REPORT TOHO NAJLEPŠIEHO ZO SVETA LUXUSU

V roku 1966 bol Lyndon Johnson prezident, Sandy Koufax bol najlepším smečiarom v basketbale a Frank Sinatra naspieval singel s textom: „Bol to veľmi dobrý rok.“ A bol to naozaj veľmi dobrý rok, špeciálne pre whisky, keďže v manufaktúre Glenlivet naplnili jeden špeciálny sud a  začal sa písať príbeh 50-ročnej whisky. Glenlivet Winchester Collection Vintage 1966.

Súčasný master destiller Alan Winchester, ktorý túto funkciu v destilérke prebral len v roku 2009, nemohol ešte ani piť alkohol, keď Robert Arthur whisky vložil do suda. Inak ide už o druhú edíciu Winchester Collection, prvá uzrela svetlo sveta v roku 2014. Winchester, po ktorom je whisky pomenovaná,  pracuje v destilérke Glenlivet na rôznych pozíciách takmer polstoročie. A bol to práve on, kto whisky dostal zo suda zase do fliaš. „Vždy som hovorieval, že sme strážcovia a že nás to prežije. Je to ako testament Boba Arthura a bývalých maestrov, ktorí videli do budúcnosti,“ povedal Alan Winchester.

Winchester Collection Vintage 1966 je iná ako Vintage 1964. Ročník 1964 nebol výročný a whisky zrela v bývalých sudoch od bourbonu. Whisky ´66 začala zrenie v sudoch od sherry, a tak získala iný chuťový profil. Otvára silnými tónmi vanilky a medu, ktoré sa rýchlo premenia na sladký koláč s trochou horkého pomaranča a marmelády, nasledujú temnejšie odtiene hrozienok až po trochu pikantné poznámky duba. Jazda končí v dlhých sušených odtieňoch, ktoré priam volajú, aby ste tento rituál čo najskôr zopakovali.

Whisky odeli do rovnakej elegancie ako mok, ktorý fľaša so zlatým vrchnákom skrýva. Ide o krásny kabinet z čerešňového dreva pre skutočný poklad. Na svet príde len 100 fliaš, každá z nich má hodnotu 25 000 dolárov.

IW

www.theglenlivet.com