ZIMA 2010

NIEČO KONČÍ, NIEČO ZAČÍNA...

Zima sa opäť ujala svojej vlády a nekompromisne ukázala svoju moc a silu. To, čo bolo ešte pred pár mesiacmi svieže a plné života, to všetko teraz zakrýva jednoliata belasá snehová pokrývka. Do sýtosti si ju môžete vychutnať na lyžovačke v švajčiarskych Alpách, ak sa ubytujete v hoteli Gstaad Palace (viac na str. 171 v sekcii Leisure). Životná energia sa akoby presunula do interiérov a nás samotných. Už tradične nastáva obdobie ponorenia sa do seba a rekapitulácie celého predošlého roku. V zime to všetko vidíme akosi jasnejšie, ostrejšie, s nadhľadom. Napriek tomu dá sa povedať, že sme zvíťazili nad zimou. Stačí si cez internet „zabukovať“ pobyt v  exotickom rezorte (napríklad Banayan Tree Koh Samui v Thajsku ktorý nájdete v sekcii Journey na str. 150) a objednať privátny tryskáč (zoznam privátnych leteckých spoločností nájdete v sekcii Wings na str. 208 ), pričom na letisko vás môže dopraviť limuzína Rolls Royce Ghost, ktorú v čiernom vydaní vlastní už aj hotel Kempinski v Bratislave (perleťový model je predstavený v sekcii Automotive na str. 190). Napriek zimnému dátumu v kalendári si tak budete môcť nerušene užívať hrejivé letné slnko. Jeho lúče si môžete naplno vychutnať slnením na novej jachte Aquariva od Marka Newsona (viac na str. 212 v sekcii Water). Razom tak zabudnete na neľútostnú zimu. Už netreba viac čakať na prvé jarné slnečné lúče zobúdzajúcej sa prírody. V dnešnej dobe máme všetko akoby mávnutím čarovného prútika. Presne tak, ako je kúzelné zimné obdobie typické svojou neopakovateľnou atmosférou. Práve toto obdobie je časom prekvapení a obdarúvania svojich blízkych a známych. Veď radosť, šťastie a potešenie z daru nám dokáže vyčariť hrejivý pocit. Takéto potešenie treba dopriať aj sebe samému. Tentoraz som si ho doprial i ja v podobe kúpy biedermeierovskej komody a takisto som zainvestoval do umeleckých diel na Soge. Postupne sa tak moja zbierka rozrastá. Veď takáto rozumná investícia do kvalitného umenia a starožitností sa určite oplatí. Inšpiráciu na nákup umeleckých komodít môžete nájsť aj vy v sekcii Art & Antiques. Šperku neodolá žiadna žena. Najnovšie kúsky žiarivých klenotov z „Blue Book Collection“ od spoločnosti Tiffany nájdete v rubrike Style na str. 42. A čo tak dať si s partnerom novoročný prípitok so šampanským Bollinger v novej sklenenej vani Boffi Glass (nájdete ju v sekcii Home na str. 80). Nech sa už chystáte kdekoľvek stráviť to zimné obdobie, pevne verím, že si ho budete vychutnávať ako sami najlepšie viete, pričom vám duchaplnú spoločnosť môže robiť práve toto zimné číslo. Editoriál zakončím so želaním úspešného ukončenia roku 2010 a teším sa na stretnutie v  jarnom čísle už v novom roku 2011! A nezabudnite si užívať svoj každodenný luxus!

Andrej Jaroš
šéfredaktor

JESEŇ 2010

PRÁCA AKO LUXUS

Mať dobrú prácu je šťastie. Avšak mať takú prácu, ktorá vás aj baví a napĺňa, je v dnešnej dobe zázrak, priam luxus! Nie každý má tu možnosť určovať si, čo, kde a kedy bude robiť. Byť pánom svojho času a mať všetko pod kontrolou je snáď vytúženým cieľom každého z nás. Ten šťastlivec, ktorý to už má tak zariadené, určite vie, o čom je reč. Zobudiť sa, kedy sa zobúdza prirodzene aj vaše telo. V pokoji si premyslieť a vytvoriť denný program. Vstávať, ako sa vám zachce. Nájsť si čas iba pre seba a ísť si zašportovať. Potom si dať dobrý obed s priateľmi v obľúbenej reštaurácii. Absolvovať príjemné obchodné stretnutia. Podvečer si zájsť na vernisáž či koncert, alebo na predstavenie do divadla. Nakoniec ísť spať, keď si to telo žiada. To je priam ideálne naplnený čas. Myslím, že pár jednotlivcom z nás sa to už podarilo. Veď čo môžeme chcieť viac, keď nás práca skutočne baví a prináša nám radosť. Práca je tak zároveň potešením i relaxom. Priznávam, že ja takú prácu mám, aj keď v čase uzávierky je tu istý stres a napätie, ale to už patrí k tomu. Bez takéhoto adrenalínu by to jednoducho už ani nešlo. Výsledkom je jesenné číslo, prinášajúce to najlepšie z najlepšieho, všetko to, čo zaujímavé sa udialo za poslednú sezónu.

Tentoraz vám odporúčam pohrúžiť sa do nasledujúcich článkov. V sekcii Style je to jednoznačne prezentácia novej kolekcie Chopard k svojmu 150. výročiu. Možno vás nadchne článok v zložke Art &Antiques o novej výstave British Art Now v londýnskej Saatchi Gallery na investíciu do súčasného umenia. V časti Home vás môže inšpirovať prerábka Loftu v New Yorku od renomvaného UNStudia. V kozmopolitnom New Yorku ostaneme vďaka „Journey článku“ o luxusnom butikovom Hoteli Gramercy Park. Na spoznávanie nádherného Toskánska sa presunieme k trom článkom o luxusných rezortoch v Leisure. Vášniví motoristi zas ocenia viaceré zaujímavé novinky z posledných autosalónov. A čo tak nasadnúť s nami do najnovšieho tryskáča Beecroft King Air 350i? Vyskúšajte to pod označením Wings. Spoločenská smotánka sa aj túto sezónu blysla na tých najvychytenejších večierkoch. Ako sa zabávali, nájdete na stránkach Society. Bodku za jesenným číslom už tradične dá Notes s pozvánkami na rôzne zaujímavé udalosti po celom svete. A ja na záver vám chcem iba zaželať zaslúžené príjemné čítanie po dobre vykonanej práci.

Andrej Jaroš
šéfredaktor

LETO 2010

ROZMARY PRÍRODY

V poslednom čase sme svedkami toho, ako si naša matka príroda robí, čo chce. Určite mnohých z nás zasiahlo mračno popola ako výsledok nečakanej erupcie nedávno prebudenej islandskej sopkyEyjafjallajokull. Mnohí z nás sa tak nedobrovoľne stali rukojemníkmi na letiskách po celom svete. Vtedy si človek naozaj uvedomí, ako stále je závislý na prírode aj napriek všetkým najmodernejším technologickým výdobytkom našej súčasnej civilizácie. Takže mnohým neostávalo nič iné robiť, ako len vytrvalo čakať. Aj mňa táto nepríjemná udalosť zastihla na letisku Barajas v Madride. Práve som bol totiž na ceste do Andalúzie s úmyslom urobiť tam reportáž. Mal som však to veľké šťastie, že som mohol letieť do Sevilly medzi poslednými pasažiermi. Po pristáti sa uzavrel vzdušný priestor nielen v Španielsku, ale takmer nad polovicou celej Európy. Našťastie táto nepríjemná situácia trvala len niekoľko dní. Napriek tomu pre mnoho cestujúcich sa táto udalosť stala nočnou morou, keď časy zmeškaných a zrušených letov sa doslova vliekli. Mal som veľké šťastie v nešťastí. Po týždňovom pobyte plnom neistoty sa môj termín odletu nezadržateľne blížil. Vyzeralo to úplne beznádejne. Zrazu v inkriminovaný deň znovu otvorili časť vzdušného koridoru a bol som medzi prvými, ktorí následne odleteli zo Sevilly cez Madrid do Viedne. Až doma som si vlastne uvedomil, aké som mal nesmierne šťastie a všetko vyšlo nakoniec tak, ako som si naplánoval. Dúfam, že aj vy ste zvládli toto nemilé zaskočenie na cestách a šťastne ste sa dostali bez väčšej ujmy do zvolenej destinácie. Pevne verím, že toto nové letné číslo si budete vychutnávať v maximálnom pohodlí vášho domova či niekde v ďalekom zahraničí.

Z tohto čísla vyberám do pozornosti novú kolekciu Panthère od Cartier v rubrike Style. Zaujímavý profilový článok o americkom umelcovi Keithovi Haringovi nájdete v sekcii Art & Antiques. V časti Home sa môžete inšpirovať najnovšími trendmi v kuchyni. V zložke Journey si nenechajte ujsť exkluzívny článok o novo otvorenom dizajnovom Armani Hoteli v Dubaji. Nový hotelový rezort Mandarin Oriental v Barcelone môžete obdivovať na stranách v Leisure. Automobilovú sekciu oživil tentoraz zaujímavý článok o veteránovi a legende zvanej Porsche 356 GTL Abarth Carrera z roku 1961. Takisto si môžete vychutnať virtuálnu prehliadku jachty Kokomo v skupine Wings & Water. Na záver už tradične urobí symbolickú bodku za celým číslom to najlepšie zo sveta spoločenskej smotánky v podobe Society. Tak snáď vás nebude nudiť ani toto letné číslo a bude vás verne sprevádzať po potulkách svetom.

Andrej Jaroš
šéfredaktor

JAR 2010

NIE JE LUXUS AKO LUXUS!

Veru tak, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Nedávno som sa o tom presvedčil i ja sám. Pred pár dňami mi prišla pozvánka na otvorenie Hotela Sheraton, tak som rozhodol, že pôjdem dôstojne reprezentovať náš magazín. Potreboval som ku kvalitnému obleku zakúpiť aj nové topánky. Nakoľko som bol v časovom strese práve kvôli uzávierke tohto jarného čísla,  naponáhlo som navštívil v centre Bratislave jeden nemenovaný obchod s topánkami. Tváril sa dosť luxusne a jeden pár topánok som si tam aj zakúpil.  Po pár dňoch som si chcel overiť deklarovaného „talianskeho“ výrobcu na internete. No google mi po zadaní názvu výrobcu vyhodil len nejakú firmu s výrobou vodných čerpadiel. Hneď ma chytili pochybnosti a pátral som ďalej. Nakoniec som zistil, že taká firma v Taliansku vôbec neexistuje, a ani nikde vo svete. Pozrel som sa lepšie na topánky a zistil som, že nie sú veru ani z pravej kože. To ma už ale poriadne nahnevalo, pretože cenu mali ako za luxusné kožené.  V obchodnom registri  majiteľov predajne figurovali len samé ruské mena. V tom momente som vedel, ktorá bije. Okamžite som začal uvažovať o vrátení tovaru. Podľa zákona obchodného práva má kupujúci právo do siedmych dní zakúpený tovar vrátiť bez udania dôvodu. Rýchlo som utekal vrátiť nechcený tovar späť. Predajca mi bez mihnutia oka peniaze vrátil. Do tej predajne však nikdy viac v živote nevstúpim. Z toho plynie ponaučenie, že nie vždy všetko je aj luxus, čo sa len tvári a hrá naň. Ako aj môj prastarý otec, Anton Markovič, prvorepublikový podnikateľ  a obchodník s drahými látkami na Obchodnej ulici v Bratislave hovorieval: „Dôveruj, ale preveruj a nie sme tak bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci! Tieto jeho slová sa znova potvrdili. Síce o pár desaťročí neskôr, ale ich obsah zostáva nemenný a pravdivý v hociktorú dobu.  Dúfam, že takýchto nepríjemností a klamstiev nás bude v tomto roku čakať čo najmenej. Radšej odporúčam dobré a kvalitné čítanie o luxuse v našom prvom výtlačku v novom roku 2010. Za pozornosť určite stojí profil najslávnejšieho amerického klenotníctva Tiffany & Cov sekcii Style. V rubrike Art & Antiques odporúčamprečítať si životopis o slávnom “umelcovi z ulice” Basquaitovi a v sekcii Home prezentáciu málo známej, no inak slávnej brnenskej Vily Stiassny. Priam rozprávkový hotelový komplex La Mamounia na vás čaká v zložke Journey. Obdivujte dokonalú krásu Boracay rezortu na stránkach v sekcii Leisure. Pánov určite poteší článok v Automotive o futuristickom  Lamborghini Ankonian. Treba sa zmieniť aj o nezvyčajnom projekte novej luxusnej jachty budúcnosti Wally Hermes v podštruktúre Water. Bodku za jarným číslom Season Report urobí prehľad z najzaujímavejších udalostí sezóny vo svete pod logom Society. Pevne verím, že sa vám aj toto číslo bude rovnako dobre čítať ako tie predošlé, prípadne že vás bude inšpirovať už len jeho listovanie.
 

Andrej Jaroš
šéfredaktor