REPORT TOHO NAJLEPŠIEHO ZO SVETA LUXUSU

Aj slovenské bankovky či mince majú medzi zberateľmi svoju cenu. Presvedčili sa o tom účastníci aukcie v brnenskom hoteli International, kde koncom októbra vydražili päťdesiatkorunovú bankovku z roku 1940. Nový majiteľ ju získal za 2,9 milióna českých korún (107,3-tisíc eur)

Bankovka prišla na svet pred viac ako 70 rokmi. Podľa dostupných informácií sú známe len dva exempláre. „Vzácna je preto, že ide o druhé vydanie. Vo svete sú známe iba dva kusy. Ten prvý sa dražil asi pred dvadsiatimi rokmi v Nemecku, kde ho vtedy kúpil Čechoameričan," ozrejmil históriu bankovky Martin Klim, majiteľ firmy, ktorá aukciu usporiadala.

Bankovku vydražil nakoniec Slovák, ktorého aj s desaťpercentným príplatkom aukčnej sieni vyšla na viac ako 3,2 milióna korún (118,4-tisíc eur). Vo finále dražby sa o ňu pobil s ďalším zberateľom.

Firma Klim v Brne organizuje aukcie každých šesť mesiacov, aj pre nich to bola rarita. „Takúto drahú bankovku sme, mám pocit, ešte nemali. Zvlášť pri bankovkách z českej proveniencie sú takéto sumy výnimočné. Na jar sa akurát vydražila za milión stotisíc korún česká päťstovka z roku 1919," dodal Klim.

IW

www.filatelie-klim.com