JESEŇ 2009

ČAS DOZREL NA NOVÉ JESENNÉ ČÍSLO SEASON REPORT!

Ani sme sa nenazdali, a už tu máme jeseň, tentoraz sa však nebudem rozpisovať o padajúcom lístí, dozrievajúcom ovocí či postupnom ochladzovaní so skracujúcim sa svitom počas dňa. Naopak, jeseň ako obraz bilancie neúnavnej práce na časopise aj počas horúcich letných dní vám teraz prináša svoju „úrodu“ v podobe vykryštalizovaných článkov so zrelým názorom. Ako som v predchádzajúcom čísle spomínal smelý plán začať písať novú rubriku Art & Antiques, tak vedzte, že som neostal iba pri planých sľuboch. Priam ako na zlatom podnose vám prinášam samé zaujímavé kúsky z tohto fascinujúceho sveta. Do pozornosti tu dávam profilový článok o svetoznámej a uznávanej americkej fotografke Cindy Sherman, ktorej najnovšie diela som mohol vidieť v rímskej Gagosian gallery. Taktiež obsiahly článok v sekcii Style o švajčiarskom klenotníctve Bogh-art obsahuje šťavnaté plody ich majstrovskej zručnosti. Zo sekcie Home vyberám článok o nádherných mozaikách talianskej spoločnosti Bisazza, ktoré svojimi takmer umeleckými dielami rúcajú stereotyp kúpeľňových obkladačiek. V sekcii Journey sa aspoň zatiaľ iba imaginárne môžete pokochať špičkovým rímskym hotelom Hassler, ktorý som aj osobne navštívil. V Leisure sekcii snáď najväčší dojem na vás urobí malá reportáž z juhoafrického safari rezortu Lebombo. Pre automobilových nadšencov je v sekcii automotive pripravený „žrebec z Maranella“ v podobe krvavočerveného Ferarri F 458 Italia. A nakoniec niečo aj pre parketových levov a levice z bohatej ponuky spoločenských udalostí predošlej sezóny v rubrike Society. Verím, že sa vám toto jesenné číslo bude pozdávať prinajmenšom tak, že si ho budete brávať k sebe do postele ako príjemného spoločníka na strávenie dlhých a chladných jesenných večerov. A nezabudnite pritom na pohár kvalitného vína, ktoré práve postupne dozrieva ako náš magazín Season Report.

Andrej Jaroš
šéfredaktor

LETO 2009

VŠETKO NAVÔKOL SA MENÍ

Nie je to len suchopárne konštatovanie, ale holý fakt odrážajúci stav skutočnosti. Mení sa svet okolo nás a meníme sa aj my. Ako ste si už dozaista všimli, aj na samotnej titulke pribudlo nové logo Sotheby´s International Realty®, ktoré zjavne poukazuje na začiatok úzkej spolupráce s touto prestížnou realitnou kanceláriou so svetovým renomé. Nie nadarmo sa vraví „vrana k vrane sadá“… Známe porekadlo sa potvrdilo touto zaujímavou fúziou, ktorá by mala byť zárukou sezónneho reportu toho najlepšieho z najlepšieho. Zmeny nastali vo vedení, ako aj v štruktúre magazínu. Pribudla nová rubrika Sotheby´s International Realty s veľmi zaujímavou ponukou exkluzívnych realít z celého sveta. Odteraz vám v nej budeme pravidelne prinášať prehľad aktuálnych ponúk zo sveta luxusných nehnuteľností. Od budúceho čísla plánujeme uviesť ďalšiu novú podnetnú rubriku Art & Antiques, ktorá vás bude pravidelne a podrobne informovať o dôležitých aukciách a iných zaujímavých udalostiach zo sveta kultúry a umenia. No a nakoniec ste si tiež mohli všimnúť, že sa vám prihovára nový šéfredaktor, ktorý sa bude maximálne snažiť zachovať minimálne doterajšiu úroveň tohoto magazínu, ak nie so snahou posunúť ho ešte na vyššiu úroveň. Totiž vždy sa dá čo vylepšovať. Zároveň by som vám dal do pozornosti zaujímavý článok v sekcii Style o veľkej retrospektívnej výstave Cartier v New Yorku k 100. výročiu pôsobenia na americkom kontinente. Podarilo sa nám zohnať priamo od Cartiera fotografie a prezentácie tých najunikátnejších majstrovských diel. V sekcii Journey sme pripravili podrobný a rozsiahly report o jedinečnom hoteli v New Yorku zo slávnej hotelovej siete Four Seasons. Ďalej článok o grenadskom privátnom rezorte Mount Hartman Bay, uvedený v sekcii Leisure, s nádhernou fotoreportážou priamo ako z raja na zemi. A nakoniec niečo „chutné a chrumkavé“ pre motoristov v podobe najnovšieho modelu Porsche Caymann S – sekcia Automotive. Dúfam, že vás ani týmto letným číslom nesklameme a budete si ho môcť dokonale vychutnať pri relaxe v akomkoľvek odľahlom kúte sveta. To všetko a možno aj oveľa viac vám v mene celej redakcie Season Report praje

Andrej Jaroš
šéfredaktor

JAR 2009

ZAPLAŤTE TOĽKO,

koľko si myslíte, že naše služby stáli! Taká-to netradičná ceduľka víta hostí jednej londýnskej reštaurácie v časoch globálnej ekonomickej krízy. Ešte pred pár rokmi by to bola nemysliteľná vec, na akú by sa žiadny obchodník neodvážil pristúpiť. Dnes sa ale deje všeličo, s čím sme pred rokom nerátali. Neplatí to, čo platilo, a fungujú celkom iné pravidlá. Kríza je kríza. Vie to nielen majiteľ už spomínanej maličkej reštaurácie v Londýne, ale aj prevádzkovatelia slávnych, doteraz celebritami vyhľadávaných lokálov, ktoré sa kúpu v lesku hviezd od Michelinu. Áno, aj tie znížili ceny!!! Pretože ak ešte na jeseň bolo prvým a posledným pravidlom týchto firiem zaobstarať si čo najvyšší zisk, dnes musia myslieť na iné prežiť a udržať si svojich hostí.

Neviem, ako reagujú ľudia na výzvu zaplaťte, koľko chcete. Možno zo sympatií k takémuto veľkorysému prístupu zostávajú voči svojmu obľúbenému podniku aj naďalej štedrí. A možno sa nájdu aj takí, ktorí nechajú na stole vedľa účtenky pár libier. Je to na nich.Isté je, že dnes ľudia rozmýšľajú nad peniazmi zrazu inak. Prepočítavame, prehodnocujeme, snažíme sa uvedomiť si reálnu hodnotu produktu či služby, za ktorú máme zaplatiť. A niektorí na celú túto situáciu reagujú tým, že sa stiahnu. Prestanú míňať, uškrtia svoj rozpočet na polovicu, všetko im pripadá ako zbytočne vyhodené peniaze. Je to pochopiteľné. Ľudia prirodzene a inštinktívne reagujú strachom. Druhá vec je, či je to aj rozumné. Mnoho ekonómov dokonca tvrdí, že šetrením a obmedzením výdavkov spotrebitelia robia chybu a jednoznačne ekonomiku ťahajú ďalej dolu.

Nie som expert na ekonómiu. A už vôbec si netrúfam radiť, do čoho by ste mali v tomto období investovať. No verím, že v jarnom vydaní Season Reportu opäť nájdete niečo, čo prežije každú krízu. Nadčasové veci, zážitky a služby, ktoré sa odlišujú práve tým, že nestrácajú svoju hodnotu za žiadnych okolností. Či už je to exotická cesta do Ománu, let vzducholoďou, výnimočná obhliadka Austrálie z vtáčej perspektívy, relax v najslávnejších anglických kúpeľoch či jazda v najnovšom modeli značky Aston.

Redakcia Season Report