Zima 2008

A JE TO TU!

Veľmi som sa na tento čas tešil – začalo sa obdobie „pánskych huncúctiev“! Už sa neviem dočkať ako sa navlečiem do môjho poľovníckeho „anzugu“ a s priateľmi sa začneme túlať po lese. Poľovačka je úžasná udalosť, najmä keď si ju môžete vychnutnať v dobrej spoločnosti. To ma na poľovačkách baví.  Tá pohoda, ticho a šumenie lesa, prerušované len občasným výstrelom s neistým výsled- kom, to príjemnmé šteklivé tušenie zveri za najbližším stromom. Je to vlastne taký malý sviatočný obrad. Svet sám pre seba. To odlúčenie od reálneho sveta je priam očisťujúce.   Plné nefalšovaných zážitkov a lákavého adrenalínu.
Ale možno najradšej zo všetkého mám chvíľu, keď sa vraciame  z lesa – spokojní, aj keď bez úlovku. Svätý Hubert nám sice ani tento raz nič nedoprial, no ja sa už teším na ďalšiu časť tohto obradu: Sadneme si ku kozubu, při vínku a dobrej cig- are počúvame služobne starších kolegov a ich zážitky z poľovačiek.. V cigarovom dyme sa priam vznáša dobrá energia. Pohoda, radosť z toho, že ste si našli čas sami pre seba a pre ľudí, ktorých máte radi.

Celkom iné, ako „pobafkávať“ si cigaru v kruhu priateľov, je ocitnúť sa s ňou sám. Len tak, v tichu, si ju vychutnávať. Nepoznám veľa intimnějších záležitostí: ja, cigara, jej chuť a vôňa…

To zastavenie v čase, nemyslenie na nič a číra radosť z toho, že sa môžete oddávať podobným „pánskym huncútstvam“, je priam slastné. Skúste to. Napríklad aj nad stránkami Season Reportu.

Redakcia Season Report

Jeseň 2007

VÁŽENÍ ČITATELIA,

minule, sediac pri pohári dobrého vína, som si spomenul na môjho dlhoročného priateľa Santiaga Voj vodu z Alby. Spoznali sme sa v čase, keď som ešte žil v Španielsku, kde som jazdil na koni a vyučoval drezúru. Santiago je úžasný človek, okrem iného aj pravý snob. Prečo pravý? Lebo sa na neho nikdy nehral. On ním jednoducho bol! Vedel, čo je dobré, rozumel umeniu dokonalosti a dokázal si ho užívať. Naplno.

Každá činnosť, ktorú robil, mala svoje presné pravidlá, filozofiu. A bolo jedno, či sedel na koni, riadil jachtu, alebo stoloval v tých najlepších reštauráciách. Santiago bol mojím žiakom v jazde na koni, a on ma zas naučil o tom, čo je umenie životného štýlu. Zasvätil ma do tajov vysokej gas- tronómie a vína, ktorému rozumel lepšie ako mnohí vincúri z drahých reštaurácií, naučil ma fajčiť cigary ako sa patrí, uviedol ma do mnohých vecí, ktoré som dovtedy nikdy nezažil na vlastnej koži, aj keď mi o nich rozprávala moja Omama s Opapom, lebo pre nich boli úplne normálne…

Hoci mnohé spomienky na Španielsko už vybledli, Santiago sa mi z hlavy nevytráca. Vďaka jeho iskre a presvedčeniu, že robiť si v živote potešenie je veľmi dôležité! Robiť to, čo milujeme, čo nás nabíja energiou, čo nás teší, hladí na duši, a môže mať hlboký odkaz aj pre iných. Dnes už je môj priateľ na dôchodku, (vďaka jeho činorodosti a elánu celý život pracoval, aj keď pracovať nemusel), no stále mu chutí život! A svoje krédo – život je voľba – si napĺňa každý deň. Santiagovou voľbou sa stalo – chcieť sa mať dobre, nerezignovať na stále nové potešenia a výzvy, ktoré život ponúka.

Verím, že aj vďaka Season Reportu budete objavovať ďalšie inšpirácie a cesty, ako sa mať ešte lepšie. A je jedno, či to bude cesta pod hladinu mora, do vesmíru, kľukaté cestičky za najlepšími vínami a lahôdkami sveta, rýchla jazda v novom Porsche, alebo cesta za romantikou na zámku na Liptove. Robte čokoľvek. No hlavne to robte od srdca a s láskou. Buďte pravými snobmi a milujte dokonalosť!

Redakcia Season Report