REPORT TOHO NAJLEPŠIEHO ZO SVETA LUXUSU

89. ročník filmových cien

Udeľovanie prestížnych cien filmovej akadémie Oscar by sme mohli prirovnať k noblesnej filmovej recenzii. Na čo by ste tento rok mali ísť rozhodne do kina?

Najprestížnejšie filmové ceny majú za sebou už 87.ročník, ktorý bol výnimočný tak ocenenými, módnymi róbami, náležitým rozruchom, ako sa stal aj tým najerudovanejším sprievodcom filmových hitov sezóny.

Prestížnu sošku zlatého Oskara v kategórii Najlepšia herečka si odniesla Julianne Moore, ktorá „bojovala“ za film Still Alice. Zahrala renomovanú profesorku lingvistiky, ktorá trpí Alzheimerovou chorobou.  Silný a inšpirujúci príbeh ženy v podaní brilantného hereckého výkonu je určite hodný filmového zážitku.

V kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe očaril odborníkov filmovej akadémie herec Eddie Redmayne, ktorý ich strhol svojím podaním Stephena Hawkinga v biografickej snímke Teória všetkého. Angličan, ktorého počas oskarovej noci privítalo typické britské upršané počasie, sa blysol vo filme mapujúcom životnú cestu jedného z najvýnimočnejších fyzikov súčasnosti, a jeho strhujúcu cestu životom napriek zákernej chorobe. Pre tých, ktorí čítajú Stephena Hawkinga a poznajú slávne diela ako Stručná história času alebo Vesmír v orechovej škrupinke, bude tento filmový snímok nezabudnuteľnou inšpiráciou.

Boyhood je ďalším filmom, ktorý si vyslúžil ocenenie Akadémie. Herečka Patricia Arguette, so soškou Oskara za Najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe za film Boyhood, stvárnila mamu 6-ročného chlapca, ktorý kráča na svojej životnej ceste po rozvode rodičov.  Film ukazuje chlapcovu pubertu, dospievanie aj život dospeláka, pôsobivé je, že sa nakrúcal celých 12 rokov, počas ktorých sa celý štáb zišiel vždy na pár dní a nakrútil ďalší kúsok do filmovej skladačky.

Favoritom na získanie Oskara bol aj herec J.K.Simmons, ktorý upriamil pozornosť na film Whiplash o mladom hudobníkovi Andrewovi a jeho hudobnom učiteľovi a slávnom dirigentovi, ktorý mu ponúkne cestu, ako si splniť svoj hudobný sen.

Pred Oskarmi sa skloňoval aj film Americký sniper s Bradleym Cooprom a dráma Kód enigmya, ktorá rozpráva  príbeh odohrávajúci sa počas druhej svetovej vojny, kedy profesor matematiky a kryptoanalytik rozlúšti kód nemeckého šifrovacieho stroja Enigma a pomôže urýchliť ukončenie vojnového utrpenia.

Zaujal aj film The Grand Hotel Budapest od Wesa Andersona, ktorý si vyslúžil štyri prestížne sošky. Film uspel v kategóriách kostýmy, masky, výprava a pôvodná hudba. Tvorcovia nakrúcali v opustenom sklade v Nemecku, ktorý premenili na pompézny hotel s obsadením ako Tilda Swinton či Ralph Fiennes.

Triumfoval Birdman, čierna komédia o zabudnutom hercovi (Michael Keaton), ktorý sa snaží oživiť svoju kariéru na divadelných doskách na Brodwayi. Birdman je titulovaný Najlepším filmom roka, a má aj cenu za najlepšiu réžiu, najlepšiu kameru a pôvodný scenár.

V sekcii zahraničných filmov vyhral poľský film Ida, ktorého režisér Pawel Pawlikovski vyjadril nádej, že filmové publikum sa opäť vráti k poľským filmom.

VYDANIE JAR 2015