REPORT TOHO NAJLEPŠIEHO ZO SVETA LUXUSU

Ferrari 250 Gran Turismo Omologato 1962. Tak znie celé meno zreštaurovaného modrého „športiaka“ so vztýčeným koňom v znaku. Toto auto sa môže stať najdrahším vozidlom všetkých čias. Jeho majiteľ si za neho pýta 55,8 milióna dolárov.

Nádherné Ferrari sa objavilo na trhu s veteránmi cez britskú spoločnosť zaoberajúcu sa predajom veteránov Talacrest. Šasi s číslom No.3387GT sa využívali ako testovacie, predtým ako svetlo sveta uzrelo vôbec prvé Ferrari 250 GTP na pretekárskych okruhoch. Dokopy vyrobili len 36 kusov legendárnych vozidiel 250 Gran Turismo Omologato, čo z nich robí vyhľadávanú hračku pre zberateľov. Z rodného listu Ferrari vyplýva, že ho do USA doviezla spoločnosť Luigi Chinetti Motors, neskôr sa stalo súčasťou tímu NART (North American Racing Team) a v roku 1962 stálo aj na štarte 12 hodín Sebringu, keď za jeho volantom sedela britská jazdecká legenda Phil Hill. Pretekársku históriu (predstavilo sa na 27 pretekoch, z toho 17-krát boli piloti na stupňoch víťazov) čerpalo z masívneho trojlitrového dvanásťvalca. Revolučný motor dokázal spod kapoty vytiahnuť 300 koní, ktoré sa prenášali cez päťstupňovú prevodovku. Z nuly na stovku zrýchli za 6,1 sekundy a maximálka je 253 kilometrov za hodinu. Na auto s dátumom narodenia v roku 1962 je to naozaj úctyhodné číslo.

Ferrari 250 GTO je vyhľadávaným artiklom medzi zberateľmi. Veď 15 z 20 najdrahších áut sveta sú Ferrari z rokov 1956-1964. Titul najdrahšieho auta predaného v aukcii si drží model 250 GTO, ktorý v roku 2013 zmenil svojho majiteľa za 38 miliónov dolárov. Predtým sa GTO dostalo do dražby len v roku 1990. „Je to svätý grál veteránov. Po voľbách v USA a zvolení Donalda Trumpa za prezidenta budú ľudia investovať do aktív, toto je oveľa lepšie ako obraz na svete,“ povedal o modrom Ferrari 250 GTO riaditeľ Talacrestu John Collins. Aj keď jeho cena zverejnená nebola, britský denník The Telegraph tvrdí, že za technickú dokonalosť a 54-ročné auto chce majiteľ 45 miliónov libier, teda asi 55,8 milióna dolárov, čo by z neho urobilo najdrahšie auto všetkých čias. „Zatiaľ máme jednu ponuku, budúci rok auto pôjde na svetové turné pri príležitosti 70. výročia značky, o záujem sa preto nebojíme,“ dodal Collins. Je pravdepodobné, že samotnej dražby sa zúčastní veľmi úzky okruh zberateľov. Ak sa ho podarí predať, jeho cena bude 245-krát vyššia ako cena nového Ferrari 488 a 4 500-krát vyššia ako katalógová cena Fordu Fiesta, čo je najpopulárnejšie auto na Britských ostrovoch.

IW

www.talacrest.com
VYDANIE SR ZIMA 2016