REPORT TOHO NAJLEPŠIEHO ZO SVETA LUXUSU

Picassov obraz ide na dračku

Trh s umením niekedy skĺzne aj do nekalých praktík. A diela velikánov idú na dračku. V polovici augusta zadržali colníci na ostrove Korzika obraz španielskeho maliara Pabla Picassa Hlava mladej ženy pri pokuse o pašovanie do Švajčiarska. Dielo má hodnotu 25 miliónov eur.

Picasso namaľoval obraz v roku 1906 a Hlava mladej ženy patrí do tzv. ružového obdobia. Picasso ho namaľoval, keď sa zdržiaval v severošpanielskom Gósole a maľoval portréty tamojších ľudí. Dielo považované za národný poklad Španielska nesmelo opustiť územie krajiny. Patrí do súkromnej zbierky španielskeho bankára Jaimeho Botina.

Zo Španielka ho odviezlo súkromné lietadlo, v ktorom neboli pasažieri. Objavili ho na nákladnej lodi, registrovanej Británii, ktorá kotvila v korzickom prístave Calvi. Britský telegraf tvrdí, že loď patrila spoločnosti, ktorá patrí práve Botinovi. Kapitán lode pritom nevedel vysvetliť, ako sa tam obraz dostal a nepredložil ani dokumenty, ktoré sú potrebné na prevoz obrazu. Colníci pritom pri obraze našli dokument, ktorý hovorí o vysokej kultúrnej hodnote obrazu, ktorý nesmie opustiť územie Španielska.

Francúzski colníci slávny Picassov obraz v odhadovanej hodnote 25 miliónov eur skonfiškovali.

Botin dielo Hlava mladej ženy získal do svojej súkromnej zbierky už v roku 1977. V máji tohto roku podal žiadosť o vyvezenie obrazu do Londýna, čo mu španielsky najvyšší súd zamietol s tým, že ide o národný poklad. Obraz sa má teraz vrátiť do madridského múzea Reina Sofia. „Obraz zostane v depozitári do tej doby, než sa dozvieme viac o jeho osude,“ povedal hovorca múzea.

IW

VYDANIE JESEŇ 2015