REPORT TOHO NAJLEPŠIEHO ZO SVETA LUXUSU

Mať v garáži Lamborghini je výsadou len úspešných ľudí. Ale ak ide naozaj o raritné auto, počíta sa to dvakrát. Jeho meno je Centenario a na svet príde len limitovaná produkcia 40 kusov. Za jedno z nich si  legendárna automobilka zo Sant´ Agata pýta 1,9 milióna dolárov.

Krásne Lamborghini Centenario sa svetu ukázalo na americkom autosalóne v Los Angeles, európski fanúšikovia značky ho mohli vidieť na ženevskom autosalóne. Ide v skutku o jedinečné auto, ktoré prišlo na svet pri príležitosti nedožitých stých narodenín zakladateľa značky Ferruccia Lamborghiniho, ktorý sa narodil v apríli 1916 a zomrel vo februári 1993. Meno Centenario odkazuje na uplynulé storočie vo svete automobilizmu, ktoré tento konštruktér svojimi kúskami a víziou mimoriadne ovplyvnil.

Limitovaná edícia 40 kusov bude pozostávať z rovnakého počtu prevedenia kupé a kabrio. Pod krásnym čieno-žltým kabátom sa ukrýva monštrum, ktoré sa na stovku odpichne za 2,8 sekundy a maximálka je 350 kilometrov za hodinu. Ďakovať za to môže obriemu atmosférickému dvanásťvalcu s výkonom 776 koní. Tie ho dokážu dostať na tristokilometrovú rýchlosť za 23,5 sekundy, zo stovky vďaka špeciálnym brzdám ubrzdí na 30 metroch. Krásne krivky karosérie s „plutvami“, vrátane tých inkorporovaných do zadného difúzora, z neho robia beštiu na čiernej farbe asfaltu, pričom nechýbajú tradičné vychytávky z karosárskych línií značky. Zaujmú najmä veľké výduchy a nasávanie vzduchu ako aj štýlové koncovky v tvare písmena Y. Postavili ho na 21-palcové kolesá vpredu a 20-palcové kolesá vzadu odetých do gúm Pirelli P Zero.Technologicky auto vychádza z modelu Aventador, je však o 55 kilogramov ľahšie (1 520 kilogramov), ale za to o 144 mm dlhšie (4 924 mm) a 7 mm vyššie (1143 mm).

Interiér, kde nechýbajú karbónové športové sedadlá, skvelé prešívanie či karbónové vychytávky, vám vyrobia na mieru. Ale pozor, napriek cenovke 1,9 milióna dolárov, ho už len tak v showroome nekúpite. Po limitovanej edícii 40 kusov sa len tak zaprášilo.

IW

www.lamborghini.com

VYDANIE SR JESEN 2016