REPORT TOHO NAJLEPŠIEHO ZO SVETA LUXUSU

Klinika Dr. Martin pri práci používa špeciálnu CNC frézu a skener za desiatky tisíc eur. To, čo si stomatologická klinika doteraz dávala vyrábať externe, už ponúka pacientom pod jednou strechou. Vďaka tomu dokáže vyrobiť keramické výplne (plomby) a korunky v priebehu hodiny z materiálov, ktoré majú niekoľkonásobne dlhšiu životnosť v porovnaní s konvenčnými.  

? Aké sú výhody veľkej frézy v porovnaní s menšími a lacnejšími zariadeniami tohto typu?

Súčasťou našej kliniky je zubotechnické laboratórium, ktoré sme vybavili špičkovou CNC frézou. Jej výhodou je, že presne frézuje všetky lekársky plánované (odborne indikované) druhy rekonštrukcií zubov - výplní namiesto bežne používaných  z plastických hmôt, koruniek značne poškodených zubov a fixných mostíkov v prípadoch, kde už zuby chýbajú. Náš prístroj je dostatočne ťažký (pri funkcii nevibruje) s rôznymi želanými detailnými funkciami.  Existujú aj menšie ambulantné  frézy. Lekár  je zároveň aj zubný technik a náhradu si vyrába sám. Takéto systémy sú jednoduchšie, aby ich zvládol aj lekár. Na našom pracovisku si lekár pripravený chrup s vypreparovanými - vyvŕtanými kavitami pre výplne, obrúsenými zubami pre korunky alebo mostíky naskenuje (elektronicky odfotí) a zubný technik v našom laboratóriu vymodeluje plánovanú rekonštrukciu, s rôznymi „nuansami„, ktoré patria k prirodzenému tvaru zubov.  Následne ju fréza podľa modelu vyfrézuje. Samozrejme, aj u nás možno využiť tzv. skrátenú, rýchlejšiu, jednoduchšiu cestu. Naša fréza je hybrid, pracuje s chladením alebo bez, a vytvorí presne náhradu podľa predstáv lekára, zubného technika a, samozrejme, aj podľa želania pacienta. 

? Opíšte nám fungovanie zariadenia a princíp práce tejto technológie?

Pacientom pri práci týmto najmodernejším spôsobom vo väčšine prípadov  nerobíme všeobecne známe  odtlačky pre zhotovenie sádrových modelov, voskových valov a podobne, ktoré sa bežne používajú v klasickej praxi. Na záznam mámešpeciálny skener (elektronické foto s okamžitým záznamom na obrazovke), ktorým sa naskenuje kompletne celý chrup a, samozrejme, jeho pracovná časť. Tým sa reálne situácia prenášado elektronickej podoby a pamäte.Skener, ktorý používame, je veľmi kvalitný, a môžeme zaručene potvrdiť, že patrí k jednoznačným lídrom na trhu. Vyhotovený sken chrupu pacienta sa elektronicky pošle do laboratória, kde sa vyššie spomínaná plánovaná rekonštrukcia namodeluje a následne ho frézavyrobí. Lekár v priebehu pol hodiny - hodiny podľa rozsahu náhrady získa produkt, ktorý je vyrobený na mieru pre pacienta a môže sa nasadiť na pripravené,preparované, obrúsenézuby. Týmto spôsobom vyrábame nielen spomenuté rekonštrukcie, alevzložitejších prípadoch, keď je to potrebné, ajkorunky alebo fixné mostíkyna implantáty.Sú vysokej kvality, funkčne odolné, presné, kompatibilné k živým tkanivám ústnej dutinya estetiky.

? Aké najväčšie výhody prináša toto zariadenie pacientom?

Hlavne šetríme čas našich pacientov. Presnosť prác je všeobecne vo svete známa, cca 25 mikrónov, čo je makroskopicky zanedbateľné. Samozrejme, sledujeme aj ďalší svetovýtechnologický vývoj.Nezanedbateľná je už spomínaná farebná a tvarová estetika vo finálnej fáze.Len tak pre porovnanie s klasickou metódou odtlačkov, sádrových modelov, odlievaní do kovu a podobne. Tu jestvujú rôzne koeficienty kontrakcií materiálov pri ich tuhnutí, chladení a pod., prípadne nebadaných deformácií, a tým k nepresnostiam finálneho výrobku, prípadne aj zmenám fyzikálnych vlastností. 

? Premietlo sa používanie nových technológii aj do finálnych cien pre pacienta?

Paradoxne práve vďaka špičkovým technológiám, ktoré používame a tomu, že máme na klinike Dr. Martin laboratórium, a teda celú infraštruktúru, tak sme ceny nastavili nižšie, ako sú bežne dostupné na trhu. Napríklad keramická plomba, čiže výplň, u nás stojí 250 eur, ale inde ju ponúkajú za 300 - 400 eur. Aj keď je suma v porovnaní s klasickou plombou vyššia, tak materiál výplne, ktorý vďaka týmto zariadeniam môžeme používať, má neporovnateľne dlhšiu trvácnosť.

? Zabezpečí sa použitím takejto technológie jemnejší zásah do ústnej dutiny?

Použitím tejto technológie dokážeme na počkanie vymodelovať a vyrobiť keramické výplne, ktoré sa nasádzajú na menej obrúsený zub ako korunky, a teda menej traumatizuje chrup pacientov. Tieto výplne sú vysoko estetické a dlhotrvajúce. Tak isto použitím skeneru sa pacient vyhne nepríjemnému procesu pri braní odtlačkov.

www.doktormartin.sk
SR
Vydanie JAR 2017