REPORT TOHO NAJLEPŠIEHO ZO SVETA LUXUSU

Pri pravidelnom navštevovaní kurzov sa naučíte jazyk na vysoko profesionálnej úrovni už za pár mesiacov. Priebeh kurzov, fungovanie školy a starostlivosť o žiakov opísala spoluzakladateľka školy Lenka Eršéková a študijný poradca Michal Gučík.

V čom je škola Best English výnimočná oproti ostatným a prečo si klienti vyberajú práve vás?

Z pohľadu vzdelávania a starostlivosti o študenta sme úplne na inej úrovni ako konkurenčné školy. Naši lektori musia najprv absolvovať špeciálny kurz ako učiť študentov. Sme jedna z mála škôl, ktorá dáva pozor aj na  pedagogiku a spôsob učenia študentov. Záleží nám aby sa študenti na našich hodinách nenudili, sledujeme ich neverbálnu komunikáciu a podobne. Taktiež ich učíme ako sa učiť. V tomto sme naozaj výnimočná škola a patríme do inej ligy.

Michal, v čom je z Vášho pohľadu metóda používaná pri výučbe špecifická? Vraj ste sa naučili po anglicky pomerne rýchlo?

Zažil som si to na vlastnej koži a musím povedať, že nepoznám nikoho, kto by sa za rok naučil tak dobre po anglicky. Začínal som ako úplný začiatočník a za 14 mesiacov som to dotiahol až na pokročilú úroveň. Teraz som schopný prezentovať rôzne témy v angličtine. Naša metóda je založená na praktickej báze a je iná ako všetky doteraz používané v školách. Keď som začal s výučbou vedel som toho naozaj málo, aj keď som sa jazyk učil 8 rokov na škole. Po absolvovaní kurzov som na tom tak dobre, že cudzinci vôbec nevedia rozoznať, že som zo Slovenska. V Best English som sa naučil výborne po anglicky nielen písať, ale aj hovoriť. Naša škola to vie  dotiahnuť až na takú úroveň. Dôležité je venovať sa angličtine aj po kurzoch, čítať a sledovať filmy. To čo študent dostane na kurzoch je zlomok toho, čo potrebuje. No keď u nás ukončí úrovne, je úplne sebestačný a naučí sa aj to, ako sa má v budúcnosti učiť a zdokonaľovať jazyk.

Aké máte spätné väzby od študentov a ako dlho trvá výučba v Best English?

Máme veľmi veľa pozitívnych ohlasov od študentov, ktorí u nás absolvovali kurz. Často im to pomohlo presadiť sa v práci, alebo sa dostali na lepšie platenú pozíciu. Pre nás je to signál, že to robíme dobre a motivuje nás to do ďalšej práce. Dohromady máme 11 levelov, absolvovanie celej jednej úrovne trvá 5 až 6 týždňov. Vďaka špeciálne aplikovanej pedagogike vieme z úplného začiatočníka urobiť do 13 až 15 mesiacov človeka, ktorý vie výborne po anglicky.

Aké sú prvé kroky študenta, keď sa rozhodne absolvovať kurz v Best English a čo ho na začiatku čaká?

Záujemcov prihlásime na bezplatnú ukážkovú hodinu, na ktorej vidí naše metódy výučby a dostane na nej odpovede na väčšinu svojich otázok. Je dôležité, aby tam bol, lebo nami využívaná metodika je úplne iná. So študentmi, ktorí absolvujú takúto hodinu sa aj lektorom pracuje lepšie. Dohromady sa dá u nás absolvovať 11 levelov. Výsledky sa dostavia naozaj rýchlo, už po prvej absolvovanej úrovni sa zlepší komunikácia. No už po troch úrovniach je badať veľmi výrazný pokrok.

V čom je táto metóda iná, špecifická a jedinečná? Funguje už niečo podobné vo svete?

Táto metóda už existuje napríklad na Ukrajine, v Španielsku, aj v Maďarsku sú desiatky škôl s podobnou technológiou výučby. Najviac ju zdokonalili Česi, ktorí ju aplikovali a postupne vylepšujú už skoro 20 rokov. Od roku 2012 sa táto metodika aplikuje aj v Best English v Bratislave. Dôležité je vedieť študentom predať vedomosti.

Koľko času by si mal vyhradiť záujemca, keď chce študovať angličtinu a ako u Vás prebiehajú kurzy?

Kurzy nasledujú za sebou kontinuálne, takže je len na študentovi koľko času si na výučbu vyhradí. U nás vyučujeme najčastejšie 3x do týždňa, pri vyšších úrovniach 2 krát do týždňa. Určite sme jedna z intenzívnejších škôl, no vieme prečo to tak robíme. Prináša to výsledky.

Čo študentov najviac odrádza od štúdia jazyka a aké najčastejšie problémy sa u nich vyskytujú?

Stáva sa, že predtým ako prídu študenti do Best English sa dostanú na nejakú úroveň a tam sa zaseknú. Môžu tam ostať aj niekoľko rokov a prestane ich štúdium baviť. Väčšinou to skončí v jednej fáze, ktorú učitelia pedagogicky nezvládli,alebo sa niečo zanedbalo. Dá sa u nás dohodnúť aj individuálne vyučovanie, ale odporúčame ich vtedy keď treba niečo konkrétne zvládnuť, prípadne prebrať nejakú špecifickú slovnú zásobu.

Koľko stoja jednotlivé kurzy?

Ceny sú rôzne v závislosti od dĺžky a termínu výučby, buď ráno, alebo večer. Ak si študent zaplatí len jednu úroveň, takýto kurz stojí približne od 6 do 8 Eur na vyučovaciu hodinu. V prípade predplatenia viacerých úrovní naraz, dostane študent výraznú zľavu. Napríklad pri kúpe 4 úrovní ma jednu zadarmo. Je to trochu otázka toho, na akej úrovni sa študent nachádza, kam sa chce dostať a aké sú jeho možnosti a priority. Niekedy je potrebné obetovať svoj voľný čas a záľuby, ale tie výsledky sa naozaj dostavia.

 Čo všetko sleduje pedagóg počas výučby a ako udržuje pozornosť študentov?

Lektor musí mať pozornosť celej triedy a musí sledovať určité signály. To čo sa deje v hlave vidieť aj na tele, nezáujem nemusí znamenať len únavu, ale napríklad aj to, že študent niečomu neporozumel. Po individuálnom vysvetlení sa mu pozornosť vráti. Doteraz sme úspešne odovzdali naše vedomosti okolo tisícke študentov. Dôležité je, aby mal študent cieľ a bol rozhodnutý študovať angličtinu. Vtedy sa výsledky dostavia oveľa rýchlejšie. Keď budú študenti tvrdo pracovať, tak vďaka našej metóde sa dostavia ohromné výsledky.

Má Best English pobočky aj v iných mestách na Slovensku, prípadne uvažujete nad ich zriadením?

Momentálne u nás v Bratislave vyučuje 6 špeciálne vyškolených pedagógov. Učiteľov starostlivo vyberáme a pracujú iba pre nás. Uvažujeme aj nad otvorením ďalších škôl na Slovensku ale chceme si udržať určitú úroveň. Naša škola musí fungovať ako nezisková organizácia a záujemcovia ktorí si chcú otvoriť pobočku, musia spĺňať nielen pedagogické, ale aj etické parametre. Teda, všetky peniaze ktoré sa zarobia sa vrátia naspať do školy a s tým musí súhlasiť aj budúci majiteľ. Hlavná myšlienka je vzdelávanie a nie zisk.

Organizujete pre študentov nejaké aktivity aj mimo školy?

Zaujímavou aktivitou je English tea time, ktorý sa koná v stredu od 19:30 do 22:00 hod, v čajovni hneď vedľa školy. Ide o bezplatné stretnutie, kde sa so študentmi rozprávame po anglicky, chodieva tam aj veľa zahraničných študentov a zdokonaľujeme sa tam v reakciách a používaní jazyka.

www.best-english.sk
VYDANIE JESEŇ 2016