ako objať miestny životný štýl. Nespočetné jazerá, rieky a rozsiahle pobrežie znamenajú zároveň vynikajúcu príležitosť uloviť skutočného šupinatého obra. Ale pozor! Nájde sa medzi nimi aj nebezpečný morský tvor, ktorý neopatrným dobrodruhom s udicami bez váhania rozdrví aj kosti. Na druhej strane sú ryby ulovené v Nórsku vynikajúcim sústom pre gurmánov. Season Report vám prináša zopár tipov na najlepšie rybárske dobrodružstvo vášho života!

Tam, kde by nikto neveril, že niekto môže žiť – to je titul nórskej dokumentárnej série, ktorá bola jednou z najpopulárnejších televíznych relácií v Nórsku za posledné desaťročie. Dôvodom je fakt, že v nórskych vidieckych oblastiach žije stále také množstvo tamojších obyvateľov, že to šokuje. Spokojne si nažívajú v blízkosti strmých kopcov spojených s fjordami, v lese alebo pri veľkých riekach. A práve skutočnosť, že väčšina častí krajiny je obývaná a prístupná, otvára nespočetné možnosti pre rybárske dobrodružstvo v Nórsku. Platí to rovnako pre rybolov v sladkých vodách ako aj pre rybačku v hĺbkach mora.

V nórskom vnútrozemí, napríklad v meste Hemsedal a Gjøvik, sú tie najúžasnejšie miesta pre sladkovodný rybolov aj s rybárskymi loďami. Tisíce jazier, riek a potokov len čakajú, aby ste objavili divokých pstruhov, lososov či lipňov a šťuky. V sladkých nórskych vodách sa to rybami len tak hemží a vďaka chladným a čistým vodám je morský rybolov na tom podobne. Nóri si našťastie potrpia na trvalú udržateľnosť toho, čo príroda ponúka, a preto je tamojšie more plné bohatých zásob mnohých druhov rýb a mäkkýšov. Lovia sa najmä veľké ryby – rôzne druhy tresiek, ale aj lososy, makrely, miene, heiky, zubatky, ostriežiky, slede, morské čerty či halibuty.

Pravdou je, že v Nórsku sa dá morský rybolov vychutnať počas celého roka. Hlavnou sezónou sú však letné mesiace, a to pre turistov aj miestnych obyvateľov. Na druhej strane, rybolov v zime, na jar a počas jesene má výhodu menšieho počtu ľudí a lepších cien za ubytovanie a služby. Zimné mesiace ponúkajú rôzne možnosti rybolovu, predovšetkým tresky. Medzi januárom a marcom sa ich pozdĺž pobrežia objavujú obrovské množstvá, čo môže byť šanca na získanie trofejného či rekordného úlovku. Mimochodom, majstrovstvá sveta v love tresky, ktoré každoročne hostia nórske Lofoty v marci, lákajú pokročilých, ambicióznych rybárov aj amatérov. A napriek tomu, že je treska najrozšírenejším druhom v týchto vodách, ani zďaleka nepatrí medzi jediné. Vďaka teplému Golfskému prúdu sa tam darí planktónu, ktorý priťahuje obrovské množstvá hladných morských tvorov. V kombinácii s prísne nastavenými pravidlami rybolovu sa počet populácie mnohých druhov rýb reálne zvyšuje.

V dnešných časoch, keď boj proti znečisťovaniu je hlavnou globálnou otázkou, Nórsko vyčnieva svojimi čistými morskými vodami. Preto je táto krajina pre rybolov tou najvychytenejšou destináciou sveta, ktorú sa oplatí aspoň raz za život navštíviť. Netreba zabúdať na to, že legislatívne kvóty na vývoz rybacieho mäsa je potrebné dodržiavať. Od januára tohto roku totiž platia nové pravidlá, ktoré okrem iného stanovujú, že trofejnú rybu nie je možné vziať domov. Rybieho mäsa však za istých podmienok môžete vyviezť z krajiny o niečo väčšie množstvo ako donedávna.

Treska je extra lídrom, nie je však jediná

Britský denník The Guardian odľahčene uviedol na adresu Nórska, že ide o krajinu, kde je treska bohom. Iste, išlo len o vtipne publikovaný postreh novinára, napriek tomu je však pravdou, že na tresku tam natrafíte s pravdepodobnosťou, ktorá hraničí s istotou. Okrem nej však na vás v Nórsku čakajú aj mnohé iné druhy rýb, pričom niektoré z nich naozaj nepatria medzi bežné trofeje rybárov. Poďme sa na ne teraz pozrieť!

Treska obecná
(Gadus morhua, nórsky „torsk“ alebo „skrei“, anglicky „cod“, nemecky „Dorsch“ alebo „Kabeljau“).
Dorastá do dĺžky až 2 m, bežne sa však lovia ryby s veľkosťou 60 až 90 cm. Ryby veľké 120 cm sú považované za trofejné. Na pobreží Nórska sa trú od februára do apríla, čo je čas, kedy je možné na severnej časti pobrežia uloviť veľké tresky z oceánu a Barentsovho mora. Lovia sa zvyčajne na ťažké, rýchlo klesajúce nástrahy, známe ako pilkre.

Treska jednoškvrnná
(Mellanogrammus aeglefinus, nórsky „hyse“, nemecky „Shellfisch“, anglicky „haddock“).
Dorastá do dĺžky až 1,1 m, ale zvyčajne sa loví vo veľkosti 40 až 70 cm. Na pobreží Nórska sa trú od februára do júna, kedy sa ich najviac uloví a to najmä na nástrahy s dĺžkoi do 10 cm. Treska jednoškvrnná je dôležitou zložkou potravy halibutov. Niektorí gurmáni považujú chrbtový filet z tresky jednoškvrnnej za najchutnejšie mäso treskovitých rýb. Možno to neviete, ale to, čo sa v Británii predáva, ako „fish and chips“ je obvykle práve treska jednoškvrnná.

Treska tmavá
(Pollachius virens, nórsky „sei“, anglicky „coalfish“, nemecky „Seelachs“ alebo „Köhler“, ľudovo „keler“.
Dorastá do dĺžky až 1,3 m, ale zvyčajne sa lovia jedinci od 60 do 90 cm, ryby nad 1 m sú považované za trofejné. Na pobreží Nórska sa trú od marca do júna. Dobre zaberajú však až neskôr, najmä od mája do októbra. Vyskytuje sa naprieč celým pobrežím Nórska, najčastejšie vo veľkých húfoch na otvorenom mori. Za potravou tiahnu aj do fjordov. Zvyčajne ich dostanete na menšie nástrahy do 15 cm. Často sa lovia aj na prívlač, pričom ide o rýchlu a bojovnú rybu.

Treska polak
(Pollachius pollachius, nórsky „lyr“, nemecky a anglicky „pollack“).
Dorastá do dĺžky až 1,3 m, ale zvyčajne sa lovia jedinci s veľkosťou od 60 do 80 cm, za trofejnú možno považovať rybu presahujúcu 90 cm. Na nórskom pobreží sa trú od marca do júna a lovia sa najmä od mája do októbra. Na začiatku sezóny ich rybári vyťahujú z hĺbky 80 m. Od júla často aj na prívlač v okolí porastov chalúh pri brehoch a podmorských horách sú „dostupné“ v hĺbke do 50 m. Treska tmavá zaberá najviac na menšie nástrahy do 15 cm. Netreba zabúdať ani na fakt, že je to rýchla a bojovná ryba.

Mieňovec bieloplutvý
(Brosme brosme, nórsky „lumb“ alebo „brosme“, nemecky „Lumb“ a anglicky „tusk“).
Dorastá do 1,1 m, ale zvyčajne sa lovia kusy okolo 60 až 80 cm. Kusy nad 90 cm sú považované za trofejné. Táto ryba je dravcom, ktorý sa vyskytuje na celom pobreží Nórska a zaberá v hĺbkach nad 60 m. Ide o pomerne pomalú rybu, zvyčajne sa dostane k nástrahe až ako posledná a preto sa často loví na miestach, kde sa nič iné uloviť nedarí. Je to miestami veľmi početná, celoročne lovená ryba. Patrí však k tým druhom, ktoré bývajú najčastejšie napadnuté parazitmi a medzi športovými rybármi nie sú ako úlovky príliš populárne a vysoko cenené.

Morský mieň
(Molva molva, nórsky „leng“, anglicky „ling“ a nemecky „Leng“).
Dorastá do dĺžky až 1,9 m, ale zvyčajne sa podarí uloviť ryby od 80 do 100 cm. Za trofejný kus je považovaný iba ak má nad 120 cm. Ide rovnako o dravú rybu, ktorú možno uloviť celoročne v hĺbkach nad 80 m.

Heik
(Merluccius merluccius, anglicky „heik“, nemecky „Seehecht“, ľudovo „morská šťuka“).
Dorastá do dĺžky 1,2 m, ale zvyčajne sa lovia kusy okolo 60 až 80 cm. Dravec v noci vyráža za potravou aj k hladine, no zvyčajne sa ho darí uloviť v hĺbkach väčších ako 100 m.

Comments are closed.